Köpeklerde Leptospirozis Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerde leptospirozis aşısı yapılması, leptospirozis hastalığına karşı etkili şekilde korunmasını sağlar. Köpeklere bu hastalık kolaylıkla bulaşabilmektedir ve köpekler genellikle bu hastalık nedeni ile ölümcül şekilde hastalanabilirler. Bu nedenle de evcil dostlarımızın sağlığının korunması, en iyi şekilde yaşamlarına devam etmesi ve aşılama ile pek çok hastalıktan korunması için leptospirozis aşısının da uygulanması oldukça büyük öneme sahiptir.

Pek çok aşı farklı dönemlerde uygulanır ve bu aşıların her biri kendine özel haftalarda uygulanarak işlevselliğini korur. Köpeklerin aşı takvimleri genellikle 6 haftalıkken başlar ve bu takvimde yer alan pek çok farklı aşı çeşidinin her biri de farklı hastalıklara karşı korunmayı sağlar. Leptospirozis aşısı da ayrıca bu hastalıktan korunmayı sağlar ancak aşı takviminde aşılardan biridir. Veterinerin yönlendirmesine uygun olarak bu aşı, belli bir program içinde uygulanır. Leptospirozis aşısı yavruluk döneminde ve yetişkinlikte kolayca kapılabilecek olan bu hastalıktan uzak kalmayı sağlar.

Köpeklerde Leptospirozis Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Köpeklerde leptospirozis aşısı genellikle 11 ve 13. haftalarda yapılır. Daha erken yapılması tercih edilmemektedir. Sonrasında da bu aşının tıpkı Lyme aşısı, kuduz aşısı ve karma aşı gibi tekrarlanması önemlidir. Tekrarlanacağı zaman dilimi ise genellikle 15. ve 17. haftalardır. Bu hafta aralığında tekrarlandığı zaman tam anlamı ile leptospirozis aşılamasının gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Bu aşı sonrasında bir yıl tamamlandıktan sonra her yıl yeniden uygulanabilecek olan bir aşıdır ve yılda bir kez uygulanabilir.

Her yıl tekrarlanmayan aşılar tam anlamı ile etkili şekilde koruma sağlamaz. Aşıların yıllık olarak tekrarlanması bu nedenle önemlidir ve mevcut etkenlerden de yeni oluşabilecek olan etkenlerden de etkili şekilde korunmak aslında bu aşı uygulaması ile sağlanabilir. Bu sebeple de yıllık olarak leptospirozis aşısının uygulamasının tekrarı gerekir.

Köpeklere Leptospirozis Hastalığı Nasıl Bulaşabilir?

Köpeklere kolayca bulaşabilen bir hastalık olan leptospirozis hastalığı sıçanlar tarafından genellikle kirli su yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle de sokağa çıkarılan ve sokakta tek başına dolaşmasına izin verilen köpeklerde görülebilen bir hastalıktır. Sokak köpekleri bu hastalığa yakalanabilmektedir ve bu nedenle de evcil dostlarımıza belirlenen dönemler için leptospirozis aşısının uygulanması oldukça önemlidir. Farklı etkenler ile bu hastalık kolayca bulaşabilmektedir ve köpekler pek çok alandan bu hastalığı kapabilmektedir.

Leptospirozis bakterisi, genellikle kemirgen idrarı ile bulaşabilen bir bakteridir. İnsanlar ve köpekler gibi pek çok canlıda büyük ölçüde hastalığa neden olabilen bu bakteriden uzak kalmak ise ancak köpeklerin aşılanması ile mümkündür ve bu şekilde köpeklerin de sahiplerinin de etkili şekilde bu bakteriden uzak kalması mümkün hale gelebilir. Bu hastalık köpeklere genellikle enfekte sudan içmekle ya da bu suda yüzmekle bulaşır. Bu nedenle de köpeklere kolay şekilde bulaşabilen bu hastalıktan uzak kalmanın en etkili yolu aşıdır.

Leptospirozis Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Aşılama yapılmayan, aşı programına uygun şekilde aşılama programı devam ettirilmeyeni yavruluk döneminde tekrar aşısı uygulanmayan köpeklerde leptospirozis hastalığının görülme olasılığı oldukça yüksektir. Bu hastalık pek çok belirti ile görülür ve ölümcül şekilde sonuç verebilmektedir. Bu nedenle de aslında köpek aşılama takvimine uygun şekilde veteriner danışmanlığında bu aşının uygulanması oldukça önemlidir.

Ateş, halsizlik, kas ağrısı, yorgunluk, depresyon, iştah kaybı, kusma, ishal, öksürme, burun akıntısı gibi pek çok farklı belirti ile kendini gösteren leptospirozis hastalığı köpeklerin ciddi şekilde rahatsızlanmasına neden olabilir. Bu nedenle de köpeklerin bu tür ciddi bir hastalığa yakalanmasını önlemek için sahiplerinin öncelikli olarak köpeklerine aşılama takvimine uygun olacak şekilde bu aşıyı da uygulatması önemlidir. Veteriner bu aşıları genellikle uygular ve aşı takvimine uygun olacak şekilde ilerleyen haftalarda da tekrarlar. Sonrasında yıllık olarak yapılan pek çok farklı aşı ile ayrıca leptospirozis aşısı da yeniden uygulanır ve bu sayede de bu hastalıktan evcil dostlarımızın uzak kalması mümkün hale gelir. Onların sağlığı ve mutluluğu her şeyden önemlidir ve bu nedenle de yavru da olsa yetişkin de olsa köpeklerin gerekli olan her türlü aşılarının dönemine uygun olacak şekilde yapılması hem sağlıkları hem de mutlulukları için büyük bir önem taşır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap