Köpeklerde iç ve Dış Parazit Aşıları Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerde İç ve Dış Parazit Aşıları

Köpeklerde iç ve dış parazit aşıları oldukça önemlidir çünkü her köpek aslında iç ve dış parazitlere açık haldedir. Yavru köpeklerde de yetişkin köpeklerde de görülebilen farklı pek çok iç ve dış parazitlerin önlenmesi ve köpeklerin de sağlıklı şekilde gelişip büyümesi için 2 ila 3 ayda bir iç ve dış parazit aşılarının yenilenmesi oldukça önemlidir.

Köpeklerde İç ve Dış Parazit Aşıları Neden Uygulanır?

Köpeklerde farklı çeşitlerde pek çok farklı iç ve dış parazitlere rastlanması mümkündür. Bu parazitlerin her biri köpeklere ciddi şekilde zarar verebilmektedir ve hayvanların büyük ölçüde hastalanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de yavruluk döneminden itibaren her köpeğe iç ve dış parazit aşılarının periyodik olarak düzenli şekilde uygulanması oldukça büyük öneme sahiptir.

Dış Parazitler

Pire, bit ve uyuz böceği gibi farklı pek çok çeşit parazit köpekleri her yaştayken etkileyebilmektedir. Bu dış parazitler köpekleri doğumdan ölene kadar etkileyebilecek olan, rahatsız edici ve ciddi etkilere sahip olan parazitlerdir. Bu parazitlerin her biri farklı pek çok etkide bulunabilir ve hayvanlar ciddi şekilde rahatsızlanmasına neden olabilir.

Dış parazitler çeşitli deri rahatsızlıklarına, tüy dökülmelerine, sağlıksız görünümlü tüylere ve daha pek çok gözle görülür rahatsızlığa da sebep olmaktadır. Bunların yanı sıra iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı gibi pek çok ciddi rahatsızlığa da rastlanılır. Bu rahatsızlıkların görülmemesi, herhangi bir dış parazitin köpeğinizin sağlığını etkilememesi için de dış parazit aşılarının düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

İç Parazitler

İç parazitler köpekleri ciddi şekilde etkiler. Karın şişliği, sık sık gaz çıkarma, normal ve kanlı şekilde görülen ishal, anemi ve kilo kaybı gibi durumlara neden olabilen iç parazitlerin her biri ciddi şekilde köpeklerin hastalanmasına neden olabilmektedir. Köpeklerde görülebilecek olan her türlü iç parazitin önlenmesi için iç parazit aşılarının da düzenli şekilde yapılması şarttır. Tenya, kıl kurdu, kancalı kurt, kalın bağırsak kurdu gibi farklı pek çok çeşitte iç parazit mevcuttur. İç parazit aşıları da bu parazitlerin her birinin etkili şekilde önlenmesini sağlar ve köpeklerin parazitlerden uzak kalmasına yardımcı olur.

İç parazitler önlenmezse ölümcül sonuçlara yol açabilir ve anemi, zehirlenme gibi ileri seviye rahatsızlıklara da neden olabilir. Evcil dostlarınızın bu durumları yaşamaması, sağlıklı şekilde hayatına devam etmesi ve herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması için iç parazit aşısı olması oldukça büyük öneme sahiptir.

Köpeklere Parazit Aşıları Ne Zaman Yapılmalıdır?

Köpeklere parazit aşıları öncelikli şekilde yapılmalıdır. Bu aşılar oldukça büyük öneme sahiptir ve yavru köpeklere uygulanarak sonrasında da iki ya da üç ayda bir tekrarlanmalıdır. Veterinerin yönlendirmesine göre iç ve dış parazit aşılarının iki ya da üç ayda bir tekrarlanması oldukça önemlidir ve ayrıca iç ve dış parazit aşıları yalnızca köpeklerin değil aynı zamanda sahiplerinin de pek çok parazitten korunmasını sağlar.

Köpeklere ilk iç ve dış parazit aşısı 7 haftalıkken uygulanır. Bu iç ve dış parazit aşısı uygulaması 7 haftadan sonra iki ayda bir olacak şekilde tekrarlanır. Köpeklerin ömürleri boyunca iki ya da üç ayda bir olacak şekilde iç ve dış parazit aşılarının yapılması önemlidir çünkü köpekler hayatları boyunca iç ve dış parazitlere açıktır. Bunu önlemek ise ancak iç ve dış parazit aşılarının periyodik şekilde yapılması ile mümkündür. Bu aşılar düzenli şekilde uygulandığı zaman iç parazitlerden de dış parazitlerden de korkmak gerekli değildir.

Yavru köpekler genellikle iç parazitlere daha açık olurlar ve köpeklerin bağırsak ve benzeri organlarda problem yaşamaması için parazitlerden uzak kalması şarttır. Bunu sağlayacak olan ise her türlü iç ve dış parazite karşı etkili olan iç ve dış parazit aşılarının uygulanmasıdır. Sahiplerin bu aşılara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde köpeklerin ağır şekilde hastalanması mümkündür.

Özellikle de yavru köpekler iç parazitlerden büyük ölçüde etkilenebileceği için yavruluk döneminde köpeklere iç ve dış parazit aşılarının 7. haftada iken uygulanması büyük öneme sahiptir. Sonrasında ise genellikle iki ayda bir her köpeğin yaşamı boyunca iç ve dış parazit aşısı olması da oldukça önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap