Köpeklere Bırak Komutu Nasıl Öğretilir?

Köpeklere bırak komutu öğretmek temel köpek eğitimin bir parçasıdır. Özellikle köpeğin tuttuğu nesneyi sizinle inatlaşmadan nasıl bırakması gerektiğini eğitmeniz gerekiyor. Bu eğitim yavru köpek ve yetişkin köpekte nasıl verilmesi gerektiğini bilmek önemli. Köpeklere öğretilmesi gereken otur, kalk komutundan hiçbir farkı olmadığını bilmelisiniz. Çünkü burada köpeğin ağzındaki nesneyi baskı yoluyla bıraktırma hedefinde olmamalısınız. Yapmanı gereken şey normal bir komut gibi iş birliği yapmanızdır. Otur, yat ve bekle komutları gibi öğretilmesi gereken bir komuttur. Baskıyla, tasma ile komutu öğretirseniz köpek korkar ve uzaklaşmaya çalışır.

Köpeklere Bırak Komutu Öğretilmesi

Köpeğin kafasında pozitif bir algı ve oyunun devamlılığını sağlamanız bu noktada çok önemli. Ağzındakini bıraktığı zaman sizinle kuracağı iletişimi ona vereceğiniz ödülü bildiği takdirde baskı olmadan istediğinizi rahatça yapacaktır. Yavru köpekler özellikle çekiştirmeli oyunları çok severler. Diş değiştirme döneminde olan yavru köpeklerin sizinle çekiştirme oyunu oynarken oyuncağın yumuşak olması gerekiyor. Hızlı çekiştirmeler yapmadan köpeğin ayakları yerden kesilmeden narin hareketlerde bulunmalısınız. Oyunu kuralına göre oynarsanız köpekle herhangi sorun yaşamazsınız. Köpeğinizle mücadeleye girmeniz her zaman ona karşı gelmeniz ya da baskılamaya çalışmak anlamına gelmez. Köpeğinize bunu düzgün öğretirseniz herhangi sorun yaşamazsınız.

Köpek Bir Nesneyi Tuttuğunda Mücadele Etmeyin

Elinizdeki objeyi tuttuğunda savurduğunuz zaman sağa sola çekiştirmeye başlar. Köpeği tetiklemek için objeyi ağzından kaçırmanız ve tuttuktan sonra çekiştirmeye devam edin. Köpeğe bırak komutunu öğretme sırasında bağırmak, yüksek sesle baskı kurmaya çalışmamalısınız. Köpeğe dokunarak, canını yakarak ağzından objeyi almaya çalışmanız doğru bir hareket değildir. Bu eğitimden keyif almasını sağlamak gerekiyor. Objeyi kaçırdığınızda tutmak için size direnç gösterecektir. Tekrar tutmasını sağlayın ve nesneyi sabit tutun. Böylece köpek kendiliğine bırakacaktır. Böylece köpeğe bırak komutu öğretme kısmına geçebilirsiniz.

Köpek nesneyi tuttuktan sonra bırakmasını sağladığınızda ödül maması ile yaptığı hareketi pekiştirin. Bu eğitimde clicker kullanmanız daha doğru olacaktır. Arka tarafta clicker olması doğru zamanda köpeğe komut verebilmek, kafasına yer etmek için oldukça etkili. Köpek objeyi tuttuğunda mücadelenin bittiğini ve nesnenin sizde kalması gerektiğini köpeğe kabul ettirmelisiniz. Köpeğin nesneyi tuttuğunda sizin çekiştirmeden durmanız gerekiyor. Böylece köpek sizden tepki alamadığında duracak ve size karşı odaklanacaktır. Oyunun devam etmesi, liderin kim olduğunu bilmesi için bu çok önemli.

Köpeğe bırak komutunu verdikten sonra size karşı odaklanmasını bekleyin. Biraz bekledikten sonra ödül mamasını verebilirsiniz. Bunu yapmanız ile köpeğin kafasında yanlış bir kurgu kalmasın. Siz çekiştirmeyi bıraktığınızda yani durduğunuzda köpek mücadele etmez. Eğer aksine köpeğin ağzındayken bırak diye çekiştirirseniz işte o zaman köpek daha çok hırslanacaktır.

Frizbi Oyunu İle Köpeğe Bırak Komutunu Öğretme

Yetişkin köpeklerde bırak komutunu öğretirken kontrol kaybı yaşanabilir. Köpeğin sahibi aceleci davranması sabırlı olmaması köpeğin daha çok hırslanmasına sebebiyet verir. Özellikle oyun algısı yüksek olan bir köpeğin bırak komutunu öğretirken frizbiyi tuttuğunda çekiştirirseniz daha çok sizinle mücadele eder. Durun ve size odaklanmasını bekleyin. Köpek siz çekiştirmeyi bıraktığınız duracaktır. Bu esnada frizbiyi uzağa atarak onu ödüllendirin. Elinizdeki nesne ne olursa olsun köpeğe bırak komutunu öğretirken pozitif bir etki bırakmalısınız. Hayvanın bırakmayı öğrenmesinde ona baskı kurmadan olumlu pekiştirme yapmalısınız.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap