Yaşlı Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Yaşlı köpeklere nasıl eğitim verilir? Belki de sizin için artık çok geç olduğunu düşünüyorsunuz. Hayır biz buna katılmıyoruz her zaman köpeklere eğitim veriliyor. Yaşı ilerleyen köpeğinize bir meslek kazandıramayabilirsiniz örneğin bir avcı olamayacak kadar yaşlıdır.

Köpeğiniz kaç yaşında olursa olsun alabileceği bazı eğitimlerde var örneğin basit komutları yerine getirir. Dışarıda tasmayı çekiştirmeden yürüyebilir, ev kurallarına uyabilir ve tuvalet eğitimi alabilir. Bunlar köpeğinizin ve sizin birlikte yaşam kalitenizi yükseltecek önemli eğitimlerdir.

İnsanlar genellikle daha önceden bu eğitimlerin varlığından yada ulaşılabilirliğinden haberdar olmadıklarında köpeklerini eğitmezler. Bazen de kurslara ve eğitmenlere çokca para verilmeden bu işin başarılamayacağı düşünülüyor.

Yaşlı Köpeklere Nasıl Eğitim Verilir?

Yaşlı köpeklerin eğitilme ihtiyacı başka bir aileden, barınaktan veya sokaktan sahiplenildiğinde ortaya çıkabilir. Size gelen köpek muhtemelen eski hayatından bir bagajla gelir. Bu illaki bir ihmal veya istismar görmüş olabileceği anlamına gelmez. Sadece her ailenin alışkanlıkları farklıdır. Belki de önceden yalnız kalmıyordu ve sizinleyken mesai saatlerinde yalnız kalması gerekecek. Çoğu köpek sahibi onları eğitmek yerine yıkıcı davranışlarına katlanmayı seçerler. Bunun için enerjileri ve motivasyonları olmaz. Bir gün sabredemediklerini fark ettiklerinde eğitimlere başvururlar.  Geç mi? Hayır değil.

Gelin yaşlı köpeğinize eğitim verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğine bakalım.

Yaşlı Köpekler Eğitimi Yorucu olmama!

Genç köpeklerin enerjileri yüksektir ve aynı oyunu defalarca saatlerce oynamaktan yorulmazlar. Biraz dinlenip kaldıkları yerden devam edebilirler. Ancak sizin böyle bir avantajınız yok. Onu eğitirken eğitimin acı verici olmamasına dikkat edin. Eklem yerleri ağrı olur veya kısa sürede enerjileri tükenir. Yorucu olmayan ve egzersiz niteliği taşıyan eğitimlere yönelin. Topu atmak yerine topu çekmeyi deneyin. Dar alanlarda çalışın.

Yaşlı Köpek Eğitiminde Sağlık Sorunları Dikkate Alınmalıdır

Yaşlı köpeklerde normal insanlar gibi işitme ve görme kayıpları yaşama ihtimalleri vardır. Köpeğinizin komutları anlayamamasının sebebi belki algı kayıplarıdır. Eğer işitme veya görme kayıpları varsa onun algılayabileceği vücut hareketlerini ve ses tonunu kullanın.

Yaşlı Köpek Eğitiminde Köpeklere Komut Verme

Köpeklere komut verirken ses tonunuz her zaman yüksek ve şarkı söyler gibi pozitif olmalıdır. Onlar sesinizde ki endişe, korku veya sabırsızlığı fark ederler. Kararsız olmanız ona itaatsiz olma hakkı verir. Bunun yerine ıslık kullanın. Onu her zaman ıslıkla çağırmayı deneyin ve geldiğinde onu bir parça ödülle pekiştirin.

Yaşlı Köpek Eğitimi Nasıl Olur?

Köpekler için eğitimin temeli edimsel koşullandırmadır. Köpek eğitimi her zaman aslında genel olarak bütün ilişkinizi etkiler. Yani köpeğiniz eğitmek istiyorsanız bütün ilişkinizi gözden geçirin. İtaat etmesi için onu kandırın.

Dışarıda köpeğiniz sık sık gözden kayboluyor ve sizin sesinize cevap vermiyorsa. Geldiğinde onu azarlamak uzağa gitmek için ona başka bir sebep vermek gibidir. Bunun yerine ona lezzetli atıştırmalıklar verip sizinle kalmanın cezbedici olduğunu hissettirin.

Tuvalet eğitimi için hala geç değil. Özellikle barınaklardan gelen köpekler tuvalet eğitimi konusunda dezavantajlıdır.  Normal bir köpeğe tuvalet eğitimi verir gibi onu eğitin. Kolayca tuvalet eğitimi verebileceğiniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 Yaşlı köpeklerde düzenli hayat önemlidir. Hayatında ne kadar az detay olursa kafa karışıklığı o kadar azalır ve kendisinden beklenenleri anlaması kolaylaşır. Sabah ilk iş ve akşam son iş onu tuvalete götürün.

Yaşlı köpeklerde tuvalet eğitimi içi hala umut vardır. Ayrıca onun daha az tuvalet tutma süresi olduğu için işler kolaylaştırır. Tuvalet eğitiminde bazen kazalar olur gerçekten sabırlı olmalısın. Köpekler kendilerine kızılmasından anlamazlar. Yani siz ona kızdığınızda sadece korkar ama bunu bir şeyle ilişkilendiremez.

Köpekler Neden Dışardayken Değil Eve Gelince Tuvaletlerini Yaparlar?

Köpekler kendilerine yeterli süre verilmediğinde tuvaletini dışarda yapamaz. Önce etrafı koklamak, keşfetmek ve dolaşmak isterler. Yani dışarıdayken doğru zamanın gelmesini beklerler. Doğru zamansa onların rahatladıkları zamanlardır. Unutmayın köpekler sizin hislerinizi yansıtır. Korku, endişe, sinirlilik gibi davranışlar çoğu zaman sahibinin duygularının yansıtılmasıdır. Eğer köpeğinizin dışarıda daha rahat olmasını ve hemen işi bitirmesini istiyorsanız sabırsız davranmayın ve gevşeyin. Büyük katkısı olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap