Dişi Köpek Sahiplenme vs. Erkek Köpek Sahiplenme

Dişi köpek sahiplenme mi erkek köpek mi sorusu, köpek sahiplenmeyi düşünen herkesin aklına gelen ilk sorulardan biridir. Köpek sahiplenme kararı almak tüm yaşamınızı değiştirecek ciddi bir durumdur. Hem köpeğin hem de sizin hayatınızda büyük değişimlere neden olacaktır. Köpek sahiplenmeye karar verdiğinizde seçeceğiniz ırkında önemi bulunmaktadır. Seçtiğiniz ırkın yaşam koşullarınıza ayak uydurması gerekir. Köpeğin ırkına karar verdikten sonra da dişi köpek mi erkek köpek mi ikilemini çözmeniz gerekmektedir. Öncelikle dişi ve erkek köpek arasında ki farklıları öğrenmeli ve bu doğrultuda karar vermelisiniz. Köpek sahiplenmeden önce yeterince bilgiye sahip olmalı ve sorumluluklarınızın farkında olmalısınız. Köpeğinizi ‘’sıkılırsam sokağa bırakırım’’ düşüncesiyle sahiplenmeniz oldukça yanlış bir davranıştır.

Köpeğinizi sahiplenirken cinsiyetine karar vermek ve farklılıklarını düşünerek seçim yapmak, hayatınızı daha olumlu etkileyecektir. Yaptığınız seçim köpeğiniz ile daha iyi iletişim kurmanızı sağlayabilir. Bu neden dişi ve erkek köpek arasında ki farklılıkları bilmelisiniz.

Dişi Köpek Sahiplenme ve Erkek Köpek Arasındaki Fiziksel Farklılıklar

Dişi ve erkek köpekler arasında ki en önemli fiziksel fark boyutlarıdır. Çoğu köpek ırkında dişi köpekler erkek köpeklere göre daha narin ve ufak yapılıdır. Erkek köpekler genellikle daha kaslı, iri kemikli ve daha iri cüsseli olmaktadır. Bazı köpek ırklarında ise dişi ve erkek köpekler arasında pek boyut farkı gözlenmez. Cinsiyet seçimi yaparken köpeğinizi besleyeceğiniz alanı dikkate almalısınız. İş ya da spor köpeği sahiplenmek istiyorsanız erkek köpekleri tercih etmelisiniz. Çünkü erkek köpekler daha dayanıklı ve güçlüdür.

Dişi ve Erkek Köpek Arasındaki Davranışsal Farklılıklar

Erkek köpekler dişi köpeklere kıyasla daha kendilerine odaklı bir yaşam sürerler. Daha bağımsız ve tutarsız davranışlara şahit olabilirsiniz. Dişi köpekler ise daha insan odaklı ve sahiplerine bağlıdır. Erkek köpeklerin dikkatleri dağınık ve odaklanma problemi olabilir. Aynı zamanda erkek köpekler cinsel uyaranlara karşı daha açıktır. Bu açıdan dişi köpek sahiplenmeniz daha rahat iletişim sağlamanıza neden olabilir. Erkek köpeklerin egzersiz ihtiyacı dişi köpeklerden daha fazladır. Eğer köpeğinizin egzersiz ihtiyacını yeteri kadar karşılayamayacağınızı düşünüyorsanız dişi köpekler sizin için daha ideal olacaktır. Erkek köpeklerin hareketleri daha güçlü ve tahrip edici olabilir. Bu nedenle eğer çocuğunuz varsa dişi köpek tercih etmelisiniz.

Dişi ve Erkek Köpek Arasındaki Eğitim Farkı

  • Dişi köpekler erkek köpeklere kıyasla daha hızlı olgunlaşır. Bu nedenle tuvalet eğitimleri daha kolaydır.
  • Dişi köpekler tuvalet ihtiyaçlarını oturarak giderdiği için etrafa sıçrama çok daha az yaşanmaktadır.
  • Erkek köpekler daha oyuncu olduğu için eğitim sırasında odaklanma problemleri yaşayabilirler.
  • Dişi köpekler tuvalet eğitimi dahil diğer her eğitimi erkek köpeklere kıyasla daha hızlı öğrenirler.
  • Dişi köpekler sahiplerine daha itaatkâr davranırlar. Bu nedenle eğitimlerinizin karşılığını daha kısa sürede alırsınız.
  • Erkek köpeklerin köpek eğitim uzmanları ya da otoriter bir köpek sahibi tarafından eğitilmesi daha uygundur.

Dişi Köpek ve Erkek Köpeklerde Çiftleşme ve Kısırlaştırma

Köpek cinsiyeti konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer konuda çiftleşmeleridir. Dişi köpekler yılda iki defa kızışma döngüsü yaşarlar. Fakat erkek köpekler sürekli çiftleşme için hazırdır. Erkek köpekler çiftleşmek istediklerinde heyecanlı ve agresif olurlar. Evden kaçmaya ve sahiplerini dinlememeye meyil gösterirler. Diğer köpeklere saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Bu durumla başa çıkmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Dişi köpekler ise kızışma döngülerinde iki hafta süren kanamalar yaşamaktadır. Bu dönemde eşyalarınız üzerinde oluşacak lekelenmelere hazırlıklı olmalısınız. Eşyalarınızın üzerinde oluşacak lekelere katlanamayacağınızı düşünüyorsanız dişi köpek sahiplenmemelisiniz. Köpeğinizi kısırlaştırmayı seçmek de diğer bir seçeneğiniz olabilir.

Dişi veya Erkek Köpek Sahiplenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler
  • Dişi ya da erkek köpek sahiplenmeden önce evde bulunan diğer köpeğinizin cinsiyetini de göz önünde bulundurmalısınız. Evinizde ki köpeğin cinsiyeti dişiyse, erkek köpek almanız kısa süre içerisinde yavrulamalarına neden olabilir. Bu nedenle evde ki köpeğiniz ile aynı cinsiyete sahip bir köpek sahiplenmelisiniz.
  • Erkek köpekler birbirleriyle çok iyi iletişim kuramaz ve sürekli kavga ederler. Bu kavgalara katlanabileceğinizden emin olmalısınız. Bu nedenle cinsiyetleri farklı iki köpeğinizi kısırlaştırarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Sokak köpeklerinin fazla olduğu bir yerde yaşıyorsanız dişi köpek sahiplenmeniz çeşitli sorunlara sebep olabilir. Köpeğiniz yapacağınız yürüyüşler esnasında kaçmaya çalışabilir ya da hormonal koku sebebiyle diğer köpekler sizin peşinize takılabilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap