Lakeland Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Lakeland Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Lakeland köpek ırkı bilinen diğer bir adı ise Lakeland Terrier’dir. Lakeland, küçük ırk köpek kategorisinde yer almaktadır. Tüylerinin yapısı ve yüz hatları ile dikkatleri kolaylıkla üzerine çekebilmektedir. Av köpeği olarak bilinen Lakeland’lar, geniş bahçelerde koşarak enerjilerini atma ihtiyacına sahiptir.

Lakeland’ın Özellikleri Nelerdir?

Lakeland’ın özellikleri arasında en çok bilinenlerinden birisi, fazla havlamalarıdır. Bu sebep ile her ne kadar küçük ve sevimli olsalar da apartman dairelerinde bakılması pek uygun olmamaktadır. Lakeland köpek ırkının diğer özellikleri ise şu şekildedir:

  • Lakeland ırkı köpekler, farklı renklerde bulunabilmektedirler.
  • Lakeland ırkının ana vatanı İngiltere’dir.
  • Lakeland ırkının boyu ortalama olarak, 22 cm ile 38 cm arasında değişmektedir.
  • Lakelandlar genellikle 7 kilogram ağırlığa sahiptirler.
  • Lakeland ırkı köpekler, en gürültücü köpekler arasında yer almaktadırlar.
  • Lakeland ırkının gözleri koyu renktedir.
  • Lakeland ırkı köpekler ailelerini koruma iç güdüsüne sahiptirler.
  • Lakeland’lar genellikle, diğer köpeklerle anlaşamazlar ve bu durum agresif hareketler sergilemelerine sebebiyet verebilmektedir.
  • Lakelandlar’ın çene yapıları oldukça güçlüdür.
  • Lakeland ırkı köpekler, soğuk havalara ve sıcak havalara dayanıklılardır.

Lakeland’ın Karakteri Nasıldır?

Lageland’ların karakteri gereği pek fazla sosyal köpekler değildirler. Oldukça inatçı bir yapıya sahiptir. İnatçı olmasının yanı sıra, oldukça zeki bir köpek türü olduğu için öğrenmeye de her zaman hazırdırlar. Lakeland’lar oyun oynamayı ve ailesi ile vakit geçirmeyi çok seven bir ırktır. Lakeland’ların aile bağları fazlası ile yüksektir. Sürekli olarak ailesi ile zaman geçirmek en sevdiği aktivitedir. Lakeland’lar, ailesinden sevgi ve ilgi görmeyi çok sevmektedirler. Her zaman neşeli bir görünüme sahip olan bu köpekler, eğlenmeyi ve gezmeyi çok severler. Ev içerisinde yalnız bırakıldıkları zaman huysuzlaşabilirler. Yalnızlığı hiç sevmeyen bir köpek ırkıdır. Avlanma iç güdüsü oldukça yüksektir. Bu yüzden direkt olarak ağzından yiyeceğini veya oyuncağını almaya çalışmak onu kızdıracak bir harekettir. Lakeland ‘lar çocuklar ile kolaylıkla anlaşabilmektedirler. Bu özellikleri ile aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmekte olan evcil hayvanlar arasında yer almaktadırlar.

Lakeland Köpek Irkı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Lakeland’ların bakımı için en zorlu kısım tüy tarama işlemidir. Tüy yapıları, sert ve kıvırcık olduğu için haftada en az üç kere fırçalanması gerekmektedir. Fırçalanmadığı takdirde, deri hastalıklarının meydana gelmesi muhtemeldir. Tüylerinin bakımı biraz zor olsa da tüyleri oldukça az dökülmektedir. Ayrıca Lakeland ırkı genellikle, tüylerinin taranmasından hoşlanmazlar. Bu yüzden de tüy tarama işlemini ilk başta oyun şeklinde tanıtmakta fayda olacaktır. Çünkü, bu ırkın hayır demeyeceği tek şey oyun oynamaktır. Tüy bakımı haricinde çok zor bir bakımı yoktur. Her köpek ırkında olduğu gibi pati ve tırnak bakımını ara sıra yapmak gerekmektedir. Ayrıca, kulak temizliği bütün ırk köpekler için önem taşımaktadır. Haftada bir kez kulak içlerini temizlemek yeterli olacaktır. Kulaklarda biriken kirler, işitme sorunlarına ve kulak içlerinde yara oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Mümkün oldukça köpeklerin dişlerinin fırçalanması da önemli bir noktadır. Çoğu kişi hayvanların diş bakımını yapmamaktadır. Aksatılan diş bakımı, köpeklerin diş ve diş eti sorunları yaşamasının yanı sıra, kötü bir ağız kokusuna da sahip olmasına neden olmaktadır. Köpekler için özel üretilmiş diş macunları ve diş fırçaları bulunmaktadır. Tadını ve kokusunu sevecekleri bir diş macunu yardımı ile dişlerini fırçalamak kolaydır.

Lakeland Nasıl Beslenir?

Her köpek ırkı için geçerli olan en önemli nokta, veteriner kontrolünde yapılacak olan bir alerji testidir. Köpeklerde gıda alerjisi oldukça sık rastlanmakta olan bir durumdur. Evde köpek besleyenler genelde köpeklere ev yemeği de vermektedirler. Ev yemeği vermek belli şartlar altında problem teşkil etmez. Fakat, köpeklere ev yemeği verilirken günlük mama ölçüsünü geçmeyecek şekilde verilmesi gerekmektedir ve sık sık ev yemeği verilmemelidir. Verilen ev yemekleri yağsız ve tuzsuz olmalıdır. Lakeland’ın beslenmesi için verilen besinlere dikkat edilmelidir. Evcil hayvanlara soğan, sarımsak, çikolata ve şeker gibi gıdalar verilmemelidir. Köpek ırkına uygun olarak üretilen kuru mamalar tercih edilmelidir. Çok sık olmamak ile beraber kuru mamalarına yaş mama karıştırarak vermekte, köpekleri mutlu etmektedir. Lakeland ırkı köpeklerin günlük besin ihtiyacı için bir ölçek kuru mama yeterli olacaktır. Bir ölçek mamayı sabah ve akşam olmak üzere ikiye bölerek vermek, daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olunmasını sağlayacaktır.

Lakeland Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Lakeland’ların ırkı hangi ırklardan oluştuğu bilinmemektedir. Lakeland’lar için bilinen bir hikayeye göre, İngiltere’nin kuzey batısında yer almakta olan “göller bölgesi” adlı dağlık bir kesimde Lakeland’lar bulunmuştur. Dağları ve tepelerinin güzelliği ile anılmakta olan bu bölgede bulunan çiftçilerin, Herdwik adını verdikleri ve oldukça nadir bulunan koyunları olduğu bilinmektedir. Koyunlara sürekli olarak tilkiler saldırmaktadır. Lakeland ırkı köpeklerin o zamanki görevi ise, tilkileri evlerine kadar takip etmek ve tilkileri öldürmekti. Genellikle porsuk, tilki ve sıçanları avladıkları bilinmektedir.

Lakeland Eğitimi Nasıl Verilir?

Lakeland eğitimi en zor olan köpek ırklarındandır. Oldukça inatçı bir yapıya sahip oldukları için eğitim esnasında zorluklar yaşanmaktadır. Aslında öğrenmeye açık ve zeki olan bu ırk sadece, inatçılığı yüzünden eğitimleri zorlaştırmaktadır. Lakeland ırkı köpekler, yavru oldukları dönemlerde profesyonel köpek eğitmenleri tarafından eğitildikleri takdirde daha verimli bir sonuç elde edilecektir. Tabi ki eğitimlerin kesinlikle şiddet içermemesi en önemli noktalardandır. Şiddet ile eğitilen köpekler sadece korktukları için tüm komutları uygulamaktadırlar. Bu davranışlar köpeklerde büyük travmalara yol açabilmektedir. Hatta birçok köpek ırkı daha önce şiddete maruz bırakıldığı için ileriki yaşlarında saldırganlaşmaya başlamışlardır. Lakeland ırkı köpekleri yavru oldukları dönemlerde bile evde eğitmek zordur. Ödül mamaları desteği ile evlerde verilebilen eğitimlerde köpek sahibi oldukça sabırlı olmalıdır. Çünkü, eğitim uzun bir zaman almaktadır. Yetişkin bir Lakeland ırkı köpek yine, profesyonel eğitmenler tarafından eğitilebilseler de yetişkinlik döneminde evde eğitebilmek pek mümkün değildir.

Safkan Lakeland Nasıl Anlaşılır?

Lakeland’ın safkan olup olmadığını anlamak için tüylerine bakmak bile çoğu zaman yeterli olmaktadır. Lakeland ırkı köpekler, birçok tüy rengine sahip olabilmektedirler. Bu tüy renkleri; açık kahverengi, kahverengi, siyah, kızıl, gri, krem, gümüşe dönük mavi, sable ve brandle renkleridir. Sable ve brandle renklerinde genellikle kahve ve koyu kahve renkler bir arada görülebilmektedir. Lakeland ırkı köpeklerin burunları siyah ve gözleri kahverengidir. Tüylerinin sert ve kıvırcık yapısı sayesinde, Lakeland’ların safkan olup olmadığı kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Lakeland Ne Kadar Yaşar?

Lakeland köpek ırkı ömrü ortalama olarak on iki ile on beş yıl arasındadır. Genellikle sağlıklı yetişmiş olan bir Lakeland, on beş yıla kadar yaşayabilmektedir. Lakeland ırkı köpeklerin uzun bir ömür sürebilmeleri için bol bol yürüyüşe çıkmaları ve egzersiz yapmaları gerekmektedir. Köpeklerin veteriner kontrolleri ve aşıları aksatılmamalı, bakımları da düzenli olarak yapılmaktadır. Evde yapılabilecek fiziksel kontroller ile meydana gelebilen rahatsızlıkların erken bir süreçte tespit edilmesi ve tedavi edilmesi daha kolay olmaktadır. Enerjilerini atabilmeleri için sık sık koşmaları çok önemlidir. Güzel bir ortamda ve iyi şartlarda yetişen köpeklerin ömrü, herhangi bir hastalık veya kaza söz konusu olmadığı takdirde oldukça uzundur. 

Ayrıca Bakınız: Labrador Retriever Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap