Pitbull Köpekleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar.

Pitbull köpekleri hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? İnsanlar genellikle Pitbull köpeklerinin iyi bilindiğini ve uzak durulması gereken köpekler olduğunu düşünür. Pitbull köpekleri hakkında pek çok söylenti ön yargı oluşturmuş olabilir. Onlar hakkında bildiklerimizin ne kadarı gerçektir? Pitbullar hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için gerçekleri bilmek yalanlara inanmaktan çok daha iyidir. Bazı ırkların kendine göre özellikleri olduğu doğru mudur? Mesela Golden Retriever cinsi bir köpek her zaman daha akıllı ve sıcakkanlı mıdır? Bunu söylemek kolay değil. Aslında bu açıklamaları ve tanımları bir köpek uzmanının bile cevaplaması tutarlı olmayabilir. Bizim kesin olduğunu bildiğimiz bir gerçek var ki oda cinsi ne olursa olsun her hayvanın eşsiz ve kendine özgü bir karakteri olduğudur. Bazı özellikler genlerden aktarılırken çoğu özellik ortam şartlarına bağlı olarak gelişir. Yani bu teoriye göre aile dostu bir pitbull köpeğiniz olabilir.

Pitbull Köpekleri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar.

Pitbull köpekleri genellikle suçlularla özdeşleştirilmiştir. Belki de sırf bu yüzden barınaklarda çok fazla pitbull sahipsiz bırakılmış olabilir.  Gerçekte saldırgan olmaya meylettirilmeyen bir pitbul köpeği ile diğer köpekler arasında bir saldırganlık farkı yoktur.

İnsanların çoğu sokakta bir kurt veya kangal köpeği gördüğünde ona çok tepki vermezken yanından bir pitbull geçeceği zaman dehşete kapılırlar. Sanki pitbul köpekleri her bulduğunu parçalayan en azından bunu isteyen canlılardır. Hayır! Böyle bir şey söz konusu değil. Aslında yapılan araştırmalar köpek saldırıların %95’inin sokak köpekleri tarafından meydana geldiğini gösterir. Geri kalanlar ise istismar ve tahrik gibi durumlarda ortay çıkan vakalardır. Demek ki pitbullar yakaladıkları insanlara saldırmıyor çünkü öyle olsaydı daha fazla vaka görülürdü.

Pitbullar Saldırgan Değildir!

Pitbullar saldırgan olmasada her zaman agrasiftir ve sürekli tedirgin hissettirir. Hayır! Pitbullar çevresine karşı diğer köpekler gibi duyarlı ve uyumludur. Eğer ona yeterince ilgi ve sevgi gösterirseniz sizi tehdit etmek yerine dost olmaya çalışır. Hatta Amerika’da Ulusal Mizaç Testi Derneği’nin yaptığı çalışma gösterdi ki pitbullunuz, retriever ve terrierden çok daha fazla uysal.

Pitbulların kilitli çeneleri vardır ve yakaladıklarını ağızlarından almak imkansızdır. Diğer ırklara kıyasla herhangi bir farklılık yoktur. Pitbullar bir nesneyi diğer ırklardan daha fazla ağızlarında tutamazlar.  Aslında fizyolojik olarak bir pitbulla başka bir köpek çenesi arasında herhangi bir fark yoktur. Pitbulların ve diğer ırkların kemik yapısı aynıdır.

Belki de  kasları biraz daha gelişmiş olabilir. Biraz daha dikkatli bakılırsa pitbullun, onunla aynı ağırlığa sahip hayvanlardan biraz daha fazla kaslı olduğu kolayca fark edilir. Bu kas fazlalığı pitbullun daha sağlam yakalamasına sebep olabilir. Diğer yandan pitbulların bir karakter özelliği çok kararlı yapıda olmalarıdır. Bu kararlılık onları her yönde etkileyebilir fakat yakaladığını bırakmama konusunda bir farklılık kattığı kesin.

İnsanların çoğu bir Pitbull’u nerede görse tanıyacağını zanneder oysa pitbullarda melezlik sık görülür. Bunun için ya aile kütüğünü bilmek yada bir köpek ırkı uzmanından yardım almak gerekir.

Barınaktan Pitbull Sahiplenmek Doğru mu?

Barınaktan Pitbull almak tehlikelidir. Hayır! Sırf geçmişi karanlık olabilir diye bir canlıdan yüz çevirmek doğru değildir. Unutulmaması gereken bir nokta sevgi en iyi öğretmendir. Pitbullarda dahil olmak üzere köpekler ve kediler insanlar tarafından sevilmek ve ilgi görmek isterler. Sadece pitbull değil her cins köpekte saldırganlık sorunları olabilir hatta yıllarca evde baktığınız hayvanınızda bile aniden gelişebilir. Saldırganlık sorunu kökeni bilindiğinde çözümü basit bir sorundur. Saldırgan bir hayvan sahiplenmiş olma riski sadece barınakta değil yetiştiriciden alınan hayvanlarda da bir risktir. Bu sebeple barınakta ki pitbull arkadaşınıza bir şans vermekte hiçbir sorun yok.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap