Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Köpeklere nasıl eğitim verilir? Köpeklerin eğitimi sırasında dikkatli olmak oldukça önemlidir. Eğitim sırasında kullanılan üslup, söylenen sözlerin tonlaması, uygulanan eğitimin düzeyi, eğitimin nasıl verildiği ve pekiştirmenin nasıl sağlandığı oldukça önemlidir. Bu noktalara dikkat edildiği zaman da aslında köpeklere doğru şekilde eğitim vermek ve kısa sürede istenilen eğitimleri tamamlamak mümkün olacaktır. Bu eğitimler köpeklerin karakterinin gelişmesi için de belli komutları yerine getirmesi için de kullanılabilecek olan bir dizi tekniği içerir. Bu teknikler sayesinde köpeklerin istenilen şekilde karakter gelişimini desteklemek ve ayrıca temel komutları yerine getirmesini sağlamak da mümkündür.

Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Köpeklere eğitim verirken temel pekiştireçleri kullanmak büyük önem taşır. Eğitimler sırasında ödüller oldukça etkili şekilde gelişim sağlasa da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aslında cezaların kullanılmasının ters tepki yaratabileceğidir. Bu nedenle köpek yanlış bir davranış gösterdiği zaman eğitimler sırasında köpeklere ceza vermek onların ters şekilde tepki vermesine neden olabilmektedir. Ancak ödüller davranışları pekiştiren bir niteliğe sahiptir ve hemen hemen her köpek eğitilebilir olduğu için ödüller büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir: Köpeğinize Pekiştireçleri Etkili Kullanma

Pekiştireçler genel anlamda ödül ve cezalardan oluşur. Hemen hemen her köpek özellikle de ödüllendirilen davranışı tekrarlama eğilim içindedir ancak cezalandırma her köpekte etkili şekilde kullanılamayabilir. Bazı köpekler cezalandırılan davranışı yeniden gösterme eğilimi içinde olabilir. Bu da aslında temelde kendi isteğini ve kendi özgürlüğünü ortaya koyma eğiliminden gelir. Bu sebeple de yanlış davranışları ödüllendirmeyerek onu cezalandırmak daha iyi olacaktır. Farklı cezalandırma yöntemleri köpeklerde ters tepki oluşturabilmektedir.

Doğru davranışlar sonucunda köpeklere ödül maması vermek genellikle en sık yapılan davranıştır. Bu davranış da aslında köpekleri mutlu edeceği için yaptıkları davranışı pekiştiren bir durumdur. Bunun yanı sıra yapılan doğru davranış sonucu ona bir top vermek, onunla oyun oynamak ya da daha pek çok şekilde ödüllendirmek köpeğin eğitimine katkı sağlar.

Pekiştireçlerin anında verilmesi de ayrıca büyük önem taşır. Bu sayede köpeğinizin davranışı ile ödül arasında anlık olarak bir ilişki kurması mümkün hale gelir. Bu durumda genellikle bir ses ile beraber ödülün kullanılması mümkündür. Örneğin köpek doğru ve eğitime uygun bir davranış yaptığı zaman el çırpmak, herhangi bir harf sesi çıkartmak ya da ayağınızı yere gürültülü şekilde vurmanız gibi anlık tek sesler davranıştan hemen sonra gelebilir. Bunun ardından da ödül maması verilebilir. Bu şekilde köpekler davranışları doğru olduğunda bu sesin geleceğini bilir. Bu sesten sonra da ödül alacağını zamanla anlar.

Köpeğize Kullanıldığınız Ses Tonu

Köpekler sanıldığının aksine daha duygusal hayvanlardır ve bu nedenle de aslında bağırarak ya da yüksekle sesle ve sert bir tonla söylenen sözlerden etkilenebilirler. Bu sebeple de eğitimler sırasında köpekler ile kurulan iletişimin kaliteli olması önemlidir. Bir komut verileceği zaman yumuşak bir sesle ve duyulabilir bir ses tonuyla bunu söylemek önemlidir. Bu şekilde köpeğiniz ile kuracağınız iletişimi kaliteli şekilde pekiştirmeniz de mümkün olacaktır.

Köpeğinize Adım Adım İlerleme

Köpeklere eğitim verirken adım adım ilerlemek önemlidir. Örneğin “getir” komutunu öğretmeden önce “tut” ya da “yakala” komutlarını öğretmek gerekir. Bu sayede köpeğin yakalaması ve sonrasında getirmesi mümkündür. Bu tür komutlar köpeğe sırasıyla öğretildiği zaman ilerlemenin daha kısa zamanda ve daha etkili şekilde gerçekleşmesi mümkün hale gelir.

Adım adım ilerleme sırasında köpeğinize zaman tanımanız da oldukça önemlidir. Sonuçta bir bebek de hemen yürümeyi ya da emeklemeyi öğrenemez. Bu nedenle de onlar belli komutları anlayıncaya kadar tekrar etmek ve sonrasında da anlaşılan komutları bir süre pekiştirmesine izin vermek gerekir.

Köpeğinize Eğitimde Tutarlı Davranmak ve Sakin Kalmak

Köpeklere eğitim verme süreci içinde tutarlı olmak önemlidir. Örneğin bir davranış birkaç kez ödüllendirildiyse ancak sonrasında birkaç kez ödüllendirme olmadıysa bu durum köpekte bir karmaşıklığa yol açar ve aslında uyguladığı bir davranışı uygulamamaya başlayabilir. Bu sebeple de davranışın temelleri tam anlamıyla oturana kadar tutarlı şekilde eğitimi devam ettirmek gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap