Köpek Irk Seçimi: Melez Köpek Mi, Safkan Köpek Mi

Köpek ırk seçimi yapmak, bir köpek sahiplenirken ve onu ailenize kabul ederken önem vermeniz bir konudur. Özellikle ev içerisinde sınırlı bir alana sahipseniz doğru seçimi yapmak pek kolay olmayabilir. Bir köpek ırkı seçerken boyu, enerji seviyesi, tüy tipi ve hatta mizacı bile dikkate alınarak seçilmelidir. Köpeğinizin özelliklerine göre hem kendinizi hem de yaşam alanınızı hazırlamalısınız. Köpeğinizin her özelliğini dikkate alarak ona bakabileceğinizden ve sağlık durumlarını koruyabileceğinizden emin olmalısınız.

Köpek Irk Seçimi: Safkan Köpek Seçmenin Faydaları

 • Köpek ırk seçimi yaparken safkan köpekleri tercih etmeniz daha net bilgi sahibi olmanıza sağlamaktadır. Belli bir köpek yetiştiricisinden safkan bir ırk seçmeniz, boyu ve görünüşü hakkında daha net tahminler yapmanıza olanak tanıyacaktır.
 • Safkan bir köpek seçerek onların ırkına, ebeveynlerine ve mizacına dair daha net fikirler edinebilir. Köpeğinizi sosyalleştirmek için yetiştiriciden tavsiyeler alabilirsiniz.
 • Safkan köpeklerin davranışları ve fiziksel özellikleri alışılmış şekillerde karşınıza çıkmaktadır. Bu nedenle ne tür bir köpek istediğinizden eminseniz safkan tercih etmeniz daha iyi olacaktır.
 • Safkan köpeklerin yakalanma ihtimali olan her türlü hastalığı öğrenme ve araştırma imkanına sahip olabilirsiniz. Bu nedenle yaşanabilecek problemlerin daha kısa sürede çözülmesi mümkündür.

Safkan Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bazı safkan köpeklerin doğuştan gelen sağlık sorunları bulunmaktadır. Bu nedenle hangi ırkın hangi sağlık sorununa yatkın olduğunu araştırmalısınız.
 • Köpeğinizin yeteneklerini göz önünde bulundurarak davranmalısınız. Av köpekleri, refakatçi köpekler ya da bekçi köpekler farklı ihtiyaçlar duyabilmektedir. Bu gibi görev sahibi olan ırkların günde en az 1 saat dışarı çıkması ve yürümesi gerekir. Günlük yemeklerinin özenle hazırlanması gerekmektedir.
 • Seçeceğiniz ırkın şehir hayatına uygun olup olmadığından emin olmalısınız. Aksi halde köpeğiniz enerji eksikliği nedeniyle çeşitli sorunlar yaşayabilir. Köpekler çevrelerine hassasiyet gösterirler ve her yaşam tarzına ayak uyduramayabilirler.

Melez Köpek Seçmenin Faydaları

 • Melez köpekler safkan köpeklere istinaden daha eşsiz görüntülere sahiptir. Köpeklerde belli bir görünüm varken melez köpekler farklı kürk ve renklerde olabilirler.
 • Safkan köpekler potansiyel atalarının gen havuzundan faydalandığı için çeşitli kalıtsal hastalıklara sahip olabilirler. Safkan köpeklerde genetik hastalıklar nesiller boyunca aktarılırken melez köpeklerin gen havuzu daha geniştir. Bu nedenle miras kalacak genetik hastalıkları taşıma riskleri çok daha düşüktür. Melez köpekler genel olarak safkan köpeklerden daha sağlıklıdır.
 • Melez köpekler genel itibariyle genetik hastalık taşımazlar. Bu nedenle bağışıklık sistemleri daha güçlüdür ve ömürleri daha uzundur. Melez köpeklerin gençken ölme olasılıkları daha düşüktür. Ayrıca melez köpekler başlarına gelecek herhangi bir kazadan korunma konusunda daha başarılıdır. Bu sayede safkan köpeklerden daha uzun süre yaşayabilirler.
 • Melez köpekler sakinlik, hırçınlık ya da saldırganlık gibi davranışları baskın olarak taşımazlar. Bu nedenle genellikle daha uyumlu ve aşırılıktan uzak karakter yapılarına sahiptirler.
 • Melez köpekler bilinenin aksine en az safkan köpekler kadar rahat eğitilmektedir.

Melez Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Köpek ırk seçimi aşamasında melez köpeklerin tahmin edilemeyen mizaçları sorun teşkil edebilir. Melez köpeklerin huylarını tahmin edemeyebilirsiniz.
 • Melez köpeklerin zaman içerisinde ki boylarını tahmin etmeniz zor olabilir.
 • Köpeklerde tıbbi geçmişin bilinmesi uzun vadede fayda sağlamaktadır. Melez köpeklerin ebeveynleri ve tıbbi geçmişleri hakkında bilgi sahibi olmak oldukça zordur.
 • Melez bir köpek sahiplenmeden önce herhangi bir personele köpeğiniz hakkında tüm merak ettiklerinizi sormalısınız. Köpeğiniz için doğru evi bulmak ve seçim yaparken karar vermeniz bakımından yardım almak faydanıza olacaktır. Destek ve tavsiyeleri göz önünde bulundurmalısınız.
 • Seçtiğiniz köpeğin genel mizacı ve ihtiyaç duyduğu yaşam tarzı hayatınız üzerinde büyük bir etkiye sebep olacaktır. Bu nedenle melez köpek sahiplenmeden önce yeteri kadar araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap