Labrador Retriever Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

Labrador Retriever köpek ırkı, Golgen Retriever ırkı köpeklerden sonra günümüzde en çok tercih edilmekte olan köpek ırklarındandır. Özellikle, arama kurtarma çalışmalarında göstermiş oldukları üstün başarılardan dolayı bu alanlarda kullanılmakta olan bir ırktır.

Labrador Retriever Köpek Irkı Özellikleri Nelerdir?

Labrador Retriever’ın özellikleri arasında en önemlilerinden birisi koku alma kabiliyetlerinin gelişmiş olmasıdır. Labrador Retriever ırkı köpeklerin özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Labrador Retrieverlar; siyah, çikolata ve sarı olmak üzere üç farklı renkte olabilirler.
  • Erkek Labrador Retriever’ların boyu ortalama olarak, 56 cm ile 61 cm arasında değişmektedir.
  • Erkek Labrador Retriever ırkı köpeklerin kilosu ise 27 kg ile 36 kg arasında değişiklik gösterebilmektedir.
  • Dişi Labrador Retriever ırkı köpeklerin boyu ise, 53 cm ile 58 cm arasındadır.
  • Dişi Labrador Retriever ırkı köpeklerin kilosu ise 25 kg ile 32 kg arasındadır.
  • Labrador Retriever’lar ortalama olarak tek seferde 6 ile 10 adet yavru dünyaya getirebilmektedirler.

Labrador Retriever’ın Karakteri Nasıldır?

Labrador Retriever’ın karakteri gereği oldukça uysal bir ırktır. Diğer köpekler ile kolaylıkla anlaşabilmektedirler. Çocuklar ile ilk başta pek fazla anlaşamasalar da çocuklara karşı saldırganlık sergilemezler. Genellikle çocuklar ile ilerleyen zamanlarda güzel dostluklar kurmaya başlarlar. Oldukça zeki olan bu köpek ırkı, çok fazla havlamaz ve genellikle ısırma alışkanlıkları yoktur. Çevik bir yapıya sahiptir. Koşarak enerji atmayı ve oyun oynamayı çok severler. Ailesine sadık ve bağlıdır. Oldukça sosyal bir köpek ırkıdır. Labrador Retriever’lar oldukça sakin bir kişiliğe sahiptir. Labrador Retriever ırkı köpekler, sahiplerine oldukça düşkündürler. Labrador Retriever’lar yüzmeyi çok seven bir köpek ırkıdır ve yüzücülükte dünyadaki en iyi köpek ırkları arasında yer alır. Labrador Retriever’lar koşma konusunda da yüzmede oldukları kadar iyidirler. Labrador Retriever ırkı köpekler, oldukça zeki ve çabuk öğrenmeye yatkın bir yapıya sahiptirler. Labrador Retriever’lar, aileler için oldukça ideal köpek ırkları arasında yer almaktadır. Labrador Retriever ırkı, düzenli yürüyüşlere çıkarıldığı takdirde apartman dairelerinde de bakılabilirler. Labrador Retriever’lar, bulundukları her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilmektedirler. Bu ırka ait köpekler, tehlike hissetmedikleri taktirde, yabancılara karşı da oldukça sevecen tavırlar sergilemektedirler.

Labrador Retriever’ın Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Labrador Retriever’ların bakımı, oldukça kolaydır. Labrador Retriever ırkının tüyleri kısa olduğu için pek fazla tüy dökmezler. Bu sebep ile haftada bir kez fırçalanmaları yeterli olmaktadır. Köpeklerde bazı dönemler tüy dökme dönemi olarak bilinmektedir. Bu dönemlerde tüy dökmesinde artış görülebilmektedir. Tüy dökme dönemine girdiği zaman, fırçalama sayısı haftada ikiye çıkarılabilir. Köpeklerde diş temizliği, çoğu kişi tarafından aksatmaktadır. Köpeklerin diş sağlığı da en az insanlarınki kadar önemlidir. Köpekler için üretilmiş olan özel diş fırçaları ve diş macunları ile dişleri fırçalanmalıdır. Bunların haricinde ise, düzenli olarak pati ve tırnak bakımı yapılması gerekmektedir. Kulak içlerinde kirden dolayı oluşabilecek hasarlardan korunabilmesi adına, kulak temizliği oldukça önemlidir. Çok kirlenmedikleri sürece yıkamaya gerek yoktur. Nemli bir bez yardımı ile ya da kuru köpek şampuanları ile Labrador Retriever’ların kulakları temizlenebilir.

Labrador Retriever Nasıl Beslenir?

Labrador Retriever’ların beslenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Kilo almaya müsait yapıya sahip bir köpek ırkı olması sebebi ile Labrador Retriever’ların dengeli beslenmesi gerekir. Ayrıca, Labrador Retriever ırkı köpekler, genellikle yolda gördükleri her şeyi yeme eğilimine sahiptir. Tokluk hissini fazla anlayamamaktadırlar. Kuru mama tercih edilirken, bu mamanın sindirilebilirlik oranı çok önemlidir. Labrador Retriver ırkı köpeklerin mama tercihinde seçilmesi gereken sindirilebilirlik oranı %90 civarında olmalıdır. Ev yemeği verileceği zaman ise, günlük mama dozu ile orantılı bir şekilde verilmesi gerekmektedir. Labrador Retriever ırkı köpeklere ev yemeği verilmeden önce, veteriner kontrolünde alerji testi uygulanmalıdır. Birçok köpekte gıda alerjisi vardır. Ayrıca, köpeklere verilmemesi gereken bazı besinlerde bulunmaktadır. Bunların en başında çikolata, şeker, soğan, sarımsak ve domates gibi gıdalar gelmektedir. Labrador Retriever’ların kilo alımının önüne geçilebilmesi için sık sık yürüyüşe ve koşuya çıkarılması gerekmektedir.

Labrador Retriever Hangi Köpeklerden Oluşmuştur?

Labrador Retriever ırkı, Kanada’da ortaya çıkan Labrador cinsi bir köpek ile Retriever ırkı köpeklerin birleşmesi sonucunda meydana gelmiştir. Kanada’da ağır vergilerden dolayı insanlar köpek bakmaktan vazgeçmişler. Bu yüzden de Labrador ırkı İngiltere’ye götürülmüştür. Retriever ırkı köpekler ile çiftleşmesi böylelikle İngiltere’de meydana gelmiştir. İngiltere’de popülerlik kazanan bu köpek ırkı, daha sonra Amerika tarafından da büyük bir ilgi görmüştür. İlk başlarda balıkçıların ağ çekmesine yardım eden bu ırk, ilerleyen dönemlerde görme engelliler için rehberlik yapmaya, arama kurtarma çalışmalarına katılmaya ve narkotik alanında da çalışmalar göstermeye başlamıştır.

Labrador Retriever’ın Eğitimi Nasıl Verilir?

Labrador Retriever ırkı köpeklerin çabuk algılayabilme kabiliyetleri vardır ve çok zekilerdir. Bu sayede, Labrador Retriever’ın eğitimi çok kolay bir hale gelmiştir. Profesyonel köpek eğitmenleri tarafından kısa sürede eğitimleri tamamlanmaktadır. Eğitmen seçimi en önemli noktadır. Hayvanları şiddet göstererek eğitmeye çalışmakta olan eğitmenlerden uzak durulmalıdır. Şiddet ile eğitim alan köpeklerde ilerleyen dönemlerde travmalar ve saldırganlıklar gözlemlenmektedir. Yavruyken eğitim vermek daha kolay bir yöntem olacaktır. Yavru Labrador Retriever ırkı köpekler, evde ödül maması desteği ile kolaylıkla eğitilebilirler. Evde eğitilecek olan Labrador Retriever’ların, eğitimlerde dikkatlerinin dağılmaması adına farkı oyunların kullanılması tercih edilebilir. Aynı zamanda, eğitim sürelerinin çok uzun tutulmaması da dikkat dağınıklığı sorununu engellemektedir. Verilen komutları doğru bir şekilde yerine getirdikleri zamanlarda, ödül maması verilmesi, Labrador Retriever’ların eğitim süreçlerini sevmelerini sağlayacaktır.

Safkan Labrador Retriever Nasıl Anlaşılır?

Labrador Retriever’ın safkan olup olmadığını anlamak kolaydır. Genellikle günümüzde çok fazla safkan Labrador Retriever bulunmaktadır. Bu ırk köpeklerin belirli karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Üç farklı renge sahip olan bu köpek ırkı, üç renge aynı anda sahip olamaz. Kuyruğunda, gövdesindeki renkten farklı renkler bulunmamaktadır. Sadece göğüs kısmında beyaz tüyler olabilmektedir. Bu beyaz tüy haricinde vücudunun farklı bölgelerinde, farklı renk tüylere sahip değildir. Tüy yapısı, her zaman düz ve kısadır. Kıvırcık kısa tüyler ya da düz uzun tüyler Labrador Retriever olmadığı anlamına gelmektedir. Ayrıca safkan Labrador Retriever ırkı köpekler, ısırma eğilimi göstermezler. Bu özelliklerin kontrol edilmesi ile Labrador Retriever’ların, safkan olup olmadığı hemen anlaşılabilmektedir.

Labrador Retriever Ne Kadar Yaşar?

Labrador Retriever köpek ırkı ömrü yaklaşık olarak on ile on üç yıl arasındadır. Köpeklerin sağlıklı büyümesi ve düzenli olarak bakımlarının yapılması oldukça önemlidir. Veteriner kontrolleri ve yapılması gereken aşılar vaktinde yapılmalıdır. Düzenli egzersiz yaptırılmayan ve şiddet gören köpeklerde erken ölüm riski bulunmaktadır. Kilo almaya meyilli yapılarından dolayı, ilerleyen dönemlerde kalça çıkıklığı ile karşılaşılabilmektedir. Bunların haricinde genel olarak sağlıklı bir köpek ırkıdır. İyi bir ortamda büyüyen ve güzel bakılan Labrador Retriever ırkı köpekler, on üç yıla kadar yaşayabilmektedir.

Ayrıca Bakınız: Danua Köpek Irkı Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Beslenmesi

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap