Köpeklerde Parainfluenza Aşısı Ne İşe Yarar?

Köpeklerde parainfluenza hastalığı, genellikle köpeklerin birbirleri ile çok yakın şekilde uzun süre barındığı ortamlarda rastlanılan bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle de barınak gibi alanlarda görülmektedir. Oldukça kısa zamanda etkili şekilde bulaşabilen bu hastalığın son derece bulaşıcı olduğu bilinmektedir ve parainfluenza hastalığı pek çok belirti ile kendini göstermektedir. Bu hastalığın önlenmesi için köpeklere parainfluenza aşısının uygulanması ve belli aralıklarla da bu aşının tekrarlanması oldukça önemlidir. Tekrarlandığı zaman bu aşı etkili şekilde koruma sağlar ve köpeklerin de sağlıklı şekilde bu hastalıktan korunması sağlanabilir.

Parainfluenza Hastalığı Hangi Belirtiler İle Kendini Gösterir?

Köpeklerde parainfluenza kuru öksürük, ateş, yüksek vücut sıcaklığı, burun akıntısı, hapşırma, göz iltihabı, depresyon, uyuşukluk, halsizlik, iştah kaybı gibi pek çok farklı belirti ile parainfluenza hastalığını görmek mümkündür. Bu hastalık farklı belirtileri ile kolayca anlaşılabilir ancak çok bulaşıcı olduğu için bir köpekte olan bu hastalık pek çok köpeğe kısa zamanda bulaşabilmektedir.

Parainfluenza hastalığı tıpkı soğuk algınlığı gibi belirtileri ile ayırt edilebilmektedir. Bu belirtiler sayesinde parainfluenza hastalığının saptanması mümkündür. Köpek sahipleri bu belirtileri köpeklerinde gördüğü zaman veterinere kontrol için köpeklerini götürmelidir ve sağlıklarının korunması için evcil dostlarına destek olmalıdır.

Köpeklerde Parainfluenza Hastalığı Hangi Alanlarda Görülebilir?

Parainfluenza özellikle de köpeklerin sıklıkla iç içe olduğu bir alanda görülmektedir. Barınaklarda, evcil hayvan dükkânlarında, gündüz bakım evlerinde, köpek otellerinde, köpek kulübelerinde bu hastalığa rastlamak mümkündür. Bu tür alanlarda köpekler aynı mama kaplarını, yatakları ve pek çok özel eşyayı birlikte kullanabilmektedir. Bu nedenle de parainfluenza hastalığının  bu tür ortak eşya kullanımı ile de bulaştığı ayrıca görülmektedir. Köpekler bu tür ortamlarda aşılı şekilde bulundurulursa parainfluenza hastalığının görülme olasılığı en aza indirilecektir ancak köpeklerde aşı bulunmazsa ya da tekrarlanmazsa kısa zamanda ortamda bulunan tüm köpeklerin parainfluenza hastalığına yakalanması da mümkün hale gelir.

Bu hastalık yalnızca barınak, evcil hayvan dükkanı gibi alanlarda görülmez. Bu hastalığın ayrıca evcil köpeklerde de görülmesi mümkündür çünkü köpekler sokağa gezmek için dahi çıkarıldığı zaman pek çok alanı yalayabilir, ısırabilir, farklı noktalardan su içebilir. Bu durumda da önceden parainfluenza olan bir hayvanın oraya temas etmesi, evcil köpeğin de parainfluenza hastalığını kapması için yeterli olacaktır. Buna bağlı olarak evcil köpeklerin de parainfluenza aşısı olması oldukça önemlidir ve bu aşı yıllık olarak tekrarlanarak düzenli şekilde kontrolleri de ayrıca yetkili veterinerler tarafından sağlanmalıdır.

Köpeklerde Parainfluenza Aşısı Ne Zaman Yapılabilir?

Parainfluenza aşısı Türkiye’de temel köpek aşıları arasında yer alan önemli bir aşıdır. Bu aşı köpeğin 6 haftalık olmasından itibaren uygulanır. 6 haftalık olan köpeklere ilk olarak uygulanır ve sonrasında da her yıl bu aşıların tekrarlanması önemlidir. Yıllık olarak tekrarlanan bu aşılar sayesinde köpeklerin parainfluenza hastalığından etkili şekilde korunması da mümkün hale gelir. Bu aşının tekrarlanarak her yıl uygulanması çok önemlidir çünkü pek çok hastalığa neden olan virüsler değişim geçirerek eski aşı ile uyumlu şekilde çalışmayabilir. Bu nedenle de parainfluenza aşısının da değişebileceği düşünülerek her sene köpeklerdeki bu aşının yenilenmesi gerekmektedir.

Evcil Dostlarınızı Parainfluenzadan Koruyun

Ciddi belirtiler ile kendini gösterebilen, kolaylıkla bulaşabilen ve hayvanları ciddi ölçüde etkileyebilen bir hastalıktır. Köpeklerde parainfluenzadan evcil dostlarınızın uzak kalması için yapılması gereken en kolay ve en önemli şey köpeklerin aşılanmasıdır. Aşılanan evcil dostlarınızın parainfluenza hastalığına yakalanma olasılığı en aza iner bu sayede de onların mutluluğu ve sağlığı en basit şekilde garanti altına alınabilir.

Köpeklerde sıklıkla görülebilen bir hastalık olan parainfluenza hastalığına köpeklerinzin yakalanmaması için siz de köpeklerinizin köpek aşı takvimine uygun olacak şekilde parainfluenza aşısı olmasını sağlayın ve evcil dostlarınızın sağlığını tehlikeye atmayın! Siz de bu hastlığın bulaşma yollarını bilerek köpeklerinizi bu alanlardan uzak tutun ve uygulanan aşı sayesinde de hastalık riskini en aza indirin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap