French Bulldog Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

French Bulldog tuvalet eğitimi yavruluk dönemlerinde başlanması gereken eğitimlerden biridir. Köpekler 2 aylık olana kadar anne sütü alırlar. Bu esnada annelerinden ne görürlerse onu yaparlar. Yavruyken köpekler çiş pedine yapmaya alıştırılırlar. Çünkü yavru köpeklerin aşıları tamamlanmadan dışarıya çıkarılması çok sakıncalıdır. Her türlü bulaşıcı hastalıklara karşı dayanıksız olurlar. Aşıları tamamlandıktan sonra köpeklerde dışarıda tuvalet eğitimi de verilmeye başlanır. Gelelim French Bulldog tuvalet eğitimi nasıl verilir? Bir diğer adıyla Fransız Bulldog tuvalet eğitimi sırasında alınması gereken önlemlere daha yakından bakalım…

French Bulldog Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Fransız Bulldog Köpek ırkı, oldukça kolay bakım gerektiren köpek olma özelliğine sahiptir. Özellikle apartman hayatında yaşayan kişiler için daha az alana sahip olmalarına karşılık french bulldog sahiplenmelerinde sakınca yoktur. French Bulldog tuvalet eğitimi süreci zor kısımlarından biridir. Çünkü hem sizler için hem de yavruları sabırlı bir sürece girmeniz gerekiyor. Bu süreçte yavrular biraz dağınık olacaklar ve tuvalet kazaları olacaktır. Özellikle french bulldog inatçı bir köpek olduğu için ekstra zorlanabilirsiniz. Eğitimi geçtiklerinde öğrendikleri şeyleri de yaşamları boyunca uygulamaya koymaktan vazgeçmezler.

French Bulldog Tuvalet Eğitimi İpuçları

Tıpkı çocuklara tuvalete gitmeyi öğretmek gibi köpeğinize de adım adım tuvalet eğitimi vereceksiniz. Tuvalete ne zaman gideceklerini, nereye yapmaları gerektiğini ve nasıl yapacaklarını öğrenecekleri rutine girecekler. French Bulldog sahipleri için söylememiz gereken en güzel şey, temiz bir cins olmaları ve kazalardan kaçınmak için çaba sarfetmeleridir.

Düzenli Bir Program Oluşturun

French Bulldog tuvalet eğitimi için düzenli bir program oluşturmalısınız. Bu program düzenli yemek yeme ve tuvalet zamanları içeren bir rutin olmalıdır. Yavru köpeğinizi her gün aynı saatlerde dışarı çıkarın. Mesela sabahları yemek yediklerinden ve üstüne su içtikten sonra tuvalet için onları dışarı çıkarın. Bu hem tuvalet molası olmalı hem de biraz hava almaları için idealdir.

Yavrular İçin Köpek Çiş Pedi Kullanımı

Yavru French Bulldog mesanesi küçük olacağı içi 2-3 saatte bir işemeleri gelir. Yavruları her zaman dışarı çıkarmak mümkün olmaz. Bunun yerine evde köpek çiş pedine  de alıştırmak gerekiyor. Bu uzun süre evde olmadığınızda köpeğinizin tuvaletini pedin üzerine yapmasını sağlamanızı sağlayacaktır. Köpek çiş pedleri, halınıza ve zemine geçmemesi için idrarı içine hapseder. Böylece, temizliği çok daha kolay hale getirir ve kokunun evinize girmesini önler.

Tuvalete ihtiyaçları Olduğunu Gösteren İşaretleri İzleyin

Köpeğinizin tuvalete gitmek zorunda olduğunun yaklaşan işaretlerini görebileceksiniz. Köpeğin tuvaletinin geldiğini anlamanız için uyarı işaretlerinden bazıları: Odanın içinde etrafında dönerek daire oluşturur gibi koşması, aynı odalardan ileri geri yürümek. Bunların yanında mızmızlanmak, yüksek sesle havlamak, etrafınızı koklamak ve gözlerinin içine bakmaktır.

Köpeğinizi Tuvalete Gitmeyi Öğretin

Tuvaleti geldiğinde köpeğinize belli başlı komutlar öğretin. Çünkü siz bu komutu tekrar ettikçe köpeğiniz bunu öğrenecek. French Bulldog köpeğiniz çiş pedinin üzerine veya dışında işemeye veya dışkılamaya başlar başlamaz bu komutu söyleyin. Köpeğiniz çiş pedine yaptığında onu övün ve aynı zamanda ödüllendirerek olumlu hareketini pekiştirin. Yaptıkları pozitif davranışı olumlu yönde güçlendirecek ve daha hızlı sonuçlara yol açacaktır.

French Bulldog Tuvalet Eğitimi Vermek Kolay mı?

Bir köpeğe yeni bir komut öğretme sürecine girdiğinizde sabırlı olmalısınız. French Bulldog inatçı bir köpek olduğu için eğitim sırasında biraz zorlanabilirsiniz. Fakat temiz ve öğrendikleri komutları unutmadıkları için de rahat edeceksiniz. Köpeklerde tuvalet eğitimi süresi ortalama bir aydır. Ancak bu bazı köpeklerde 4-5 sürebiliyor. Bu eğitim sürecinde ısrarcı ve sabırsız olmayın. Eğer bu konuda başarılı olamadığınızı düşünüyorsanız köpek eğitimi veren uzmanlardan yardım almanızı tavsiye ederiz.

French Bulldog Tuvalet Eğitimi Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Her köpek tuvaleti geldiğini söylerken farklı hareketlerle yansıtır. Hangi davranışların ve seslerin köpeğinizin dışarı çıkması gerektiğini tam olarak anlamanız biraz zaman alabilir. Ancak bir süre sonra artık sizde anlayacaksınız. Her köpek aynı değildir, bu yüzden köpeğinizin benzersiz davranışlarını öğrenin.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap