Evde Yalnız Kalabilen Köpek Cinsleri

Evde yalnız kalabilen köpek, özgürlüğüne düşkün tek başına vakit geçirmekten hoşlanan sahibine düşkün olmaması gerekiyor. Çünkü bazı köpekler evde tek başına kalamazlar. Aksi takdirde bu durum köpeğin yıkıcı bir moda girmesine, sinirlenmesine veya depresif bir duruma düşmesine neden olur. Bu davranışlarda bulunan köpekler genellikle ilgiye düşkün sürekli kendileri ile oyun oynanmasını isterler. Eğer işe gidiyorsanız, sık sık seyahat ediyorum köpeğim evde yalnız kalabilir mi diye düşünüyorsanız size uygun evde yalnız kalabilen köpekleri yazımızın devamında görebileceksiniz.

Evde Yalnız Kalabilen Köpek Cinsleri

Hiçbir köpeğin 6 saatten fazla evde yalnız kalmaması gerekiyor. Bütün gün yalnız kalmaya uygun bir köpek ırkı olmadığını bilmelisiniz. Bazı insanlar bütün bir iş günü boyunca köpeklerini evde yalnız bırakabiliyor. Ancak bu her ne kadar kısa vadede bir sorun teşkil etmiyor gibi görünse de stres, obezite, kaygı, anksiyeteye yol açar.

Basset Tazısı

Evde beslemeye uygun köpek ırklarından biridir. Evde dolaşmayı ve keskin koku alma yeteneklerini de kullanmayı severler. Günün büyük bir kısmını düşük aktivite seviyelerine sahiptir. Günü çoğunu dışarıda geçiriyorsanız Basset tazıları siz gelene kadar uyuyarak vaktini geçirirler.

Chihuahua

Daha az aktif olan ve küçük ırk köpek oldukları için daha az enerji sarf etmeleri ile evde yalnız bırakabileceğiniz bir diğer köpek cinsidir. Küçük ve sevimli bir köpektir. Bu köpek ırkı, dünyadaki en küçük ırklar arasındadır. Siz yokken evde yaramazlık yapmaları diğer köpeklere göre daha azdır. Pencereden dışarı bakmaya, oyuncaklarla oynamaya veya evde güneşli bir yerin tadını çıkarmaktan keyif duyarlar.

French Bulldog

Arkadaşlığınıza ve ilginize ihtiyaç duyan ancak uzun koşular veya aşırı egzersiz gerektirmeyen köpeklerden biridir. Tüm gün evde yapacak bir şeyi olmayan Fransız bulldoglar uyumayı seçerler. Aynı zamanda evde harikalar ve çocuklar için en iyi küçük ırklardan biridir.

Akita Inu

İri, kaslı ve tüylü olan bu köpekler diğer evcil havyalarla beraber geçinmekten haz etmezler. Ailesiyle sevgi dolu geçinirler. Ancak sürekli ilgi görme dertleri yoktur. Sizi ve evini korumak için sürekli tetikte olurlar. Evde yalnız kalan Akita Inu siz yokken köşesinde dinlenirler. Gün boyunca egzersize ihtiyaç duyacakları için evden ayrılmadan önce yürüyüş, koşu ya da evde oyun oynamak gibi aktivitelerde bulunmayı ihmal etmeyin. Sıkılmalarını önlemek için zihinsel uyarımı sağlayan köpek oyuncaklarından edinmenizi tavsiye ederiz.

Boston Terrier

Ayrılık kaygısı yaşamayan bir diğer birkaç terrier köpek sınıfından biridir. Son derece zeki kişiliği olan Boston Terrier bağımsızlığına düşkündür. İnatçı, bazen de aşırı hareketli olmalarına rağmen çok aşırıya kaçmazlar. Sahibini eve gelene kadar sabırla bekleyen bir köpektir. Siz eve gelene kadar kendini oyalamanın yollarını bulmakta başarılıdır. Evde beslenmeye uygun yalnız kalabilen köpek ırklarından biridir.

Çin Shar Pei

Sosyal bir köpek olması sevdiklerinden ayrı kalması strese girmesine yol açabilir. Fakat diğer köpek cinslerine göre özgürlüğüne düşkün ve yalnız başına vakit geçirmeye daha yatkındır. Kısa süre saatler için evde yalnız kalmaları sorun oluşturmayacaktır. Uzun süreli yalnız kalmalarda yıkıcı davranışlar ve kaygı bozuklukları görülmektedir.

Lhasa Apso

Eğlenceli ve ilgi çeken görünüme sahiptir. Ataları kraliyet bekçisi olarak yetiştirilmiştir. Oyuncu ve meraklı olmalarından kaynaklı yalnız bırakılmalarına aldırış etmeyecek kadar da bağımsızdırlar.

Minyatür Schnauzer

Bekçi köpeği olan bu cins görevini ciddiye aldıklarında gürültülü hale gelebilirler. Çabuk öğrenmeleri eğitimleri sırasında daha hızlı kavrayabilmelerini sağlar. Evde olmadığınızda oyalanmaları için oyuncakları ve çiğneme kemiklerinin yanında olması yalnız kaldıklarında vakit geçirmelerini sağlar.

Chow Chow

Oyuncak ayı gibi görünen Chow Chowlara sarılmak çok güzeldir. Fakat bu köpekler aşırı ilgiyi sevmezler. Ailesi ile arası iyidir. Küçük apartman dairelerinde bakımı zordur. Yabancılara karşı temkinli, ideal bir bekçi köpeği olur. Sessiz ve özgürlüğü seven, evde yalnız bırakılmasında sorun yaşanmayacak bir cinsdir.

Maltese Terrier

Terrier sınıfından olan Maltese, uzun süre evde yalnız kalamaz. Evin üyeleri ile arasında yakın bağ kurduğu için sürekli onlarla olmak ister. Uzun süren yalnızlıklarda aşırı havlama, stres, yıkıcı davranışlar gösterirler. Fakat Maltese terrier evde 1-2 saat yalnız kalma becerisine de sahiptir. Çünkü bağımsız bir köpek olması yalnız başına vakit geçirmelerine olanak sağlar. Uzun süre evde yalnız kalması gerekiyorsa köpek bakıcısı ya da köpek oteli hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Köpekler Evde Yalnız Kalabilir mi?

Köpeğinizin evde ne kadar süre yalnız kalacağı ve bu süre psikolojisine nasıl etki edeceği köpeğin türüne, yaşına, kişilik özelliklerine ve yaşam koşullarına bağlıdır. Çoğu köpek doğası gereği yalnız kalmayı kabul edebilir. Yavruluk dönemlerinden itibaren uygun bir eğitimle evde yalnız kalmak onlar için sorun olmaz. Fakat bazı cins köpekler bu duruma zor adapte olurlar. Köpeğin evde yalnız kalması stres ve kaygı nedeniyle bazı sorunlar yaşarlar.

Köpekler Evde Ne Kadar Yalnız Kalır?

Bir köpeğin evde yalnız kalma süresi çeşitli faktörlere bağlıdır. Yetişkin bir köpek daha uzun yalnız evde kalırken yavru köpeklerin evde yalnız kalma süresi 1-2 saati geçmemelidir. Ayrıca egzersiz ihtiyacı, yaşam alanı, sağlık durumu ve beslenme saati köpeğin evde yalnız kalma süresini etkiler. Genellikle köpeklerin evde yalnız kalma süresi 4-6 saat arasında olup bu sürenin uzaması durumunda birinin gelip evde köpeğinizi kontrol etmesi gerek.

Köpeğiniz evde tek başına kalması uzun sürecek ise rahatlaması ve stresini azaltmak için bazı önlemler almanız gerekiyor. Bu önlemler; köpeğinize oyalanacağı oyuncaklar ve çiğneme kemiklerini yanına bırakmak. Evin farklı odalarında gezebileceği bir alan ayarlamak ve ona rahat bir yatağın yanı sıra su ve yiyecek sağlamak yer alır.

Köpekleri Evde Yalnız Kalmaya Alıştırma

Köpeğin evde yalnız kalması için eğitim ve terapi etkinlikleri yararlı olabilir. Köpeğinizi evde yalnız bırakmadan önce kısa sürelerle başlayın. Sonrasında süreyi giderek arttırın. Köpeğin evde tek başına bırakmak için evden ayrılmadan önce bir program oluşturun. Bu köpeğin fiziksel aktivitesine, ihtiyacına ve yaşına göre değişir. Öncelikle köpeğinizle yürüyüş ve koşuya çıkın. Onunla oynamak, egzersiz yapmasına yardımcı olacak bir alan oluşturmak aktiviteler, köpeğinizin stresini azaltarak ve yalnız kalmaya daha hazırlıklı hale getirir.

Yukarıda saydıklarımızın yanında evde tek başına olan köpeğin çiğneme ve oynama ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını karşılamak için uygun oyuncaklar sağlamalısınız. Rahat bir yatak sağlamak köpeğinizin siz yokken uzun uyku molalarını yapmasını ve yalnız kalırken kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap