Maltese Terrier: Bir Maltayı Terrier Yapan Nedir?

Maltese Terrier, tarih boyunca farklı isimlerle anılan Malta’lar neden terrier olarak biliniyor? Daha önceden; Malta’nın eski Dogge’si, Spaniel Gentle, Bichon, Romalı Kadın Köpeği, Malta Aslan Köpeği, Melitae ve şimdilerde Malta Terrieri isimlerini alan köpeklerin köklü bir geçmişi var. Dünya üzerinde en çok üretimi yapılan yerlerin arasında Türkiye gelir. Bir Maltase terrier sahiplenmek istiyorsanız, maltese terrier İstanbul sahiplenme için en iyi kentlerden. Onların lisanslı üreticilerle üretilmeleri gerekir. Sağlık sorunları açısından denetimli üremeleri esas alınır. Nesillerinin devamının sağlıkla sürdüren maltese terrier İzmir de en sevilen köpeklerin başında gelir. İç Anadolu’da maltese terrier Ankara için popülasyonun hızla yayıldığı illerdendir.

Malta Terrier Tarihi

Malta’ların terrier olma hikayesine geçmeden önce onların tarihini bilmekte fayda var. Tarihi iki bin sene öncesine giden Malta’lar aristokrat bir geçmişten geliyor. Onları sanatçıların eserlerinde, resimlerde görmek mümkün. Eski Roma, Yunan ve Mısır da tasvirlerine sıkça yer verildi. Eski bir inanış onların hastaları iyileştireceğini öne sürüyordu. Hata bir insanın yatağına yerleştirildiklerinde onun iyileşeceği inancı yerleşince “yorgan” ismini aldılar.

15. Yy’da Fransız aristokratların kucağında gezen Malta terrierleri, 16. Yy’da Britanya’ya getirildi. Burada kraliyet hanımlarının ve asilzadelerin evcil köpeği olan Malta’lar 1. Elizabeth ve Kraliçe Victoria’nın favorisiydi.

Avrupa karanlık çağlarını zorlukla atlatan Malta’lar 17. Yy ‘da neredeyse yok edilmenin eşiğine geldi. Bazı çalışmalar onları bir sincap boyuna getirmeye yönelikti ve bunun sonucunda nesilleri hızla tükenmeye başladı. Bir grup araştırmacı bu gidişatı durdurmak için onları daha iyi ırklarla karıştırmayı denedi. Kanişler ve minyatür spanieller gibi küçük köpeklerle karıştırıldılar. Böylece yeni ırklar ortaya çıktı. Bichon frise ve bolognese doğrudan bu yolla ortaya çıktığı düşünülüyor.

İngilizler onu bugünkü haline getirdiler ve muhtemelen terrier ismi böylece ortaya çıktı. Diğer terrierlere kıyasla daha çok Maltalı olarak biliniyorlar. AKC’nin verilerine göre “oyuncak sınıfı” köpekler kategorisine giriyorlar. Yani isminde terrier bulunsa da onlar bir terrier değiller.

Malta’lar safkandırlar. Çoğu kaynak onların Türkiye’den, Malta’dan veya akdeniz havzasında başka bnir yerden geldiğine inanıyor.

Maltalar Neden Terrier Veya Değil

Birçok kaynak Malta köpeklere terrier desede bu gerçek değildir. Evet belki genetik olarak bazı terrier özelliklerine ahip olabilirler ancak onlar hala safkandır.

Malta’ların terrier olamamaları İçin bazı geçerli nedenleri var. Terrierler hemen her zaman çekişmecidir oysa Malta’lar her zaman ponçik bir oyuncak gibi sakindir. Bu temel farklılık sebebiyle iki grup birbirinden tamamen ayrılıyor.  Malta’lar alınmasın ama onlar çekişmeci olmaktan çok uzaktır ve daha çok süs köpekleridir. Bu özellikleriyle yüzyıllar boyunca her zaman güzel kadın resimlerinin, kraliçe portrelerinin hatta film aktrislerinin rol arkadaşı oldular. Terrierler küçüktür fakat Maltalar daha küçüktür. Malta’ların olgunluk zamanı erişebileceği maksimum ağırlıkları 3 kiloyu geçmez. Terrierler çoğu zaman inatçı ve itaatsiz olabilir. Maltalar her zaman uyumdan yanadır en azından öyle görünürler.

Diğer yandan Malta’lar terrier olarak sınıflandırılabilir. Bir süs köpeği olsalar da belirgin şekilde aktiftirler. Oyunlara katılırlar, eğitime karşılık verirler, korumacı olabilirler. Bir  Malta’yı bölgesini savunurken görmeyi beklemezsiniz ama onlar bölgelerini koruyabilirler. Korkusuz ve akıllıdırlar. Yani çevreye karşı ilgileri onları bir terrier kadar canlı karakterde saymanızı sağlayabilir. Bu nazik, akıllı ve sevimli Malta terrierlerinin bu özellikleri onları sevilen köpeklerin başında getiriyor.

Maltalar Ve Maltipoolar Arasında Ki Fark Ne?

Maltaların sıklıkla karıştırıldığı bir diğer ırk ise maltipolar. Maltipolar bir Malta büyüğü olabilir. Maltipolar 35 cm yüksekliğe erişirken, Maltalar 25 cm’e kadar çıkabilir.  Maltalar safkandır, Maltipoolar; Malta ve oyuncak kanişin melezidir.

Bir malta sahiplenmeye karar verdiğinizde onun boyutlarına dikkat edin ve çay fincanı yetiştiricilere dikkat edin. Kendi halinde ve standartında çoğalan Maltalar genellikle sağlıklıdır. Çoğunlukla göz altı bakımı, ve diş temizliği Malt ve maltipoolar için önemlidir. Gündelik tüy bakımları ve onların bu süreci kolaylaştırması çoğu köpeğin aksine normal karşılanır. Derilerinin fizyolojisi sebebiyle kolay kolay tüy dökmezler yine de bir miktar gelebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap