Köpekler Sahiplerine Sağlıklı Bir Hayatın Kapılarını Açıyor

Köpekler sahiplerine sağlıklı bir hayatın kapılarını açıyor. Avrupa’da, Amerika’da, Japonya’da, Güney Kore’de neredeyse her evde bir kedi veya köpek evcil hayvan olarak besleniyor. Neden insanlar evlerinde köpek ya da kedi besliyor diye araştırdık.  Bu yazımızda tamamen bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçeği ele aldık. Köpekler sahiplerine sağlıklı bir hayatın kapılarını açıyor. Bu durum köpek sahiplerinin bildiği ama çok ilişkilendiremediği bir gerçek olabilir. Ya da köpek sahibi değilseniz sizi köpek sahibi olmanız konusunda farklı düşünmeye ikna edebilir.

Köpekler Sahiplerine Sağlıklı Bir Hayatın Kapılarını Açıyor

Köpeklerin koşulsuz sevgisi her zaman sahiplerinin onlarla olacağı düşüncesinden ileri gelir.  Siz ona kızdığınızda bile onunla ilgilendiğiniz için mutlu olur. Evet kabul edelim onların bazı davranışlarına karşı sinirlenip azarladığımız oluyor. En iyisi hiç kızmamak olsa da şunu bilmekte fayda var kızmak ilgisizlikten iyidir. İlgisizlik her canlıyı yokluğa ve depresyona sürükler. Kimi köpeklerin de silikleşmesine ve gerçekten kopmasına sebep olur. Evcil hayvanınızın sağlıklı ve zinde kalması için onunla ilgilenmeniz sayesinde o da sürekli olarak sizinle ilgilenir.

Fark ettiniz mi belki köpeğinizi günde bir yada iki defa sevseniz de o sürekli sizin yanınıza gelir onlarca kere uğrar ve öper. Hatta bazı köpekler sürekli sahibinin yanında olmak isterler. Onlar işe gittiğinde bile çok üzülür.  Bu bağlılık türlere göre değişse bile hemen hemen her türde köpek sahibinden ilgi görmek ve sevgi ister. Karşılığında her zaman bir gözü ve kulağı sizin üzerinizde olacaktır. Koltukta uyuduğunu zannederken bile aslında evde sizin adımlarınızı dinleyip takip eder.

Köpeklerin İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Köpekler sahiplerine sağlıklı bir hayatın kapılarını açıyor. Köpekler kalp sağlığınız için iyidir. Onu sevmekle meşgul olurken muhtemelen kalbiniz başka şeyler için daha az yorulur. Ayrıca kolestrolünüz düşer. Trigliserit seviyeleriniz azalır. Kan basıncınız düştüğü için genel olarak kalp damar sağlığı açısından daha güvende olacaksınız.

Yalnızken egzersiz yapmayı sevmiyor olabilirsiniz ancak durgun bir hayat hastalıklara davetiye çıkarır. Köpeğinizle yaptığınız yürüyüşlerde hatta onu evde oyalamak için yolunuzu değiştirdiğinizde bile daha fazla hareketli olursunuz.

Sosyalleşmenin zorlaştığı günümüzde köpek sahipleri için bu bir sorun değil. Parklarda bahçelerde köpek sahipleri hemen tanışıp arkadaş olabilirler. Köpek sahibi olmanız size bir miktar çevre kazandırır.

Köpekler sahiplerine bir yaşam amacı ve hayatlarına anlam verirler. Bu da yola devam etmeniz, hatta ne istediğinizi bilmeniz konusunda sizi teşvik eder.

Köpekler sorumluluk duygusu kazandırır. Evet köpekli bir evde, tembellik yaptığınız bir gün bile evin kaosa dönmesi için yeterlidir. Onun bakımı, ihtiyaçları size sorumluluk duygusu kazandırır. Hayatınızın her alanında sorumluluk duygusu işinize yarayacaktır. Hatta daha sağlıklı olma konusunda bile.

Sağlık İçin Doğru Köpek Seçimi Çok Önemli

Köpeklerin insanların neşesini yerine getirdiği ve motivasyonunu yükselttiği doğru bir tespit ancak durum her zaman istediğiniz gibi gitmez.

İlk evcil hayvan seçiminde özellikle risk çok büyüktür. Sırf yanlış hayvanı seçtiği için kötü bir hayvan sever olduğunu düşünen milyonlarca insan var. Siz de hayal kırıklığı yaşamamak ve ileride başka hayvanlarla kurabileceğiniz bağı koparmamak için doğru hayvanı sahiplenmelisiniz. 

Sağlıklı İlişki İçin Köpek Seçimi

Köpekleri kategorize etmek bazılarına insafsızca gelse bile, hepsi birdir, hepsi özel diye yükselseler de siz onlara uymayın. Kesinlikle her hayvan farklıdır hepsinin huyu suyu başka. Mesela bazı hayvanlar özellikle onları şımartmanızı anlamıyor ve şöyle bir senaryo düşünün: İri cüsseli bir köpek aldınız mesela ayağa kalktığında boyu iki metreyi bulan bu köpekle oynarken ne olacağını düşünüyorsunuz. Köpeğiniz sizden uzun ve güçlüyse siz onu şımarttığınız zaman üzerinize atlayıp sizi yere devirebilme ihtimali vardır. Eğer eğitim konusunda kendinizden emin değilseniz, iri köpeklerin sık sık sakatlanmalara sebep olduğunu bilmenizde fayda var.

Sürekli ilgi isteyen bir köpek sahiplendiğinizde siz evde yokken köpeğiniz evde havlayıp komşuları rahatsız edecektir. Belki bu durumda daha sakin, heyecanı az bir köpek sahiplenmeyi düşünebilirsiniz.

Köpeğinizle uyumlu olmak için sizin karakter olarak bir benzerinizi bulmanız çok önemli. Sizde merak uyandırıyor diye sizden mizacı farklı bir köpek sahiplenirseniz bir süre sonra birbirinizden sıkılıp sorun çıkarmanız normal bir durum.

Eğer siz sakinseniz sakin bir cins veya karakterde, eğer siz canlıysanız canlı ve aktif bir karakterde hayvanlarla anlaşmanız ve uyumlu olmanız daha kolaydır.

Bazı köpekler çok sık hastalanırlar. Özellikle kendi ikliminde olmayan ve coğrafi olarak dezavantajlı olan köpekler bazı hastalıklara daha açıktır. Bir köpek sahiplenmeden önce mutlaka seceresini okuyup, sahiplenin. İleride meydana gelecek veteriner masraflarından bahsetmiyoruz bile.

Köpeklerle ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap