Köpek Tuvalet Pedi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Köpek tuvalet pedi nedir? Köpek tuvalet pedi aslında köpekler dışarıda tuvaletlerini yapmaya alışana kadar evde kullanılan bir nevi önleyici niteliğine sahiptir. Köpeklerin evde ufak tuvalet kazaları yaşamamaları için tuvalet pedlerini tercih etmek mümkündür. Bu pedler genellikle yavru köpeklerde ya da mesane problemi olan ve idrarını tutamayan köpeklerde kullanılır. Bu sayede evde koku yapmayan, idrarın başka yerlere yapılmasını önleyen bu pedler evin temiz kalmasını ve köpeklerin de her alana çişlerini yapmamasını sağlar.

Köpek Tuvalet Pedi Nedir?

Köpek tuvalet pedleri genellikle büyük dikdörtgen şeklinde üretilen ürünlerdir. Koku yapmayan, yüksek emiş gücüne sahip olan bu ürünler sayesinde köpekler tuvaletlerini pede yaptıkları zaman eve koku yayılması söz konusu olmaz, idrarlarının pedden dışarı çıkması da mümkün değildir. Bu sayede hem evin temizliği için ekstra uğraş sergilenmez hem de köpeklerin idrarını evin içinde tek bir bölgeye yapmaları sağlanır.

Köpek tuvalet pedi aslında köpeklerin tuvalete alışması ya da tuvalet eğitimini alması için kullanılmaz. Yani aslında köpeklerin tuvalet eğitimlerinin bir parçası değildir. Köpeklere tuvalet eğitimi dışarıda verilmeli ve evde de tuvaletler geldiği zaman bu pede yapmaları sağlanmalıdır. Yani ilk olarak dışarıda verilecek olan tuvalet eğitimi ayrıca tuvalet pedi ile desteklenmelidir.

Tuvalet Pedi Nasıl Kullanılır?

Tuvalet pedinin farklı şekillerde kullanımı söz konusudur. Ped köpeğe bez şeklinde bağlanılarak da belli noktalara serilerek de kullanılabilmektedir. Dikdörtgen şekilde tasarlanan köpek pedleri kullanılırken köpeklerin en sık vakit geçirdiği ya da geçireceği kişisel alanında bunları tutmak aslında pede daha kolay alışmasını sağlayacaktır.

Köpekler kendilerini güvende hissettikleri alanlarda tuvaletlerini yapar. Bu nedenle de ona ait olan yatak, oyuncak ve benzeri eşyaların yakınına tuvalet pedlerini yerleştirmek aslında köpeğinizin güvenle tuvalet pedlerine tuvaletini yapmasını sağlayacaktır.

Tuvalet pedlerine kolayca alışması istenen köpeklerin idrarlarının da birkaç damla olacak şekilde bu pedlere damlatılması mümkündür. Bu sayede köpekler kendi idrarlarının olduğu bölgeyi kokularından bulabilir ve bu bölgelere tuvalet yapma eğilimi içinde olurlar.

Köpeklerin yalnızca tuvalet pedine alıştırılmaması gerekir. Pedlere alışma sürecinin ayrıca dışarıda verilecek olan tuvalet eğitimleri ile de desteklenmesi önemlidir. Bu sayede köpekler evde daha az tuvaletlerini yapmaya, dışarıya çıkıp dışarıda tuvaletlerini yapmaya başlarlar.

Tuvalet pedlerinin sayısı ilk zamanlarda çok fazla olabilir ve bunlar ile bir odanın tamamını bile kaplamak mümkündür ancak ilerleyen dönemde köpeklerin mama, su kaplarının yakınında ya yatağına yakın olan bölgede tuvaletlerini istememesi mümkündür. Bu sebeple de zamanla odada yer alan tuvalet pedlerinin sayısı azaltılmalı, tek bir noktada bir ped kalacak şekilde belli bir alan oluşturulmalıdır.

Tuvalet pedi kullanımı sırasında köpekler bu duruma hemen alışamayabilir. Bu nedenle de aslında onlara sert davranmamak ve bağırmamak da büyük öneme sahiptir. Eğitim sırasında doğru davranışlarını ödüllendirmek, yanlış davranışlarında ise ödül vermemek ve onu sakin şekilde uyarmak gerekir. Verilen komutların ne olduğu kadar nasıl söylendiği de oldukça önemlidir.

Tuvalet eğitimi sırasında ve pede alışma sürecine bir anahtar kelime belirlemek ve ona her seferinde bir ödül vermek aslında köpeğin pede tuvaletini yapma davranışını pekiştirecektir. Örneğin köpeğiniz tuvaletini pede her yaptığında ona “Aferin” gibi bir anahtar kelime söylemek ve hemen arkasından da bir ödül vermek, bu davranışının ödüllendirildiğini anlamasına katkı sağlar. Sonrasında bu kelime diğer eğitimlerde de kullanılabilir ve eğitimlerin daha kolay şekilde anlaşılmasını sağlar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap