Köpekler Yürüyüşe Çıktığınızda Neden Çekiştirirler?

Köpekler yürüyüşe çıktığınızda neden çekiştirirler? Köpeklerin dışarıda yürüyüş yapmasının tek sebebi tuvalet ihtiyacı değildir. Atalarından gelen bir mirası devam ettirirler yemek bul, barınak bul, su bul. Onlar dışarıda aynı zamanda yemek , su ve barınak bulma eylemi gerçekleştirirler. Dışarıda yaptığınız iyi bir yürüyüşten sonraysa eve gelmek onlar için gerçek bir ödüldür.

Köpekler Yürüyüşe Çıktığınızda Neden Çekiştirirler?

Eğer köpeğinizle kontrol sorunu yaşıyorsanız onu eğitmek imkansızdır. Çünkü köpeğiniz siz ne derseniz deyin kendi bildiğini okuyacak. Köpeğinizle kontrol sorununu çözdüğünüze inanıyorsanız yürüyüş eğitimine başlayabilirsiniz.

Köpek Eğitimi ve Kontrolü Ayrılmaz Bir Bütündür

Her köpek sahibinin köpeğine yaklaşımı farklıdır bizim dikkat edeceğimiz nokta ise uyum. Bazı insanlar kendilerini köpeklerine iyi ifade etseler bile nihai sonuç olarak başarısızlıkla karşılaşabilirler. Eğitim demek sadece söz geçirmek demek değildir. Eğitim belli metadolojiler ile uygulandığında olumlu sonuç verir. Eğitimin felsefesine göre aynı davranış biçimi, her zaman aynı sonucu verir. Bazı durumlarda zaman-şartlar-karakterler aynı olmadığı için, eğitim alma süresinde zaman farklılıkları olabilir. Bazı durumlarda süre birkaç günken bazen bir hafta yada on günü bulabilir. Anahtar kelime kararlı olmak ve geri dönmemektir.

Herkes iyi bir öğretmen olmayabilir eğer zorlandığınızı düşünüyorsanız umutsuzluğa düşmek yerine bir kurstan veya eğitmenden yardım alabileceğinizi unutmayın.

Köpeğinizin Eğitiminde Olumlu Sonuca Odaklanın

Hayatımızda belki en çok yaptığımız şey olumsuz sonuçlara odaklanmak. Genellikle küçük çocuklar, eşler, arkadaşlar, hatta evcil hayvanımız bile bu döngüyü devam ettirmekte kararlı olabilir. Siz görünmeyen şartlanmışlıkları bozun. Ne kadar etkili olduğunu görün.

Köpeklerde Yürüyüş Eğitimi Nasıl Olmalıdır

Birçok köpek sahibi köpeklerin kendiliğinden sahiplerini düzgün takip ettiğini sanır bu doğru değildir. Tasma ile yürümek egzersiz ve eğitim gerektiren bir eylemdir. Sizin için tasma ile köpek gezdirmenin adımlarını aşağıda madde madde açıkladık.

Adım 1

Köpeğinizi Kontrol altında tutmalısınız!

Köpeğiniz üzerinde kontrol sağlamak için tutarlı olmalı ve verdiğiniz kararın arkasında durmalısınız. Biraz bile pişmanlık duyarsanız köpeğiniz hissedip başına buyruk davranmaya devam eder. Eğer köpeğinizi disipline etmenin acımasızlık olduğunu düşünüyorsanız. Parkta bir kedi veya köpekle kavgaya tutuştuğunda veya bir kaykaycının peşine düştüğünde ne olacağını düşünün. Pek çok köpek gezi sırasında sahiplerinden kaçıp kaybolur. Bütün bunları düşününce eğitimde katı olmanın o kadar zorlayıcı olmadığını anlayabilirsiniz.

Adım 2

Köpeği Tasmaya Alıştırma

Köpeğiniz henüz yavruysa ve tasmayla tanışmamışsa onu tasmayla güzel bir şekilde tanıştırın ona lezzetli bir şeyler verdiğinizde tasmayla güzel yemekleri özdeşleştirir.  Eğer tasma kullanmaya alışıldıysa evin içinde küçük gezi denemeleri yapın. Ona komutlar verin ve bu komutlara uygun hareket ettiğinde ödüllendirin. Komutlarınızı sesiniz ve vücut dilinizle destekleyin ki onun için anlaşılır olsun.

Adım 3

Köpeğinize Düz Çizgide Yürümeyi Öğretin

Bu eğitimi bahçe yada evin salonu gibi bir yerde vermenizi öneriyoruz. İhtiyacınız olan alan çok küçük. Köpeğinize öne ve arkaya doğru iki tasma bağlayın arkadaki tasmayı bir direğe sabitleyin. Köpeğiniz ileri atıldığında sağa ve sola gittiğinde onu çizgiye çekmek için ipe asılın. Birkaç saniye inat edebilir ancak çoğu köpek hemen pozisyonunu düzeltir. Doğru konuma geldiğinde hemen değil 2 sn sonra ona ödül maması verin.  Biraz beklemek davranışla ödül arasında ki bağı kurmayı kolaylaştırır. Bu işlemi o doğru yapana kadar tekrarlayın ve sonra daha uzak mesafelerde deneyin.

Adım 4

Köpeklerde Heyecan kontrolü Önemli

Köpeklerin düz çizgide gitmemelerinin sebebi sahiplerine asi olmak istemeleri değil merak dürtüsüdür. Köpekler keşfetmeyi, herşeyi koklamayı severler. Bilim adamları gösterdi ki bir köpeğin inanılmaz bir koku arşivi vardır. Binlerce koku bu arşivde durur ve köpek hepsinin anlamını bilir. Bunun yanında onlar için etrafımız bir kokular haritasıdır. Ötede ki araba lastiğinde ki çamurun kokusunu bile alır. Işte bu merak ve keşfetme duygusuyla sürekli sağa sola koşuştururlar.  Köpeğinizle yolda düz bir şekilde yürümek istiyorsanız onunla yola çıktığınızda sizden ayrıldığı anda olduğunuz yerde durun ve bir ağaca dönerek hiç hareket etmeyin. Köpeğiniz sizin yanınıza döndüğündeyse onu düz yol için ödülle teşvik edin.Köpeğiniz eğitmekle ilgili daha fazla içerik için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap