Yetişkin Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi şüphesiz ki en büyük problemlerden biridir. Bir köpek sahiplendiğinizde ilk düşünmeniz gereken konu tuvalet eğitimi olmalıdır. Köpeğiniz yavru ise yetişkin bir köpeğe nazaran tuvalet eğitimi vermeniz daha kolay olacaktır. Yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi için belli yöntemler kullanılmaktadır.

Yetişkin Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Dışarıda köpeğinize bir alan belirleyerek, ödül maması yardımıyla dışarıya tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Yetişkin köpeklerde tuvalet eğitimi için yemek yeme ve dışarı çıkma saatlerinin düzenli olması önemlidir. Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken dışarıda geçirdiğiniz zamanı biraz uzun tutmanız gerekir. Köpekler enerjilerini atmak için dışarıda vakit geçirmekten hoşlanırlar. Köpeğinizi tuvaletini yapar yapmaz eve götürürseniz dışarıda daha uzun süre kalmak için tuvaletini yapmayabilir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru bir köpeğin tuvalet eğitimi oldukça kolaydır. Köpeklerin tuvalet ihtiyaçları, yemeklerini yedikten 5-10 dakika sonra ortaya çıkmaktadır. Bu sürede köpeğinizin dışarı çıkması önemlidir. Yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacını gidereceği alanı seçmelisiniz. Köpeğiniz bu alan içerisine geldiğinde onu serbest bırakmalı veya rahatça hareket edebilecek kadar kayışını uzun tutmalısınız. Böylece tuvaletini yapabilmesi için kendine rahat bir alan seçebilir. Tuvaletini başarıyla yapan köpeğinize ödül maması vererek onu ödüllendirmelisiniz. Bu şekilde tekrar dışarı çıktığı zaman bu alana gelirse, bu bölgeye tuvaletini yapacaktır. Bu rutini uzun süre devam ettirmelisiniz. Eğitime ilk başladığınızda köpeğinizi günde 3-4 defa dışarı çıkarmanız gerekebilir. Köpeğinize her gün aynı saat diliminde yemek vermeniz ve dışarı çıkarmanız önemlidir. Bir süre geçtikten sonra köpeğinizi günde 2 defa dışarı çıkarmanız yeterli olacaktır.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi İçin Gazete Kağıdı Yöntemi

 • Gazete kağıtları köpeğin kaldığı kafesin köşesine serilmelidir. Bu şekilde kafesin bir tarafı oynaması, uyuması ve yemek yemesi gibi faaliyetler için kullanılırken bir bölümü de tuvalet ihtiyacı için kullanılacaktır. Köpekler çevresini temiz tutma içgüdüsü ile tuvaletini gazete kağıtlarının olduğu alana yapacaktır.
 • Köpeğiniz siz yanınızdayken tuvaletini gazete kağıdına yaparsa onu sakin bir ses tonuyla konuşarak tebrik etmeli, sevmeli ve ödüllendirmelisiniz.
 • Köpeğiniz kaza ile tuvaletini kafesin başka bir alanına yaparsa, gazete kağıdını tuvaletinin üstüne koyarak kokunun sinmesini sağlamalısınız.  Kaza alanını deterjan ile temizleyerek dezenfekte etmelisiniz.
 • Köpeğiniz kafesin dışındayken tuvaleti gelirse, hemen gazetelerin olduğu alana götürerek tuvaletini yapmasını sağlamalısınız. Ardından tekrar dışarı çıkararak oyununa devam etmesini sağlamalısınız. Kafeste kalırsa kendini ceza almış gibi hissedebilir.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi İçin Bahçe Yöntemi

 • Genellikle bahçeye erişimi olan köpekler için tercih edilebilecek bir yöntemdir.
 • Gazete kağıdı yönteminden farklı olarak bu sefer köpeğinizi gazete kağıtlarına değil dışarıya götüreceksiniz. Köpeğiniz dışarıya tuvaletini yaptığında övgü dolu sözler kullanmayı ve onu ödüllendirmeyi ihmal etmemelisiniz.
 • Tuvaletinin ardından hemen eve girmeniz gerekse bile kısa bir süre oyuna devam etmeniz önerilmektedir. Köpeğinizi hemen içeri sokarsanız ceza aldıklarını düşünebilirler.
 • Köpeğinizi dışarı çıkardığınızda tuvaletini yapmazsa ısrarcı olmamanız gerekir. Onu içeri almalı ve 10-15 dakika sonra tekrar çıkarmalısınız.
 • Köpeğiniz dışarıdayken tuvaletini yanlış bir yere yaparsa onu cezalandırmamalı ve en önemlisi bağırmamalısınız. Ona ‘’hayır’’ kelimesini öğretmeli ve yanlış bir alana tuvaletini yaptığında işaret parmağınız ile burnuna hafifçe vurmalısınız.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Köpeklerin kafes içerisinde 4 saatten fazla kalmasına izin vermemelisiniz.
 • Köpeğiniz kafese alışkın olmadığı için ilk günlerinde havlayabilir ve ağlayabilir. Buna izin vermeli ve alışmasını sağlamalısınız. Köpek her ağladığı zaman kafesinden çıkarmanız sonucunda dışarı çıkmak ister.
 • Özellikle tuvalet eğitimi sırasında köpeğinizin yemek saatleri haricinde yemek yemesi önerilmez.
 • Köpeğinizin tuvaletini rahatça yapması amacıyla kafesin tekstil ürünlerle döşenmesi önerilmez. Gazete kağıtları ile tuvalet eğitiminin verilmesi daha doğrudur.
 • Köpeğinizin kafes içerisinde rahatsız edilmemesine dikkat etmelisiniz.
 • Köpeğinizin yemek, oyun ve dışarı çıkma saatlerini düzenlemelisiniz.
 • Yavru köpeğinize saat 19:00’dan sonra su vermemelisiniz. Aynı şekilde saat 18:00’dan sonra yemek vermeniz de önerilmez.
 • Köpeğinizin tuvalet eğitimi ile bir kişi ilgilenmelidir. Aksi halde rutin haline getirdiğiniz ve uyguladığınız kurallar farklılık gösterebilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap