Terrier Köpekleri Akıllı Köpekler mi ? Terrier Özellikleri

Maltese Terrier Ortalama Zekâsı Nedir ?

Terrier köpekleri öne çıkan özellikleri akıllı olmalarıdır. Malta terriyerlerini bu kadar anlaşılmaz yapan şey muhtemelen zekaları. Malta’lıların zekaları o kadar üst düzeyde ki çoğu zaman sahipleri bile bunu anlayamayabiliyor.

Malta köpekleri Anadolu’da Roma’lılar tarafından, yüzyıllarca ev sahipliği görmüştür. Onlar her zaman zengin ve elit sınıfın kucak köpeği olarak saygı gördü. Çoğu insanın onların yalnızca beyaz bir tüy yumağı olduğunu düşünmesi normal. Malta sahipleri, köpeklerinin kocaman ruhlarını, sevgi dolu olmalarını ve karakterli yapılarını her zaman takdir ediyor.

Günümüzde Anadolu’da yoğun ilgi gören Maltese Terrier 0 numara adıyla, maltese terrier sahiplendirme platformlarında satışa sunuluyor. Bu tiny köpeklerin neslinin sağlıklı devam etmesi çok önemli. Genel olarak sağlıklı olmalarıyla tercih ediliyorlar. Maltese terrier teacup diye bilinen minyatür maltalar en sevilen köpekler arasında geliyor. Sokaklarda ve barınaklarda yaşama şansı bulunmayan bu canlar; ancak güvenli üreticilerin maltese terrier satılık ilanlarından, sahip olunması tavsiye ediliyor.

Terrier köpekleri en önemli özellikleri kuşkusuz Maltese köpek cinsinin“zeki “olmaları değil. Hatta onların salt zekası oldukça gerilerden geliyor. Yine de bu onların anlaşılmaz zekasını anlamak için yeterli bir kanıt olmaz. Malta teriyerlerinin diğer köpeklere kıyasla yeterince zeki olup olmaması sorun değil. Çünkü bir Malta’lının zekası tamamen onun istekleriyle doğru orantılıdır. Malta’lılar sahiplerini memnun etmeye düşkündür bu da onları diğer köpeklerden daha akıllı yapar. Kendi geleceklerine yatırım yaparlar bu da onları diğer köpeklerden üstün zekalı yapar. Çoğu maltalı sahibi birkaç köpek yetiştirdikten sonra bir Malta’lının, en zekisinin önüne bile geçtiğini itiraf ediyor. Anlaşılması zor emirleri anlayıp itaat etmeleri görülmemiş bir şey değil. Bir maltalının sizin üzgün olduğunuzu anlayıp size yaklaşması ve teselli etmesi büyük ihtimalle parlak bir zeka ve kocaman kalplerinin ürünüdür.

Maltese Terrier Eğitim

Malta teriyerleri kolay eğitilirler. En iyi eğitim köpekleri değildir ama sahiplerini memnun etmeye isteklidirler buda onlara temel bir eğitim seviyesinden birkaç numara öğretmeye kadar eğitebileceğiniz anlamına geliyor.

Terrier Köpekleri: En Akıllı Terrier Cinsi Köpekler

Terriyerler genel olarak akıllıdırlar. Zeki ve çevik olan bu köpekler bu özellikleriyle çiftçilerin ve avcıların gözde evcil hayvanı olmayı başardılar. Günümüzde Corren zeka testine göre köpeklere belli zeka değerleri veriliyor. Buna göre en zeki terrier ırklarıo şunlardır:

  • YORKSHİRE TERRİERİ EN ZEKİ OYUNCAK KÖPEK

Akıllı küçük köpeklerin başında onlar gelir. Çarpıcı kişiliklerinin yanı sıra etkileyici görünümleri, agresif olmaları onları ciddiye almanızı kolaylaştıracak.

  • SHETLAND ÇOCUK DOSTU ZEKİ KÖPEK

Bir köpekten akıllı olması konusunda beklentiniz yüksekse shetland bunu karşılayabilir. Hayvanların akıllı olmaları konusunda en büyük sıkıntı bazen fazla akıllı olmaları ve sahiplerini kandırmaları olabilir. Shetland hileci bir köpek değildir. Ancak karmaşık şeyleri öğretebileceğiniz kadar zekidir.

  • KANİŞ AİLE DOSTU ZEKİ KÖPEK

En iyi tanınan köpeklerden birisi olan kanişler uzun zamandır ailelerin tercih sebebidir. Bu kadar evcil bir köpek olmasının bazı kaynakları var. Kanişler iyi bir refakatçi ve avcıdır. Eğer evde bir çocuk varsa onu korumayı ve sınırlarını bilen bu köpekler iyi bir aile dostu sayılabilir. Zeka sevileri iyi olan kanişler kolay eğitilirler.

  • FOX EĞİTİMİ KOLAY AKILLI KÖPEK

Sevimli fox terrierleri iyi bir çiftçi dostu olarak bilinir. Her zaman duyuları açık bu köpekler zararlıları yakalamak için iyi bir iş çıkarır.

  • PAPİLLON EN AKILLI KUCAK KÖPEĞİ

En akıllı minimal köpeklerden olan papillonlar aynı zamanda en dışa dönük yavrulardan birisidir. Onları ödül mamasıyla eğitmek ve farklı sporlara göre yetiştirmek genellikle iyi sonuç verir. Zeki bakışlı papillonlar dışarı çıkmayı, etkinliklere katılmayı ve sizi şımartmayı sever. Küçük boyutuna rağmen iyi bir eşlikçi olmayı başarabilirler.

  • PEMBROKE WELSH CORGİ

Parlak zekaları onları bir film aktrisi kadar parlatmasa da evlerin en sevilen üyesi olmayı başarabilmişlerdir. Sahiplenilme oranları çok yüksek olmayan “yüksek zekanın bir sonucu olabilir :anlaşılamamak” bu köpekler zeki sahiplerle sofistike bir ilişki kurmak için idealdir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap