Köpekler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Köpekler için sağlıklı atıştırmalıklar arayanlara güzel önerilerde bulunduk. Çoğu köpek, insanların atıştırmalıklarını ve sofra artıklarını yemeye bayılıyor. Köpeğiniz yemek odaklıysa, onlara düzenli olarak verebileceğiniz sağlıklı atıştırmalıkları merak ediyor olabilirsiniz. Birçok meyve ve sebze, köpekler için harika ikramlar yapar. Açıkçası, onları sağlık için harika yapan besleyici yoğun gıdalardır. Köpekler yiyebileceği meyveler, piyasadaki köpek bisküvisi ve benzeri ikramlardan farklı olarak, kalorileri düşüktür.

Köpekler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar

Sağlıklı köpek atıştırmalıklarında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Örneğin sindirimi kolay, besleyici gıdalar vermelisiniz. Bazı sağlıklı atıştırmalıklar, sindirim sistemini, deriyi, tüylerinin parlaklığını ve eklem sağlığını destekleyecektir. Köpeklere mama dışında ne verebilirim diye soruyorsanız eğer birazdan bahsedeceğimiz sağlıklı köpek atıştırmalıklarından verebilirsiniz. Ancak köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler de vardır. Örneğin köpeklerin peynir yemesi, özellikle aşırı yemesi sakıncalıdır. Yağlı ve tuzlu atıştırmalık olan peynirin fazla yemesi köpeklerde kilo artışına yol açar.

Köpeğinizin birkaç kilo vermesi gerekiyorsa, fırınlanmış ürünler, sosisler, sarsıntılı veya tatlı patates gibi nişastalı yiyecekler gibi diğer yüksek kalorili atıştırmalıklardan da kaçınmalısınız.

Köpekler Hangi Meyveleri Yer?

Köpekler için meyveler, mükemmel bir lif, vitamin ve mineral kaynağıdır. Ayrıca kalori ve yağ bakımından düşük sayılır. Bununla beraber bazı meyvelerin içeriğinde yüksek oranda şeker vardır. Bu nokta da porsiyon kontrolüne dikkat etmelisiniz.

Köpekler Elma Yer mi?

Günde en az bir elma yemelerinde sakınca yoktur. Besin ve lif kaynağı olan elmayı bir bütün olarak köpeğinize vermeyin. Yarısını yemesi için uzatın. Elmayı uzatırken çekirdeklerine, tohumuna karşı dikkatli olun. Çekirdeklerinden arınmış bir şekilde köpeğinize uzatmalısınız.

Köpekler Havuç Yer mi?

Beta karoten ve diğer vitamin bakımından zengin olan bazı köpekler için leziz bir atıştırmalıktır. Birkaç parça keserek köpeğinizin yiyebileceği harika bir ödül maması niteliğinde onlara verebilirsiniz.

Köpekler Karpuz Yer mi?

Tıpkı insanlar gibi, çoğu köpek karpuzu lezzetli, nemlendirici ve faydalı bir atıştırmalık olarak sever. Köpeklerin karpuz yemesi için çekirdeklerini tamamen ayırdığınıza emin olun.

Köpeklerin Muz Yemesi

Aşırıya kaçılmadığı sürece köpeklerin muz yemesinde sorun olmayacaktır. Yüksek şeker içeriğinden dolayı ölçülü olarak muz vermelisiniz. Aksi takdirde kabızlık başta olmak üzere çeşitli mide sorunlarına yol açar.

Köpeklerin Brokoli Yemesi

Sebzelerin sağlık açısından iyi bilinen faydaları vardır ve brokoli köpeğiniz için iyi bir seçimdir. Köpeklerin brokoli yemesi son derece normal bir şey olup çoğu köpekte bu sebzeyi yemekten çekinmez. Haşlanmış olarak baharat katmadan köpeğinizin yemesine izin verin.

Köpeğinize Yedirebileceğiniz Diğer Sebzeler

  • Salatalık,
  • Kereviz(köpeğin nefesinin taze kokmasını sağlar),
  • Yeşil fasulye-bezelye(Eğer konserve olarak alıyorsanız tuzunu arındırmanız gerekiyor),
  • Kabak,

Köpeğinize Aşağıdaki Sebzeleri Vermekten Kaçının:

  • Kuşkonmaz,
  • Mantar,
  • Soğan,
  • Sarımsak,
  • Pırasa

Köpekler Mama Dışında Ne Yer?

Köpeklerin mama dışında ne yiyebileceği konusunda yine bilindik sağlıklı yiyecekler önereceğiz. Pişmiş, baharatsız tavuk, hindi, sığır eti veya somon. Tüm kemiklerinden arındırdığınıza emin olun. Küçük kemikler yavrunun boğazına takılır. Düşük yağ içeren kısımlarını tercih ederek haşlayıp servis edebilirsiniz. Pirinç, makarna veya yulaf ezmesi. Köpekler makarna yer mi? Evet köpekler makarna yer. Köpeklerin makarna yemesi çok küçük porsiyonlarla yapılmalıdır.

Sade yoğurt, köpeğinizin sindirim sağlığı için iyi gelecektir. Köpeklerin yoğurt yemesi çok faydalıdır. Ancak köpeğiniz laktoz intoleransı gösterir. Bunu anlamak için ilk başta çok küçük porsiyonlarda vermeniz gerekecek.

Bazı sahipler köpeklerini çiğ yumurta besler. Fakat bunu kesinlikle önermiyoruz. Köpekleri çiğ yumurta ile beslemek onları salmonellaya yakalanmasına neden olur. Köpeklerin çiğ yumurta yemesi cilt, metabolizma, hücre ve sindirim sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek biotin eksikliğine yol açıyor. Köpekler yumurtayı haşlanmış olarak tüketmeli.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap