Köpek Kulübesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpek Kulübesi seçerken köpeğinizin boyutuna uygun bir kulübe tercih etmeniz, onun rahat etmesi için gereklidir. Köpeğinizin kulübesinin kolay temizlenmeli. Soğuk geçirmemesi ve sıcaklardan etkilenmemesi de önemli özelliklerdendir. Peki, köpek kulübesi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Köpek Kulübesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Köpek kulübesi seçmek genellikle köpek sahiplendikten sonra yapılmalı. Çünkü köpek sahiplenecek olanlar köpeklerinin boyutuna göre kulübe seçimi yapmanız iyi olur. Köpeklerin boyutu kadar kulübenin diğer özellikleri de ayrıca önemlidir. Yavru köpek sahiplenme sonrasında kulübe alacağınız zaman köpeğinizin boyutunun ortalama ne kadar büyüyebileceğini de bilmeniz gerekir. Büyük ırkların ve küçük ırkların belli boyutlarda kulübelerde kalması onlar için daha rahat alan sağlar. Köpeğinizin boyutuna uygun kulübeyi seçmek için onun büyüyünce kulübesine sığıp sığmayacağını da hesaba katın.

Köpek Kulübesi Isı Yalıtımı Önemli

Kimi köpek kulübeleri ısı yalıtımına sahip olmaz. Bu kulübeler köpeklerin soğuktan üşümesine ya da aşırı sıcak havalarda köpeğinizin gün içinde dinlenecek rahat bir yerinin olmamasına neden olur. Köpeğinizin rahat ve konforlu bir alanda kalması için onun kulübesinin de ısı yalıtımına sahip olması gerekli. Bu ısı yalıtımı en azından soğuk ve rüzgar geçirmeyecek şekilde olmalıdır. Bu sayede köpeğiniz soğuk havalarda dolayı hastalanmayacak ve rahat bir uyku çekebilecektir.

Olumsuz Hava Koşullarına Dayanıklılık

Köpeğiniz için alacağınız kulübenin olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklı olması önemlidir. Kar, yağmur, dolu gibi olumsuz hava koşulları köpeğinizin ıslanmasına, soğukta kalmasına ve hastalanmasına neden olur. Bu nedenle de köpeğiniz için alacağınız kulübenin soğuğa karşı dayanıklı olmasının yanı sıra yağmur gibi sıvıları da geçirmemesi gereklidir. Bu sayede köpeğiniz hastalıklardan korunur.

Köpek Kulübesinin Malzemesi Dayanıklılığı Etkiler

Köpeğiniz için kulübe seçerken plastik, ahşap gibi farklı materyallerden yapılan kulübeleri görebilirsiniz. Bu kulübelerin malzemesi kadar yapılış şekli de önemlidir. Örneğin ahşap malzemeden yapılmış olan bir kulübe aynı zamanda soğuklara karşı dayanıklı özelliği vardır. Ancak kalitesiz bir malzeme ile yapıldıysa yağışlı havalarda ahşabı su seçerek köpeğinizin ıslanmasına neden olacaktır.

Kulübenin çatısının yalıtımında kullanılan malzeme, kapısının olup olmaması, kullanılan ahşabın kalitesi ve su geçirip geçirmeyeceği gibi her türlü detay köpek kulübesi alacağınız zaman önemlidir. Bu nedenle de köpeğinizin sağlığı ve rahatlığı için uygun ürünü bulmanız zaman alır.

Kimi tahtalar ve ahşaplar kurtlanma ya da çürüme yapma ihtimali vardır. Bunun nedeni de aslında kulübenin malzemesinin olumsuz hava koşullarına dayanıklı olmamasıdır. Ayrıca kulübenin yapımında kullanılan malzeme su çekme, nemlenme ya da küf yapar. Bu durum ile karşılaşmamak için ise nem çekmeyecek ve olumsuz hava koşullarına dayanıklı olacak bir kulübe tercih etmelisiniz.

Köpek Kulübesinin Genel Özellikleri

Kulübenin kapısının olup olmadığına ve nasıl kapanıp açıldığına dikkat etmelisiniz. Kapının zor açılıp kapanması ve ses yapması gibi durumlar köpeğinizi korkutur. Bu nedenle köpek kulübesi alacağınız zaman sessiz olmasına, kapısının kolay açılıp kapanabilmesine özen gösterin. Eğer köpeğiniz kulübesinden korkarsa ya da kapı her zaman rahat şekilde açılıp kapanmazsa köpeğiniz kulübesinde rahatsız olur. Bu nedenle de köpeğinizin rahatına uygun bir kulübe tercih etmelisiniz.

Köpek sahiplenme öncesinde köpeğiniz için kulübe bakıyorsanız kulübenin boyutunu köpeğinizin boyutu ile uygun olacak şekilde seçemeyebilirsiniz. Kimi zaman büyük ırk köpek sahiplenen kişiler köpeklerinin büyüdükçe kulübelerine sığamadığını görmüştür. Bu nedenle de köpeğiniz büyüse de içine sığabileceği bir kulübeye sahip olması gereklidir. En iyisi köpek sahiplendikten sonra bir kulübe bakmanız ve köpeğinizin genel ırk özelliklerini de kulübe seçiminde göz önünde bulundurmanız fayda sağlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap