Tüysüz Köpek Irkları: Tüysüz Köpeklere Nasıl Bakılır?

Tüysüz köpek ırkları farklı köpek ırkı sahiplenmek isteyenler için bir alternatif olur. Kurtlar sevimli pati dostlarımızın atası kabul edilmekte. Birçok farklı cins ve ırkın olması pati sever insanların oldukça dikkatini çekmektedir. Farklı farklı yapı ve özelliklere sahip bu dost canlısı patiler görünüşleri ve kendilerine has özellikleri ile bizleri kendine hayran bırakmaktadırlar

Pati dostlarımız kocaman ve heybetli duruşlarının yanında bazen de küçücük sevimli olabilirler. Bazen kocaman bir tüy yumağı iken de tüysüz derileri ile de karşımıza çıkmaktadırlar. 

Tüysüz Köpek Irkları ve Özellikleri

Hairless Chinese Crested Köpek Irkı

Kaslı gövdesi ve tüysüz derisi ile nadir köpek ırklarından biridir. Karakterik özellikleri arasında her köpek gibi atması gereken yüksek enerjisinin yanında inatçı yapısı ile tanınmaktadır. Tüysüz köpek ırkı sahiplenme duygusu ile öne çıkar. Sahiplendiği eşyaları paylaşım konusunda yaramazlık yapabilirler. Ayrıca köpeğin size hırlaması da karakteristik bir özelliğidir. Alacağı iyi bir eğitim ile güzel günleriniz olacaktır. Apartman yaşamı için de oldukça uygun bir ırktır.

Hairless Khala Köpek Irkı

Bu ırka ait köpekler ailelerine karşı oldukça sadık ve sevgi dolulardır. Çok sosyal olmayan yapısı yabancı kişilere ve köpeklere karşı aksi davranışlar göstermesine sebebiyet verecektir. Daha yavruyken sosyal bir hayat hazırlamanız iyi olacaktır.

Peruvian Incha Orchid Köpek Irkı

Tüysüz ırk köpeklerin deriden kaynaklı üşümeye daha yatkındırlar. Bu tüysüz köpeğimiz de biyolojik yapısından kaynaklı soğuğa karşı vücut dirençleri daha düşüktür. Agresif yapısı ve havaya olan direncinden dışarda gözlemleriniz dâhilinde bulunması her zaman olumlu olacaktır.

Irk köpeklerde sıklıkla rastlanılan bir diğer durum da karakteristik özelliklerinin aksi durumlarında agresif bir alt yapının olmasıdır. Bundan dolayı düzenli aktivite yürüyüşler ve egzersizlerin aksatılmaması olumlu olacaktır. Cilt ve genital hastalıklara da yatkın bir köpek ırkıdır.

Amerikan Tüysüz Terrieri Köpek Irkı

Oldukça çok fazla türü olan terrierlerin bir türüdür. Değişik deri renkleri oldukça dikkat çekip bilinmektedirler. Bu ün ile de ev ortamında yaşayabilmesi sahiplenilmesi için oldukça istenilen bir ırktır.

Tüysüz derileri ile oldukça çeşitli olması dikkatleri çeker. Mavi, pembe, gri, kahverengi ve dalmaçyalı olmak üzere çok renkli bir derisi var. Uzun yıllar yaşayan bu ırk üstün avcılık yetenekleri ile de bilinmektedirler.

Xoloitzcuintli Köpek Irkı

Gerek karakterik özellikleri gerekse duruşu oldukça dikkat çeken bir köpeğimizdir. Irkının farklı boyutlarda türleri vardır. Oldukça heyecanlı ve enerjik yapısından dolayı bazen antremanlar ve egzersizler yetmez. Oyuncaklara olan ilgisi gereği çokça oyuncak edinmeniz gerekebilir.

Sebze yemeyi sevmeleri ile de tanınırlar. Oldukça uzun bir ömürleri vardır. Ortalama 15 20 yıl yaşamaktadırlar.

Tüysüz Köpek Irkları Bakımının Yapılması

Bu köpek cinslerinde dikkat etmemiz gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Tüysüz yapıları onları dış etmenlere karşı korunmasız kıldığı için güneş ve yabancı maddelerden oldukça zarar görmektedirler.

Güneşli ve sıcak günlerde köpeğinizi gölgede tutmanız önemlidir. Hatta bu zaman dilimlerinde yürüyüş egzersiz gibi durumları yapmamanız önerilir. Aksi takdirde derisi zarar görecektir ve yaralar çıkmaya başlayacaktır.

Vücutlarının ısısını kontrolde tutmak adına banyo günlerini sıcak günlerde yapmanız ve sık sık banyo yaptırmamanız önerilir. Banyo yerine ıslak bir bez yardımı ile temizlenmesi deri sağlığı için daha iyi olacaktır.

Derisi korunmasız olduğu için alerjiye daha çok yatkındır. Deride gözlemleyeceğiniz değişikliklerde veterinere götürmeniz gerekmektedir. Ayrıca tüy problemi olmadığı için pirelenme sorunu da olmayacaktır. Korunmasız deri sert ve yabancı madde etmenlerinde çabucak yaralanacaktır. Tırnaklarını ve kendi tırnaklarınızı kesmeniz faydalı olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap