Köpeklerde Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerde kuduz aşısı uygulaması belli dönemlerde tekrarlanmalıdır ve kuduz hastalığına yakalanma olasılıkları da en aza indirilmelidir. Kuduz hastalığı, ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Bu nedenle de evcil dostlarınızın bu hastalıktan uzak kalması için belli dönemlerde kuduz aşısının tekrarlanması oldukça önemlidir.

Köpeklere kuduz aşısı ilk olarak 13. haftada ve sonrasında da her yıl, yılda bir kez olmak üzere uygulanan önemli bir aşıdır. Yılda bir kez kuduz aşısının yaptırılması büyük önem taşır. Evcil dostlarınızın da kuduz hastalığına yakalanma riskini en aza indirerek onların sağlıklı şekilde hayatlarını devam ettirmelerini sağlar.

Kuduz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerde kuduz aşısı belli periyotlarla düzenli olarak uygulanması gereken bir aşıdır. Yavru köpeklerde ilk olarak 13 haftalıkken yapılan kuduz aşısı sonrasında yılda bir kez olacak şekilde uygulanması gereken ve aslında sahipli köpeklerde de zorunlu olan bir aşıdır.

Sahipli olan ve kuduz riski taşıyan her hayvanın kuduz aşısı olması zorunluluğu vardır. Ayrıca evcil dostlarımızın sağlığını korumak için bu aşının yaptırılması büyük öneme sahiptir. Kuduz aşısı yaptırılmayan hayvanların farklı hayvanlar ile olan teması sonucunda kuduz kapması mümkündür ve bu da genellikle ölüm ile sonuçlanmaktadır. 

13 haftalıkken uygulanan ilk kuduz aşısı sonrasında her köpek hayatı boyunca yılda bir kez kuduz aşısı olmalıdır. Yılda bir kez kuduz aşısı olan her köpek aslında en iyi şekilde kuduz hastalığından korunabilir ve farklı hayvanlardan kapabileceği kuduz virüsüne karşı da önlem alınmış olunur. Bu nedenle de kuduz aşısı uygulamasına dikkat etmek gerekir ve veterinerin de yönlendirmesine göre yılda bir kez kuduz aşısı uygulamasının yapılması gerekir.

Kuduz Aşısı Ne İşe Yarar?

Köpeklerde kuduz aşısı, farklı pek çok hayvanda bulunan ve genellikle ölüm ile sonuçlanan kuduz virüslerinin meydana getirdiği kuduz hastalığına karşı etkili şekilde koruma sağlar. Bu aşının uygulanması pek çok hayvan için oldukça önemlidir. Özellikle de kedi, köpek gibi evcil hayvanlara sahip olan kişilerin kuduz aşısını belirlenen dönemlerde yaptırması oldukça önemlidir. Bu şekilde sokaktaki pek çok hayvandan alınabilecek olan kuduz hastalığına karşı evcil dostlarınızın da korunması sağlanmış olunur.

Kuduz Aşısını Atlamayın!

Kuduz aşısı genellikle evde beslenen hayvanlara uygulanmaz çünkü sahipler genellikle hayvanlarının dışarı çıkmayacağını düşünür. Köpeklerinin evden dışarı kaçabileceğini ya da ani bir durumda köpeklerini dışarı çıkarmak zorunda kalabileceklerini hesaba katmadan kuduz aşısı yaptırmayan köpek sahipleri, bu durum sonucunda köpeklerinin kuduz olmasına neden olabilir. Bu sebeple de evde bakılan ya da evin bahçesinden hiç çıkarılmayan köpeklerin dahi kuduz aşısı olması oldukça önemlidir. Her tür köpek belli dönemlerde kuduz aşısı olmalıdır ve kuduz hastalığına karşı önlemini almalıdır.

Kuduz aşısı evde ya da bahçede bakılan köpeklerde önemsenmelidir ve köpeklerin farklı pek çok şekilde kuduz hastalığı kapabileceği unutulmamalıdır. Hayvanların kuduz hastalığı kapması genellikle ölümle sonuçlanır ve bu şekilde bir olumsuz durum ile karşılaşmamak, evcil dostlarınızın sağlıklı şekilde gelişmesine katkı sağlamak için kuduz aşısının yaptırılması oldukça önemlidir.

köpeklerde kuduz aşısı

Kuduz Aşısı Yapılmayan Hayvanlarda Hangi Belirtiler Gözlemlenir?

Kuduz aşısı yapılmayan hayvanlarda özellikle de saldırganlık, korkaklık, sinirlilik gibi pek çok farklı belirti gözle görülür halde meydana gelir. Bunun dışında hayvanlarda yutkunma zorluğu, salya akması, kasılmalar da meydana gelebilir.

Hayvanlar genellikle şiddetli şekilde ısırma isteği içinde olurlar ve bu nedenle de aslında kuduz virüsünü yayma eğilimi içindedirler.

Kuduz hastalığı da bu şekilde yayılır ve pek çok hayvanda kuduz hastalığı görülebileceği için tek bir türe özgü olan ya da tek bir türün birbirine bulaştırdığı bir hastalık değildir.

Farklı pek çok hayvandan bu hastalığın bulaşma riski yüksektir. Ayrıca insanlar da kuduz bir hayvan tarafından ısırılır ya da tırmalanırsa da kuduz hastalığına yakalanma riskleri vardır.

Bu nedenle de evcil hayvanların kuduz aşısı olması zorunlu hale getirilmiştir ve kuduz hastalığına yakalanabilen evcil hayvanların sahipleri tarafından kuduz aşısı uygulamasına yılda bir defa götürülmesi yasal olarak bir zorunluluktur.

Bu uygulama hem evcil dostlarınızın hem de sizlerin kuduz hastalığından korunması için çok önemlidir çünkü hem insanlarda hem de hayvanlarda kuduz hastalığı ölüm ile sonuçlanabilen ciddi bir rahatsızlıktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap