Yetişkin Köpek Aşı Takvimi Hakkında Bilgiler

Yetişkin köpek aşı takvimi köpekler genellikle 12 aylık olduğunda yani 1 yaşına bastığında yetişkin olarak kabul edilir. Bu durum köpeklerin türüne göre değişebilir ancak bir genelleme olarak 12 ayını dolduran köpeklerin yetişkin olarak kabul edildiği de söylenebilir. Yetişkin köpeklere uygulanması gereken pek çok farklı aşı çeşidi mevcuttur ve bu aşılar düzenli olarak uygulandığı zaman aslında köpeklerin farklı hastalıklardan oldukça verimli şekilde korunması da mümkün hale gelir. Genellikle yılda bir kez tekrarlanan bu aşı uygulamaları sayesinde köpeklerin farklı türdeki ciddi hastalıklardan uzak kalması sağlanabilmektedir.

Yetişkin Köpeklere Hangi Aşılar Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Yetişkin köpek aşı takviminde köpeklere uygulanacak farklı aşı çeşitleri mevcuttur.  Bu aşılar yavruluk döneminden itibaren genellikle senede bir kez olacak şekilde düzenlenir ve köpeklere düzenli şekilde uygulanır. Bazı aşılar iki ya da üç ayda bir olacak şekilde ömür boyu tekrarlanan aşılardır. Bu aşıların her biri farklı hastalıklar için koruma sağlar ve işlevsel anlamda oldukça koruyucu aşılardır. Bu nedenle de evcil dostlarımızın sağlığı ve aynı zamanda da sahiplerinin sağlığı için köpeklerin yavru da olsa yetişkin de olsa düzenli şekilde aşılanıyor olması büyük önceliğe sahip bir şarttır.

Yetişkin Köpeklerde İç ve Dış Parazit Aşıları

İç ve dış parazit aşılarının köpeklere ilk iç ve dış parazit aşılarından sonra iki ya da üç ayda bir olacak şekilde uygulanması gerekmektedir. İlk iç ve dış parazit aşısı 7 haftalıkken uygulanır ve sonrasında da izleyen iki ayın sonunda yeniden iç ve dış parazit aşılarının yapılması önemlidir. Veterinerler genellikle yavru köpeklere iki ayda bir ve yetişkin köpeklere de değişkenlik gösteren şekilde iki ya da üç ayda bir iç ve dış parazit aşılarını yapmaktadır. Köpeklere ömür boyu iki ya da üç ayda bir olacak şekilde iç ve dış parazit aşılarının yapılması gerekmektedir.

Yetişkin Köpeklerde Karma Aşı

Karma aşı köpeklere ilk olarak 8 haftalıkken uygulanan bir aşıdır ve sonrasında izleyen dönemde 11 haftalıkken de karma aşı tekrarlanır. Sonrasında ise yılda bir kez olacak şekilde karma aşı uygulaması devam ettirilir. Yılda bir kez karma aşının yapılması, köpeklerin pek çok farklı hastalıktan korunmasına yarar sağlar. Ömür boyu karma aşının uygulanması oldukça önemlidir.

Yetişkin Köpeklerde Corona Virüs Aşısı

Corona virüsü köpeklerde ciddi şekilde hastalığa neden olabilen bir virüstür ve bu virüs için de ilk olarak köpekler 10 haftalıkken ve sonrasında da 14 haftalıkken iki uygulama yapılır. 14 haftalıkken yapılan aşıdan sonra köpeklere takip eden bir yılın tamamlandığı dönemde yeniden aşılama yapılır. Corona virüs aşısı da tıpkı diğer pek çok aşı gibi ömür boyu her yıl, yılda bir kez uygulanması gereken bir aşıdır.

Yetişkin Köpeklerde Kuduz Aşısı

Köpek aşı takviminde olan bir diğer aşımız Kuduz aşısıdır. Yetişkin köpeklerde kuduz aşısı ilk olarak 13 haftalıkken uygulanır. Bu uygulama sonrasında da köpeklere ömür boyu yılda bir kez kuduz aşısı uygulanması zorunludur. Sahipli köpeklerin kuduz aşısı olması hem sahipleri hem de köpeklerin sağlığı açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle de kuduz aşısı uygulamasının aksatılmadan her sene uygulanması gerekir.

Yetişkin Köpeklerde Lyme Aşısı

Lyme aşısı köpeklere ilk olarak 12. ve 15. haftalarda uygulanır. Bu uygulama sonrasında Lyme aşısının da her yıl, yılda bir defa olmak üzere tekrarlanması önemlidir. Lyme aşısının uygulanması, köpeklerin Lyme hastalığından korunmasını sağlayan önemli bir aşıdır ve bu nedenle de evcil dostlarımızın Lyme aşısı olmasına dikkat etmek gerekir.

Yetişkin Köpeklerde Bronşin-KC Aşısı

Köpek aşı takviminde bronşin-KC aşısı ilk olarak 9 haftalıkken uygulanan bir aşıdır. Bu aşı sonrasında her yıl, yılda bir defa olacak şekilde köpeklere uygulanması gereken önemli bir aşıdır. Köpeklerin üst solunum yolunda etkisini gösteren ve köpek boğmacası olarak bilinen hastalığın engellenmesinde kullanılan bu aşı, yılda bir defa tekrarlandığı zaman hastalığa karşı etkili şekilde koruma sağlar.

Yetişkin Köpek Aşı Takvimi

AŞI İSMİAŞI TAKVİMİ
İç ve Dış Parazit Aşıları2-3 ayda bir tekrarlanır
Karma AşıHer yıl, yılda bir kez tekrarlanır
Corona Virüs AşısıHer yıl, yılda bir kez tekrarlanır
Kuduz AşısıHer yıl, yılda bir kez tekrarlanır
Lyme AşısıHer yıl, yılda bir kez tekrarlanır
Bronşin-KC AşısıHer yıl, yılda bir kez tekrarlanır

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap