Yavru Köpek Aşı Takvimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpek aşı takvimi, köpeklere doğumlarından itibaren hangi aşıların ne zaman uygulanması gerektiğini gösteren oldukça önemli bir çizelgedir. Bu çizelgede yavru köpeklere haftalarına göre hangi aşıların uygulanması gerektiği belirtilir. Bu sayede köpeklerin hastalanmadan önce aşılanması ve bu aşılar sayesinde de pek çok hastalığa karşı etkili şekilde korunması mümkündür. Dört temel aşı ile köpeklerin farklı hastalıklara karşı korunmasını sağlamak mümkündür. Bu dört temel aşı; karma, corona, bordotella ve kuduz aşısıdır. Bu dört aşının haricinde puppy DP, iç ve dış parazit aşıları, Lyme aşısı gibi farklı pek çok aşı çeşidi de ayrıca yavru köpek aşı takvimindeki yerini alır ve diğer dört aşı ile belli zamanlarda uygulanması gerekmektedir.

Yavru Köpeklere Hangi Aşılar Uygulanır?

Yavru köpeklere bağışıklık sistemleri henüz tam anlamıyla gelişmediği için farklı pek çok aşı uygulaması bazen iki doz olacak şekilde yapılır. Bu aşı uygulamaları ayrıca yıllık şekilde de çoğu zaman devam ettirilir ve köpek aşı takvimine uygun olacak şekilde aşılamanın yapılması temelde bulunan pek çok bulaşıcı ve oluşabilecek hastalıklara karşı etkili koruma sağlar.

Köpeklerde Puppy DP Aşısı

Yavru köpek aşı takviminde en başta yer alan aşı, puppy DP aşısıdır. Bu aşı yavru köpeklere 6 haftalık oldukları dönemde uygulanır. Distemper virüs ve parvo virüs için etkili şekilde koruma sağlayan bu aşı, 6 haftalık olan köpeklere uygulanması gereken ilk aşıdır ve genellikle erken doğan yavrulara uygulanır. Bu aşı uygulanmasa dahi genellikle karma aşı sayesinde belirtilen distemper virüs ve parvo virüs için koruma sağlanması mümkündür.

Köpeklerde İç ve Dış Parazit Aşıları

İç ve dış parazit aşıları köpekler için de sahipleri için de büyük öneme sahiptir çünkü bu parazitler hem köpeklerde hem de sahiplerinde bulunabilir. Köpeklerin iç ve dış parazitlerden etkili şekilde korunması için ise iç ve dış parazit aşılarının doğru zamanlarda yapılması şarttır. Öncelikli olarak 7 haftalıkken yapılan iç ve dış parazit aşısından sonra köpeğinizin hayatı boyunca üç ayda bir olacak şekilde iç ve dış parazit aşılarının yapılması oldukça büyük öneme sahiptir.

Köpeklerde Karma Aşı

Köpeklere uygulanan karma aşı, beş farklı virüsten koruyacak şekilde üretilmiş olan oldukça etkili korumaya sahip bir aşıdır. Bu aşı sayesinde köpeklerin sıklıkla rastlanılan pek çok hastalığa karşı etkili şekilde korunması da mümkün hale gelir. Parvovirüs, distemper, adenovirüs tip II, parainfluenza ve leptospira canicola gibi beş farklı virüse karşı etkili şekilde koruma sağlayan bu aşı ilk olarak 8 haftalıkken ve sonrasında da 11 haftalıkken uygulanan bir aşıdır. İlerleyen dönemde de yılda bir olacak şekilde bu aşının uygulanması oldukça önemlidir.

Köpeklerde Corona Virüs Aşısı

Kusma, iştahsızlık, kanlı ve mukuslu ishal gibi belirtiler ile görülen corona virüsüne karşı etkili şekilde koruma sağlayan corona virüs aşısı, 10. ve 14. haftalarda uygulanır. Bu aşı hayvanlarda meydana gelen corona virüs hastalığının önlenmesine katkı sağlar.

Köpeklerde Lyme Aşısı

Ixodes türüne ait keneler tarafından bulaşan Lyme hastalığı, insanlara da bulaşabilen ciddi bir hastalıktır ve köpeklerin de sahiplerinin de bu hastalıktan korunması için köpeklerin 12. ve 15. haftalarda Lyme aşısı olması oldukça önemlidir.

Köpeklerde Kuduz Aşısı

Yavru köpek aşı takviminin 13. haftada uygulanması gereken kuduz aşısı, her yıl tekrarlanacak şekilde köpek aşı takvimine uygun olarak yapılması gereken önemli bir aşıdır. Bu aşı köpeklerin kuduza neden olan virüsleri almasına engel olur ve bu aşı sayesinde köpeklerin kuduz hastalığına yakalanma riski de en azar inecektir.

Köpeklerde Bronşin-KC Aşısı

Yavru Köpek aşı takviminde yer alan bronşin-KC aşısı, köpek boğmacası olarak bilinen ve üst solunum yolunda etkisini gösteren etkenlere karşı etkili şekilde koruma sağlar. Bu aşı da 9 haftalık olan köpeklere uygulanır ve köpek aşı takvimine uygun şekilde veterinerin yönlendirmesine göre de belli dönemlerde tekrarlanmalıdır.

Yavru Köpek Aşı Takvimi

YAŞ (DÖNEM)AŞI TAKVİMİ
6 HaftalıkPuppy DP Aşı Uygulaması
7 Haftalıkİç ve Dış Parazit Aşıları
8 HaftalıkKarma Aşı
9 HaftalıkBronşin-KC Aşısı ve İç Parazit Aşısının Tekrarı
10 HaftalıkCorona Virüs Aşısı
11 HaftalıkKarma Aşısı Tekrarı
12 HaftalıkLyme Aşısı
13 HaftalıkKuduz Aşısı
14 HaftalıkCorona Virüs Aşısı Tekrarı
15 HaftalıkLyme Aşısı Tekrarı
Yavru Köpek Aşı takvimi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap