Köpeklerde Corona Virüs Aşısı Ne İşe Yarar?

Köpeklere belli dönemlerde uygulanması gereken önemli aşılardan biri olan corona virüs aşısı, ağır şekilde etkileri görülebilen corona virüs hastalığının önlenmesinde kullanılır ve bu hastalığın belirtileri kimi zaman çok ağır şekilde görülebilmektedir. Hayvanların ölümcül şekilde corona virüs hastalığından etkilenmemesi için düzenli olarak corona virüs aşısının köpeklere uygulanması gerekir ve belli dönemlerde bu aşı tekrarlanmalıdır. Her yıl uygulanması gereken aşılardan biri olan corona virüs aşısı, köpek aşı takvimine uygun olacak şekilde yavru ve yetişkin köpeklere periyodik şekilde uygulanmalıdır.

Köpeklerde Corona Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerde corona virüs aşısı belli dönemlerde tekrarlanması gereken ve yavruluk döneminde de uygulanması gereken önemli bir aşıdır. Bu aşı uygulanmadığı takdirde köpekler ciddi şekilde rahatsızlanabilir ve ayrıca daha şiddetli enfeksiyonlara yakalanma riskleri de büyük ölçüde artar. Bu nedenle de köpek aşı takvimine uygun olacak şekilde köpeklere corona virüs aşı uygulamasının yapılması ve bu aşının da yine veterinerlerin belirleyeceği aşı takvimine uygun şekilde yenilenmesi şarttır.

İlk olarak 10. ve 14. haftalarda yapılan corona virüs aşısı, köpeklerin yavruluk döneminden sonra yetişkinlik döneminde de her sene, yılda bir kez olacak şekilde tekrarlanması gereken bir aşıdır. 10. haftada yapılan aşı 14. haftada tekrarlanır ve sonrasında da izleyen bir yılın sonunda yeniden bir aşı uygulaması gerçekleştirilmelidir. Bu sayede köpekler etkisini yitirebilen ya da evrim geçirebilen bu corona virüsüne karşı etkili şekilde korunabilmektedir.

Köpeklerde Corona Virüs Aşısı Neden Yapılmalıdır?

Köpeklere corona virüs aşısı her yıl, yılda bir kez uygulanmalıdır. Bu sayede köpeklerin corona virüs hastalığından ve bu hastalığın yanında oluşabilecek pek çok farklı hastalıktan da uzak kalması mümkün hale gelebilir. Corona virüsü köpeklere ciddi şekilde etki edebilen ciddi bir virüstür. İnsanda görülen influenza gibi belirtilere sahip olan bu corona virüs ayrıca farklı pek çok belirtiye de sahiptir. Ateş, halsizlik, öksürme gibi farklı pek çok belirti ile beraber görülen bu corona virüsü ölümcül şekilde de gelişim gösterebilir. Bu nedenle köpeklerin yavruyken de yetişkin bir köpek oldukları zamanda da her yıl, yılda bir kez olacak şekilde aşılanması oldukça büyük öneme sahiptir.

Bu aşı sayesinde köpekler corona virüs hastalığından etkili şekilde korunabilirler ve corona virüs hastalığına sahip olan farklı hayvanlar ile temas içinde olsalar dahi corona virüs hastalığına yakalanma riskini en aza indirirler. Bu aşı olmadığı zamanda ise köpeklerin corona virüs hastalığına yakalanması ölümcül şekilde ilerleyebilmektedir.

Corona Virüs Aşısı İle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Corona virüs aşısını evcil dostlarını, insanlar görülen corona virüs hastalığından korumak için yaptıran kişilerin sayısı oldukça yüksektir ancak bu doğru bilinen bir yanlıştır. Kedi, köpek gibi hayvanlar kendi türlerine özgü corona virüs hastalıklarına sahiptir ve her tür yalnızca kendi içinde bu hastalığı bulaştırabilmektedir. Yani kediler diğer kedilere ve köpekler de diğer köpeklere corona virüs bulaştırabilir ancak birbirlerine ve insanlara da bulaştıramazlar. Ayrıca insanlardan hayvanlara corona virüs hastalığı bulaştığına dair de herhangi bir kesin tanım yapılmamıştır. Bu nedenle de aslında insanlar ile hayvanların corona virüs hastalıklarının farklı olduğunu ve bu hayvanların corona virüsünün insanlarda etkili olmayacağını söylemek mümkündür.

Köpeklere yapılması gereken bu önemli corona virüs aşısı temelde diğer köpeklerden alabilecekleri corona virüsünden korunmaları için büyük öneme sahiptir çünkü pek çok köpek corona virüsü olabilmektedir. Genellikle ilk anlarda anlaşılmayan corona virüs hastalığına sahip olan köpeklerin öksürme ve benzeri davranışlar gösterdiği zaman veterinere götürülmesi oldukça önemlidir.

Corona virüs aşısının yapılması köpeklerin diğer köpeklerden alabilecekleri corona virüsünün önlenmesini sağladığı için bu aşının her yıl, yılda bir defa olacak şekilde yapılması gerekir. Bu sayede diğer köpekler ile temas halinde olan ya da olabilecek evcil dostunuzun bu hastalığa yakalanma riskini en aza indirmeniz mümkün hale gelir. Bu aşı ayrıca yavru ve yetişkin köpeklerin aşı takviminde de yer alan ve önemli olarak görülen bir aşıdır. Her köpeğe yavruluk döneminde köpek aşı takvimine uygun olacak şekilde corona virüs aşısının uygulanması oldukça önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap