Yavru Köpekler Ne Zaman Anneden Ayrılır?

Yavru Köpekler Ne Zaman Anneden Ayrılır?

Yavru köpeklerin anneden ayrılma zamanı kademeli bir şekilde gerçekleştirilir. Yavru köpekler, 8 ile 12. hafta aralığında annelerinden tamamen ayrılmaya hazır hale gelirler. Bu süre, köpek özelinde değişiklik gösterebilir. Yavru köpeklerin en az 8 haftalık olana kadar annelerinden ayrılmamaları gerekir. Bunun sebebi 8 haftalık olana kadar annelerinden öğrenecek birçok şeyleri olmasıdır. Yavru köpekler 8. haftalarına gelene dek annelerinden hayatta kalmayı öğrenir, onların sevgisinden beslenirler. Yavru köpekler doğduktan sonra ilk zamanklar annelerine ihtiyaç duyarlar.

4.ve 5. haftalarda kardeşler kendi aralarında etkileşim içerisine giren köpekler onlarla birlikte oynamayı öğrenirler. 6 haftalık oldukları zaman ise sosyalleşmeyi öğrenerek başka köpekler ile iletişim kurmayı denerler. 7. haftada ise yürüme, koşmaya başladıkları için yaralanmaya ve dolayısıyla da güçlenmeye başlarlar. Başlarının çaresine bakmayı öğrenmiş duruma gelirler. Bu sebepten dolayı 8. haftadan itibaren anne köpek, yavru köpeğin kendisine ihtiyacı kalmadığını tespit eder ve yavru köpek anneden ayrılmaya hazır duruma gelir. Köpekler annelerinden ayrılınca sahiplerine kısa sürede bağlanabilirler.

Yavru Köpeklerin Anneleri İle Büyümesi Neden Önemli?

Köpeklerin anneyle büyümesinin önemli sebepleri vardır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpek yavrularının da belirli bir süre annesi ile birlikte yaşayarak, hayata tutunmayı öğrenmesi gereklidir. Yavru köpekler sağlıklı olabilmek için ve gerekli eğitimleri alabilmeleri açısından en az 8 haftalık olana dek anneleri ile birlikte büyümeye ihtiyaç duyarlar. Yavru köpeklerin anneleri ile büyümesinin önemli sebeplerinden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Yavru köpekler anneleri ve kardeşleriyle birlikte zaman geçirerek bir arada, topluca yaşamayı öğrenirler. Bu da sosyalleşmelerine yardımcı olan bir durumdur. Sosyalleşmek, kendileri dışındaki canlılar ile bir arada yaşamayı öğreten bir husustur.
  • Köpeklerin en temel ihtiyaçları arasında beslenmek vardır. Beslenmek, köpeklerin annelerinden öğrenecekleri bir durumdur. Anne sütü, köpekler için en temel besin öğesidir. Eğer yavru köpek annesinden çok erken ayrılırsa beslenme sıkıntısı yaşayacaklarından dolayı sağlıkları olumsuz şekilde etkilenir.
  • Köpekler sevgi kavramını annelerinden öğrenirler. Sevgi kavramını öğrenmeleri çevrelerine karşı sempatik olmalarını sağlar ve onları usullaştırır.

Köpeklerin Annelerinden Erken Ayrılması Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Köpeklerin annelerinden erken ayrılmasının sonuçları olumsuz durumlardır. Köpekler, gelişimleri ve sağlıkları açısından anneleri ile büyümek zorundadır. 8. haftalarına kadar anneleri ile büyümeleri gerekir. 8. haftadan daha önce annelerinden ayrılan köpekler sağlık, gelişim, bilişsel gelişim gibi kavramlardan uzak yetişirler. Bu durum onları oldukça olumsuz etkileyen bir durumdur. Köpeklerin annelerinden erken ayrılması sonucu ortaya çıkan bazı olumsuz durumlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Annesinden erken ayrılan köpekler, anne sütünden uzak kaldıkları için bağışıklık sistemleri zayıf düşer. Anne sütünün ürettiği antikorlar, köpekleri enfeksiyonlardan korumaya yarar. Bundan dolayı köpeklerin yeterince anne sütü ile beslenmesi önemli bir durumdur.
  • Yavru köpekler sosyalleşmeyi annelerinden öğrenirler. Annelerinden erken ayrıldıkları takdirde korkak, çekingen ve içe kapanık köpekler olarak yetişirler.
  • Annelerinden erken ayrılan köpeklerde bazı davranış bozuklukları meydana gelir. Agresif davranışlar, aşırı havlama, yıkıcı tepkiler, nesneleri aşırı sahiplenme bu davranış bozukluklarından bazılarıdır.

Yavru Köpekler Annelerinden Ayrıldıktan Sonra Nasıl Beslenmelidir?

Köpeklerin anneden ayrıldıktan sonra beslenmesi gelişimleri açısından çok önemlidir. Bu dönemde anne sütünden ayrılan köpekler beslenme tarzlarının değişmesine ayak uydurmak için biraz zorlanırlar. Yavru köpeklerin sütten kesilmesi ortalama 6 ile 8 haftayı bulur. Bu süre içerisinde yalnızca anne sütü ile beslenmeleri bağışıklık sistemleri için oldukça önemli bir durumdur. Yavru köpekler 8. haftadan sonra anne sütünden ayrılarak mama yemeye hazır hale gelirler. Köpekler sütten kesildikten hemen sonra ağır gıdalar yeyediklerinde midelerinde şişkinliğe yol açar. Bu sebeple bir köpeğe mama verilecek ise mamanın ıslatılması daha sağlıklı bir durumdur.

Yavru Köpekler Annelerinden Ayrılınca Üzülür mü?

Yavru köpekler annelerinden ayrılınca üzüntü duygusuna kapılabilirler. Annelerinden ayrılması normalden erken bir süre içinde gerçekleşir ise bu durum yavruyu ve anneyi oldukça olumsuz etkileyen bir durum olur. Annelerinden erken ayrılan köpekler sosyalleşmeyi öğrenemez ve annelerini özlerler. Yavru köpekler annelerinden 8. haftadan sonra, sosyalleşme becerileri geliştiği zaman ayrılırlarsa annelerini özlemezler. Yavru köpekler annelerinden ayrılınca yeni arkadaş arayışlarına girerler.

Köpekler Ne Zaman Sahiplenilmelidir?

Yavru köpeklerin sahiplenilmesi için belirli bir süre geçmesi gerekir. Yavru köpeklerin annelerinden erken ayrılması onların birçok açıdan olumsuz şekilde etkilenmesine yol açar. Bundan dolayı köpeklerin sahiplenilmesi için en az 8 haftalık bir sürenin geçmesi gerekir. Yavru köpekler 8. haftadan daha önce sahiplenildikleri zaman sağlık, beslenme, bilişsel gelişim ve psikolojik açıdan olumsuz bir şekilde etkilenirler. Yavru bir köpek sahiplenmek isteyen kişiler, en az 8 haftalık bir süre boyunca köpeğin annesinin yanında kalmasını sağlamalıdırlar.

Köpekler Annelerini Hatırlar mı?

Köpeklerin annelerini hatırlama durumu söz konusudur. Köpeklerin annelerinden ayrıldıklarında onları hatırlayıp hatırlamamaları konusu araştırılmakta olan bir durumdur. Köpeklere annelerinin kokusunun olduğu ve başka bir köpeğin kokusunun olduğu iki havlu koklatılarak hangisini tercih edecekleri denenmiştir. Yüksek oranda köpek, annesinin kokusunun bulunduğu havluyu seçmiştir. Bu durum köpeklerin annelerini hatırladığını söylemeyi mümkün kılan bir kanıttır.

Köpekler Yavruları Ölünce Üzülür mü?

Anne köpekler yavruları öldüğü zaman üzüntü duygusuna kapılmazlar. Yavru köpekler annelerinden ayrılınca üzülebilirler; ancak anne köpekler yavrularından ayrıldığı zaman ya da yavruları öldüğü zaman üzüntü gibi duygular yaşamazlar. Bunun sebebi yavru köpeklerin, annelerinden daha yoğun duygulara sahip olmasıdır.

Ayrıca Bakınız: Köpeklerde Yeme Bozuklukları Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap