Köpekle Kamp Yapmak İçin Yanınıza Almanız Gerekenler

Köpekle kamp yapmak çok eğlenceli bir deneyim olabilir. Özellikle sık sık kampa çıkıyorsanız köpeğinizi de yanınızda götürmek istemeniz çok doğaldır. Fakat bu tecrübenin eğlenceli kısmı kadar sorumluluk isteyen kısmını da bilmelisiniz. Köpeğinizin hayatınıza dahil olması ve beraber iyi vakit geçirebilmeniz önemlidir. Köpekler ile kamp yaparken gideceğiniz alandan köpeğinizin ne kadar hazırlıklı olduğuna kadar dikkat etmeniz gereken konular bulunmaktadır.

Köpekle Kamp Yapmak İçin Yanınıza Almanız Gerekenler

Köpekler iletişim yetenekleri kuvvetli ve aktif canlılardır. Köpekle kamp planı yaparken gerekli tüm hazırlıklarınızı tamamlamış olmalısınız. Köpeğiniz ile daha güvenli bir kamp macerası geçirebilmek için daha öncesinde köpeğinizi çadıra alıştırmanız iyi bir seçenek olabilir.

Köpeğinize Uygun Kamp Alanını Seçmek

Köpeğiniz ile kamp yapacağınız alanı daha önceden ziyaret edip etrafı keşfetmeniz avantajlı olacaktır. Bu sayede köpeğinize daha güvenli bir alan oluşturabilirsiniz. Kamp alanına köpeklerin alınıp alınmadığını, etrafta başka hayvanların olup olmadığını öğrenmeniz de mümkündür. Çoğu hayvan dostu kamping alanlarında evcil hayvanlar kabul edilmektedir. Köpekle gidilecek kamp alanları bakarak tüylü dostunuzun da rahat edeceği ortak bir yer belirleyebilirsiniz.

Alana gidemeseniz dahi arayıp sorarak bilgi alabilirsiniz. Eğer bir kamping alanı yerine vahşi doğa içerisinde kamp yapmayı tercih ediyorsanız, gideceğiniz alanın coğrafi yapısını öğrenmelisiniz. Ayrıca çevrede karşınıza çıkabilecek vahşi hayvanların koşullarını da değerlendirmelisiniz. Böylece gerekli önlemleri alarak daha rahat ve güvenli bir kamp süresi geçirebilirsiniz. Yabani hayvanlar ile karşılaşma ihtimaliniz her ne kadar az ise köpeğinizin diğer evcil hayvanlar ile sosyalleşme ihtimali de o kadar fazladır.

Köpekle Kamp için Yanınıza Almanız Gereken Malzemeler

Köpeğiniz ile kamp yapmak istiyorsanız şüphesiz ki en önemli konulardan biri, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu malzemeleri eksiksiz hazırlamış olmanızdır. Köpeğinizin mama ve su kabı listenin başında yer almaktadır. Köpeğinizin en sevdiği oyuncakları da yanınıza alarak keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin güvenliğini sağlamak için uzun bir tasmayı da yanınıza almalısınız. Köpeğiniz normalde tasma kullanmıyor olsa dahi bilmediği ve tanımadığı bir alanda tasma kullanması önemlidir. Herhangi bir ses ya da koku ile korkarak sizden uzaklaşması ve kaybolması muhtemeldir. Kamp alanınız temizliğini sağlamak için yanınıza çöp poşetleri alabilirsiniz. Kamp alanınızın yakınında deniz ya da bir göl varsa köpeğiniz için bir havluyu da yanınızda bulundurmalısınız. Köpeğinizin kullandığı herhangi bir ilaç ya da rutin olarak kullandığı ürünleri de yanınıza almayı ihmal etmemelisiniz.

Köpekle Kamp Yapmadan Önce Aşıları Tam Olmalı

Köpeğinizi kampa götürmeden önce tüm aşılarının ve parazit uygulamalarının eksiksiz olduğundan emin olmalısınız. Köpeğinizde mikroçip bulunması da kaybolma gibi talihsiz durumların önüne geçecektir. Hem kendiniz hem de köpeğiniz için yanınızda mutlaka bir ilk yardım kiti çantası bulunmalıdır. Hatta vaktiniz olursa köpeğiniz için verilen ilkyardım derslerine katılabilirsiniz. Böylece aksi bir durum karşısında köpeğinize kolayca yardım edebilirsiniz. Gideceğiniz alanının kayalık ya da sıcak kum gibi köpeğinize zarar verecek bir zemini varsa, köpeğinizin patilerini korumak için bir yöntem geliştirmeyi denemelisiniz. Doğal ortamda karşınıza çıkabilecek her türlü haşere ve parazitin köpeğinize zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle tüm aşılarının tam olması önemlidir. Önlem olarak yanınıza ilaç, damla ya da aşı alabilirsiniz.

Köpeğinizi Doğadan Korumak

Köpeğinizi özellikle akşam saatlerinde görmeniz zorlaşır. Köpeğiniz herhangi bir şeyden kaçıp saklanabilir ve onu bulmanız oldukça zordur. Bu nedenle köpeğinizin tasmasını belirleyici bir işaret takabilirsiniz. Bir led lamba, çan ya da fosforlu ışık işinize yarayacaktır. Ayrıca köpeğinize fosforlu köpek tasması takarak geceleri onu rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu sayede köpeğinizin izini kaybetmezsiniz.

Kamp alanında karşınıza çıkabilecek her türlü çakal, ayı ve diğer vahşi hayvanlardan köpeğinizi korumalısınız. Bu nedenle köpeğinizi hiçbir zaman gözetimsiz bırakmamalısınız. Eğer köpeğinizi serbest bırakırsanız çevredeki avcılar yabani hayvan sanıp yavrunuzu vurabilir. Bu yüzden tek başına bırakmamanızı öneriyoruz. Köpeğiniz bir yere bağlı olsa dahi tehlikeli bir durumun içinde kalır. Ayrıca bağlı olduğu için kendini savunması da daha güç olacaktır. Köpeğinizin geyik, tavşan ya da başka bir hayvanı kovalamasına izin vermemelisiniz. Köpeğinizi bulunduğu alana alıştırmak için kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Tasmasının her zaman takılı olması onu korumanız için önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap