Lapphund Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Lapphund Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Lapphund köpek ırkı, anavatanları İsveç olan ve isimlerini de İsveç’te yer alan Lapphund bölgesinden alan bir ırktır. Çok uzun zamandan beri var olduğu bilinen Lapphund cinsi köpekler, günümüzde hala tüm İskandinavya’da mevcut olan ırklardan biri. Dünya üzerinde çok bilinen bir köpek cinsi değillerdir. Yaşadıkları coğrafyanın soğuk olmasından dolayı tüy yapıları kalındır ve soğuğa oldukça dayanıklı canlılardır. Soğuğa dayanıklı olmaları ile beraber sıcak iklimlerde de barınmaları pek mümkün olan canlılar değillerdir. Dünya üzerinde fazla bilinmemelerinin en büyük nedenlerinden biri de aslında budur. Tatlı görünümleri ile Pomerian Boo cinsi köpekleri anımsattıkları söylenir. Ancak bu köpeklerle bilindiği kadarıyla bir bağları yoktur. Şirin ve uyumlu bir cins olarak tanınan Lapphund cinsi köpekler, aynı zamanda oldukça da zeki canlılardır. Zekaları sebebiyle kolaylıkla hem diğer ırklarla hem de insanlarla anlaşabilme yetenekleri mevcuttur.

Lapphund Köpek Irkının Özellikleri Nelerdir?

Lapphund cinsi köpeklerin fiziksel özellikleri, genel olarak soğuk coğrafyalarda yaşayan köpekler ile benzerlik gösterir. Lapphund köpek ırkı özellikleri, şöyle sıralanabilir:

  • Hem erkek hem de dişileri ortalama 50 cm yükseklikte, 15-20 kilo ağırlığı arasındadır. Orta boy köpekler sınıfına dahillerdir.
  • Kürkleri ve kürklerinde yer alan tüyleri kalındır. Kalın olmaları ile beraber bu tüylerin sık olması, kış şartları içinde üşümemelerine yardımcı olur.
  • Kürk renkleri siyah, beyaz, krem rengi ve kahverengi tonlarda olabilir. Bununla beraber yüz ve boyun bölgelerinde yer alan tüyler, vücutlarının diğer kısımlarında olan tüylere göre farklı renklerdedir. Bunlarla beraber kuyruk ve patilerinde de renk geçişleri ile beraber daha açık tonların olduğu görülür. Fakat nadiren de olsa tek renk olan Lapphund türlerine rastlanılması mümkündür.
  • Göz renkleri de kürklerinin rengine göre değişiklik gösterir. Kürkleri ne kadar koyu renk ise Lapphund cinsi köpeklerin gözleri de o kadar koyu renkli olur. Genellikle rastlanan göz renkleri, siyah, kahverengi, bal rengi, sarı ve kehribardır.
  • Kapalı alanlarda bakımı kolay olan canlılar değillerdir. Bakımlarının mutlaka bahçe ya da açık alanda yapılması gereklidir. Enerjik olmaları ile beraber her gün hareket etme gerekliliklerinin olması, bu cinsteki köpeklerin evlerde barınmasını engeller.
  • Kendileri ile aynı türden olan köpeklerle iyi anlaşabilirler. Ancak kendilerinin dışında olan köpeklere karşı farklı tepkiler gösterebilirler.
  • Zeki köpeklerdir. Zeki olmalarından dolayı da eğitimleri kolaydır. Bu sayede de istenen her amaç için kullanılabilirler.
  • Çok fazla tüy dökme alışkanlıkları yoktur. Ancak ayda bir kez taranmaları ile yılda birkaç kez yıkanmaları deri sağlıkları için önemlidir.

Lapphund’ın Karakteri Nasıldır?

Neşeli ve sevecen karakterlerde tanınan köpekler arasında yer alır. Lapphund türü köpekler, yaşadıkları coğrafyada oldukça sevilen bir cinstir. Özellikle çocuklarla anlaşabilmeleri, onların daha da sevilmelerine neden olan durumlar arasında yer alır. Lapphund’ın karakteri için bu durum dışında sabırlı, uyumlu, tedbirli sıfatları kullanılabilir. Tanımadıkları veya aile içinde daha önce görmüş olsalar dahi çok sevemedikleri kişiler ve canlılar için mutlaka bir koruma durumu içine girerler. Bu durumlarda Lapphund ırkı, sakin ve sevecen olarak görülemeyebilir. Bunlarla beraber Lapphund cinsi köpeklerin cesur ve oldukça hevesli canlılar oldukları söylenebilir. Her şeyi merak edebilir, merak ettikleri her şeyin de peşinden gidebilirler. Bu yapıları ile öğrenmeye açık bir karakterlerinin olduğu da söylenebilir.

Lapphund’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lapphund’ın bakımı zor olan canlılar arasında yer almazlar. Bundan dolayı da özellikle kırsal kesimlerde yaşayan kişiler tarafından bakımı oldukça fazla tercih edilen cinsler arasında. Tüylerinin çok sık ve fazla olmasından dolayı, Lapphund cinsinin bakımında en çok dikkat edilmesi gereken yer tüyleri. Tüylerinin düzenli olarak taranması gereklidir. Aksi takdirde tüylerinde biriken toz ve kir dolayısıyla bu cins farklı hastalıklara yakalanabilir. Buna ek olarak, soğuk iklim köpeği olduğu için yazları bu tür için zor geçen zamanlar arasında yer alır. Özellikle yaz aylarında haftada en az 1 kez yıkanmaları, köpeklerin sağlıklarının daha kolay korunmasını sağlayacaktır. Fazla enerjiye sahip olan bir ırk olmasından dolayı bu cinse ait köpeklerin beslenme düzenine de dikkat edilmesi gereklidir. Lapphund cinsi köpeklere fazla mama verilebilir. Köpekler hareket ederek yedikleri fazla mama kalorisini eriteceklerdir. Ancak mamanın köpeklere yetersiz verilmemesine dikkat edilmelidir.

Lapphund Nasıl Beslenir?

Lapphund cinsi köpekler, orta boylu köpekler kategorisine giren ve bundan dolayı da beslenme ihtiyaçları küçük ırk köpeklerden fazla, ancak büyük köpeklerden az olan canlılardır. Bunun için Lapphund’ın beslenmesi için her gün 3 ölçek kadar mama kullanımı yeterli gelecektir. Lapphund cinsi köpek, eğer fazla hareket ediyorsa gün içinde her öğüne çeyrek ölçek mama ekleyin. Ancak bu ölçüden daha fazla verilmemesi gereklidir. Mama seçimi mutlaka kaliteli bir mamadan yana yapılmalıdır. Bu sayede Lapphund cinsinin yiyecekleri mamalar bağırsaklarına zarar vermeyecek, daha sağlıklı olabilmelerine de yardımcı olacaktır. Mamalarının verilemediği durumlarda mutlaka protein ile beslenmelilerdir. Beyaz et tüketimi bu tür köpekler için uygun değildir. Ancak kırmızı et, kırmızı et içeren hayvanların kemikleri ve bu kemiklerin kaynatılması ile elde edilmiş olan kemik suları Lapphund cinsi için oldukça sağlıklı bir öğün oluşturacaktır.

Lapphund Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Lapphund’ın ırkı, Çoban köpekleri grubu arasında yer alan bir ırk olarak bilinir. Çoban köpeklerinden evrim geçirerek bugünkü cinslerine gelinmiştir. Bu köpek cinsleri, yapay olarak melezlenen köpekler arasında yer almaz.

Lapphund Köpek Irkına Eğitimi Nasıl Verilir?

Dünyadaki en zeki köpek ırklarından biri olan Lapphund’ın eğitimi pek çok köpek cinsine göre kolaylıkla verilebilir. Genellikle bu cinse verilmek istenen her eğitim, yavruyken yani 1 yaşlarına kadar verilmelidir. Bu yaşa kadar Lapphund cinsi köpek çok daha kolay bir şekilde kendisine öğretilmek istenen şeyi öğrenecektir. Lapphund eğitiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, köpeğe verilen eğitim sırasında yumuşanmamasıdır. Sahibini tanımasından sonra Laphhund cinsi köpek, karşısında olan kişinin ciddi ve istikrarlı olduğunu gördükten sonra kolaylıkla kendisine öğretilmek istenen her şeyi öğrenir.

Safkan Lapphund Nasıl Anlaşılır?

Lapphund’ın safkan olup olmadığı genellikle DNA testi ile anlaşılır. Eğer satın alınan veya sahiplenilecek olan Lapphund cinsi köpeğin hayvan pasaportu yoksa, mutlaka bu yönteme başvurulması tavsiye edilir. Bu cinsin fiziksel özelliklerine veya rengine bakılarak safkan olma durumun tespit edilemez. Birkaç farklı renk olmasından dolayı genellikle Lapphund cinsinin dışarıdan görülen bu özellikleri ayırıcı olamaz. Ancak Lupphund cinsi köpek yavru veya yetişkin olsun, enerjisinin olmaması, çocuklara karşı sevecenlikle yaklaşmaması ve yabancılara karşı mesafeli davranmaması gibi durumların görülmesinde mutlaka köpeklerin safkan olduğu konusunda şüphe edilmesi gereklidir. En doğru sonuç, köpeklere yapılan DNA testleri sonucunda çıkacaktır.

Lapphund Ne Kadar Yaşar?

İsveç ve diğer İskandinav ülkelerinden avcı köpeği olarak da oldukça fazla kullanılan Lapphund köpek ırkı ömrü, ortalama 13 yıl kadardır. Bu cinsin hem dişileri hem de erkekleri yaklaşık bu kadar süre yaşar. Köpeklerde göz ve kulak enfeksiyonları yaşanmadığı sürece ömürlerinin sonuna kadar yaşayabilirler.

Ayrıca Bakınız: Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap