Köpeklerde Bordatella Bronchiceptica Aşısı

Köpeklerde Bordatella Bronchiceptica Aşısı

Köpeklerde sıklıkla görülebilen bordatella bronchiceptica hastalığı, bordatella bronchiceptica bakterisinin neden olduğu bir hastalıktır. Bu hastalık yüksek derecede bulaşıcı bir hastalık olduğu için köpeklerde görülme olasılığı da yüksektir. Bordatella bronchiceptica hastalığına engel olmanın ve aynı zamanda da köpekleri bu hastalıktan korumanın en etkili yolu ise temelde belli dönemlerde köpeklerde Bordatella Bronchiceptica aşısı uygulanmasıdır. Bu aşı belirlenen dönemlerde de yenilenmelidir ve yenilenerek etkisini kaybetme olasılığı da ortadan kaldırılmalıdır.

Bordatella bronchiceptica genellikle şiddetli şekilde görülen öksürük ile ortaya çıkar ve kendini belli eder. Bu hastalıkta görülen öksürüğün çok yoğun ve sert şekilde olması da ayrıca tahrişlere, iltihaplara ve pek çok akciğer sorununa da yol açabilmektedir. Her köpek bu hastalığı kaldıracak kadar sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmayabilir ve bu nedenle de ölümcül şekilde bu hastalığı yaşayıp atlatabilir veya ne yazık ki bu hastalık yüzünden yaşamını yitirebilir. Bu nedenle de köpek sahiplerinin bordatella bronchiceptica aşısının uygulanmasına özen göstermesi oldukça önemlidir.

Bordatella Bronchiceptica Ne İşe Yarar?

Köpeklerde Bordatella bronchiceptica aşısı, bordatella bronchiceptica hastalığına karşı etkili şekilde koruma sağlar ve bu aşı sayesinde köpeklerin yüksek derecede bulaşıcı olabilen bu hastalığa karşı etkili şekilde korunması sağlanabilir. Bu hastalık farklı pek çok şekilde bulaşabilen bir hastalıktır ve evde ya da bahçede bakılan köpeklere dahi yapılması oldukça büyük öneme sahiptir. Köpek aşıları içinde yer alan ve köpeklere sıklıkla uygulanan bu aşı, öksürük ile hayvanların ciddi şekilde etkilenmesini sağlar. Bordatella bronchiceptica hastalığı köpeklere yüksek oranda öksürük yaptığı için eğer köpeğinizde aşı yoksa ve köpeğiniz yüksek ölçüde öksürük gösteriyorsa bir veteriner desteği alınması ve bu sayede de köpeğin hastalığının ne olduğunun tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Bordatella Bronchiceptica Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bordatella bronchiceptica hastalığı sırasında görülen en önemli ve en şiddetli belirti öksürük olarak kendini gösterir. Bu şiddetli öksürük boğazda tahrişe neden olabilmektedir ve ayrıca öksürüğe bağlı şekilde ciğerlerde iltihaplanma da gözlemlenebilir. Bu durumlar da ciddi şekilde hayvanların yaşam kalitelerinin düşmesine neden olmaktadır. Evcil dostlarınızın sağlığını olumsuz şekilde etkileyen bordatella bronchiceptica hastalığının bir diğer belirtisi ise kusmadır. Bu belirti de kendini şiddetli şekilde göstermektedir. İlerleyen dönemde köpeklerde inme görülebilir ve ölümcül bir hal alabilen bordatella bronchiceptica hastalığı önlenmezse köpekler ne yazık ki yaşamlarını kaybedecektir.

Bordatella Bronchiceptica Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Bordatella bronchiceptica aşısı köpeklere yavru iken uygulanabilen bir aşıdır. 8-10 haftalık dönemde bu aşının uygulanması mümkündür. Bu dönemde uygulanan diğer aşılar ile birlikte bordatella bronchiceptica aşısının da uygulanması oldukça önemlidir. Bu sayede köpeklerin bordatella bronchiceptica hastalığından etkilenmesinin de önüne geçmek mümkün hale gelir. Yılda bir kez bu aşı uygulanabilir ve veterinerin yönlendirmesine bağlı olarak farklı pek çok aşı ile beraber uygulanabilir. Bu aşının da belli dönemlerde tekrarlanması mümkündür.

Köpeklere 8. ve 10. haftalarda bu aşının uygulanması uygundur. Pek çok aşı ile benzer dönemde bu aşının da uygulanması mümkündür. Yavru köpeklere uygulandığı zaman henüz bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiştir. Yavru köpeklerin de bu hastalıktan etkili şekilde korunması mümkün hale gelir. Bu sayede yavru köpekler pek çok hastalıktan uzak şekilde sağlıklı ve mutlu bir gelişim sağlarlar. Bordatella bronchiceptica hastalığına karşı alınabilecek en iyi önlemin zamanında ve doğru şekilde yapılan aşılama olduğu unutulmamalıdır. Doğru dönemde, doğru aralıklarla ve en iyi şekilde bordatella bronchiceptica aşısı yapılmalı ve sonrasında da tekrarlanmalıdır.

Bordatella Bronchiceptica Aşısı Neden Önemlidir?

Bu hastalığa karşı alınabilecek en önemli ve en etkili yöntem temelde bordatella bronchiceptica aşısıdır. Bu aşı sayesinde köpeklerin bu hastalıktan en iyi şekilde korunması mümkündür. Bu aşı yapılmadığı takdirde yüksek ölçüde bulaşıcı olan bordatella bronchiceptica hastalığının köpeklerde etkili şekilde görülmesi mümkündür. Ne yazık ki kısa zamanda bu hastalık etkisini göstermektedir. Ölümcül olabilen bu hastalığın önüne geçmek yalnızca bu aşının uygulanması ile mümkündür. Bu nedenle de evcil dostlarımızın sağlıklarının korunması için tüm aşılarının eksiksiz yapılması gerekir. Ayrıca bordatella bronchiceptica aşısının da doğru zamanda ve tekrarlanacak şekilde uygulanması büyük öneme sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap