Maltese Terrier Kişiliği: Her Maltese Köpek Cinsi Terrier Mi?

Maltese terrier sıkça karşımıza çıkmakta. Maltalı teriyerler beklenenin aksine teriyer kategorisinde değil oyuncak kategorisinde bulunuyor. Bir maltese terrier sahiplenme kararı vermeden önce onlar hakkında bazı gerçekleri öğrenmek gerekir. Kendileri kadar maltese terrier yavru köpekleri oldukça karakteristik olabilir. Safkan köpeklerin çoğunun aksine maltese terrier fiyat ve maliyet olarak da diğer sınıfları oldukça geride bırakıyor.

Bir maltese terrieri diğerlerinden ayıran özellikleri nelerdir? Onu hangi özellikler bir oyuncak köpek yada teriyer yapabilir?

TERRİERLER NASIL KÖPEKLER ?

Teriyerler özellikle büyük britanyada çiftçiler tarafından özel olarak yetiştirilmiş orta boylu köpeklerdir. Daha büyük köpeklerin özelliklerini taşıyan bu köpekler çiftçilerin en büyük yardımcısı olarak biliniyor. Ancak onlarla küçük bir daireyi paylaşmak istememenin bazı özel sebepleri vardır. Çoğu zaman zor köpekler olarak bilinirler.

Teriyerleri zor yapan kişilik özellikleri onların kovalamacayı gerçekten çok sevmesidir. Dört duvar arasına kapatılmak için oldukça hiperaktiftir. Bir teriyerle dışarı çıktığınızda muhtemelen zincirinden kurtulup koşabildiği kadar uzağa koşmak isteyecekler. Bir halı sahanın etrafında hiç durmadan koşan bir köpek görürseniz muhtemelen o bir teriyerdir. Onların bu enerjisi aslında üreticilerinin bir planıydı. Sürüyü toplamak, zararlı yabani hayvanları yakalamak için bu uçsuz enerjiye ihtiyaçları vardı. Diğer yandan bir teriyer enerjisini atamadığında havlamaya başlayabilir.

Maltase Terrier Köpek Irkı Harika Bir Bekçi Köpeği

 Onlar harika bekçilerdir, kazıcı, avcı ve daha birçok şey ama kesinlikle bir süs köpeği değiller. Onların çirkin olduğu anlamına gelmiyor yani bir süs köpeği gibi sakin değiller. Hareketi seven sahipler tarafından tercih edilen teriyerler uzun yürüyüşlerin, aktif bir hayatın küçük ortağı olabilirler. Eğer bir teriyerin enerjisi sizi yormayacaksa ve evde bazı durumları idare edebilecekseniz sizin için ideal olabilirler.

Teriyerler coşkuludur ve bu coşku kimi zaman havlamalara dönüşür kimi zaman başka bir şeye. Bir teriyeri sakinleştirmek için epey bir mücadele ve eğitim aşamaları tamamlanabilir.

Apartman hayatı için uygun değiller ancak bahçeli özel bir mülkte yaşıyorsanız komşularınıza diğer köpeklerden daha fazla rahatsızlık vermeyeceğinin küçük bir garantisini verebilirsiniz. Teriyerler sosyal değildir onlar yalnız olmaktan rahatsız olmamak üzere yetiştirildiler ve diğer köpeklere ihtiyaçları olmadığını düşünüyorlar. Sosyalleşmekle ilgilenmiyorlar.

Eve iki köpek almayı düşünüyorsanız ikisi de bir teriyer olmamalıdır çünkü evi paylaşmayı da sevmiyorlar. Bir teriyer için ev sahibi de o kadar önemli değil. Dostlukla ilgilenmedikleri açık eğer seçim yapmak zorunda kalırsa kendi şirketini sizinkine tercih eder. İlgi odağı olmayı sevmiyor ve kucaklaşmalardan da bir şey anlamıyorlar. Kısaca bir teriyerin kendi coşkulu dünyasından dışarı pek çıkmadığı gözlemlenebilir.

Bazı terrier ırkları şunlardır: Yorkshire terrieri, Westie, İrlandalı, Malta, Boston, Boğa, Bull, Jack Russell, Tilki terrierleri sayılabilir.

Maltasa Terrierler Oyuncak Köpek mi?

Maltalıların isminde “Maltese terrier” teriyer olmasından dolayı teriyer olduğu düşünülmekte ancak özelliklerine bakıldığında bariz bir oyuncak köpeği olduğu görülür. Amerikan Kennel Clup, maltalıların bir oyuncak köpeği olduğu konusunda hem fikir.

Malta terrierleri oyuncu, nazik, beklentilerin farkında olan bir köpektir. Bir maltalı sınırlara saygılıdır ve başkalarıyla genelde iyi geçinir. Durup dururken nevrotik hallere girmek ve havlamak, ciyaklamak, ağlamak bir maltalının yapacağı şeyler değildir. Maltalı terrierler hem diğer oyuncak gruplardan hem de büyük ırklardan ayrılacak derecede seviyeli ve akıllıdır. Maltalı teriyerin küçük olması yanıltabilir onun buna rağmen çok büyük bir karaktere sahip olduğu gerçektir. Malta teriyerleri etrafında olup bitenleri anlayacak kadar ilgili ve olaylara karışmayacak kadar nazik ve duyarlıdır. Çoğu ev sahibi onu bu özellikleriyle ev hayatında başarılı buluyor. Kolay ve kolaylaştırıcı olmaları en çok tercih edilme sebepleri. Bir maltalının pozitif enerjisi ve yarı tembel oluşu onu iyi bir apartman köpeği yapıyor. Onları eğitmek biraz zaman alabilir ancak sahibini memnun etme eğiliminde olduklarından bu süreç o kadar yorucu değildir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap