Köpeklerin Protein İhtiyacı: Köpekler İçin En İyi Proteinler

Köpeklerin protein ihtiyacı günlük alması gerektiğinden fazla olmamasına dikkat edilmeli.  Bir köpeğin mamasının içeriğindeki protein miktarı genel sağlığını geliştirmek ve korumak için gereklidir. Protein takviyesi köpeklerin kaslarını besleyerek daha sağlıklı tüyler ve güçlü kemiklere sahip olmasına sağlar. Bu yüzden köpeklerin protein ihtiyacı için mama seçiminde içeriğindeki orana dikkat etmelisiniz.

Piyasadaki pek çok farklı evcil hayvan maması olduğundan, köpeğinizin sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için hangi besinlere ihtiyacı olduğunu anlamak zor olabilir. Bir köpeğin beslenmesi yavruların dengeli bir beslenmeye sahip olması için doğru içeriklere sahip olmalı. Yağlar, karbonhidratlar, vitaminler, mineraller ve protein içermelidir. Beslenme içeriklerinde içeriklerin her parçası önemli olsa da köpekler için protein esastır.

Köpekler için proteinin gerekli olması ve köpek mamalarındaki proteinin ne kadar önemli olduğunu anlamak için amino asitler,biyolojik değerler ve zengin protein kaynakları olmazsa olmazdır.

Köpeklerin Protein İhtiyacı: Köpekler Proteine İhtiyaç Duyar mı?

 İnsanlarda olduğu gibi köpeklerin de hayatta kalmaları ve sağlıklı bir gelişimleri için hayvansal protein almaları gerekir. Köpeklerin diyetlerindeki en önemli besin bileşendir. Proteinler köpeğinizin cildini, kaslarını, eklemlerini geliştiren amino asitleri içerir. Böylece vücutları daha zinde ve enerjileri çok yüksek olacaktır. Köpekler ayrıca bitkisel proteinlerden de yararlanırlar. Bezelye, nohut ve mercimekler ile doğal protein içeren köpek mamaları hazırlanabilir.

Bir Köpeğin Günlük Protein İhtiyacı

Köpeklerin protein ihtiyacını hesaplarken yaşına, ırkına ve gün içinde yaptığı egzersiz miktarına göre değişiklik gösterir. Özellikle köpeğin kilosuna eş değer oranla gerektiği kadar protein almasını sağlamalısınız. Bir köpeğin günlük protein ihtiyacı ideal vücut ağırlığının yani kilogram başına 1 gram proteine eş değerdir. Örneğin 20 kg ağırlığında bir köpeğiniz varsa günlük alması gereken protein ihtiyacı da 20 gram olarak belirlenebilir.

Köpek Mamalarındaki Protein Oranları

Köpeğin yaşına bağlı olarak beslenmesinin minimum %18-%29 oranında protein içerdiğine emin olmalısınız. Yetişkin köpeklerin mamalarındaki protein miktarı %18-25 aralığında olması yeterli. Özellikle yavru köpeklerin protein ihtiyacı %29’a kadar çıkabilmektedir. Çünkü henüz büyüme aşamasında olan yavruların protein oranları yetişkin köpeklere göre daha fazladır.

Köpekler İçin En İyi 6 Protein Kaynağı

Köpeğinizin beslenmesine ek olarak protein takviyeleri arıyorsanız hangi besinlerin köpeğiniz için etkili olacağını bilmek istersiniz. Köpek maması seçimi esnasında en faydalı kaynakları bilmeniz, veteriner hekiminizin tavsiyesi ile dengeli bir beslenme listesi oluşturabilirsiniz. Köpekler için proteinli yiyecekleri sizler için aşağıda sıraladık…

Yumurtalar

Doğal protein kaynaklarından biri olan yumurtalar, köpekler için güvenli ve sağlıklı gıdalardandır. Örneğin; tavuk yumurtaları, ördek yumurtaları ya da bıldırcın yumurtaları köpekler için sağlıklı atıştırmalıklardandır. Yumurtada özellikle omega yağ asitleri bulunur. Bu asitler cildi, tüyleri ve tırnakları güçlendirir. Folat içermesi ile kırmızı kan hücrelerinin artmasını sağlar. Selenyum minerali ile tiroid fonksiyonu ve DNA üretimi için gereklidir. B12 vitaminleri sinir ve hücreleri korur.

Unutmayın ki! Bazı köpekler için yararlı olan yumurtalar bazıları için hassasiyetlik gösterebilir. Köpeğinizin neye alerjisi olup olmadığını bilmeniz ona göre yumurta vermeniz önemli. Ayrıca köpekleri hasta edebilecek salmonella olmaması için çiğ yumurta kesinlikle tüketmesine izin vermemelisiniz.

Balık

Köpeğin beslenmesine her zaman ekleyebileceğiniz sağlıklı bir potein kaynağıdır. Balık yüksek oranda protein içerir. Ancak yağ oranı da çok düşüktür. Balık sadece protein için değil, genel sağlığı iyileştiren güçlü besinlerle doludur. Balık içerdiği kalsiyum ile kemiklerin korunması ve gelişmesinde eklidir. Sağlıklı tüy, deri ve eklemlere de yardımcı olur. Vücuttaki hemoglobin ve miyoglobin üretimini düzenler. Bazı köpeklerin balığa alerjisi olabilir. Bu yüzden herhangi bir olumsuz reaksiyon göstermesi durumunda balık vermeyin bırakın. Eğer köpeğin balığa alerjisi varsa veteriner hekiminize danışmanız iyi olacaktır.

Kırmızı Et

Köpekler için proteinli yiyecekler arasında çoğu kırmızı et, köpeklerin mamalarında destekleyici gıdalardır. Fakat yağ oranının yüksek olması nedeniyle bu menü seçeneklerini ana protein kaynağı olarak kullanmamak en iyisi. Örneğin kuzu, koyun, biftek köpeğinizin beslenmesine ekleyebileceğiniz protein kaynaklarıdır. B12, demir, çinko ve omega-3 asitleri ile köpeğinizin sağlıklı kalmasında etkin rol oynar.

Hindi Eti

Köpek mamaları içerisinde en yaygın bulunan protein kaynağıdır. Yağ oranı az olmasıyla kilo kontrolü rahatlıkla sağlanır. Doymamış lipidler sayesinde köpeğinizin kolesterol seviyesini iyileştirerek kalp ritminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Bakır, demir ve tiamin ile sinir sistemi ve metabolizmayı iyileştirir.

Somon

Köpeklerin en sevdiği mama içeriklerinde sıklıkla tercih edilen bir diğer protein zengini besinimiz köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. Omega-3 yağ asitleri ile depolanan sağlıklı deri ve güçlü  bir kürke sahip olması demektir.

Bitki Bazlı Proteinler

Hayvansal proteinler dışında bir de bitkisel proteinler vardır. Bitki bazlı proteinler köpeklerin gelişimi için büyük bir role sahiptir. Köpekler için proteinli yiyecekler; bezelye, nohut ve mercimek gibi bitkisel proteinler daha sağlıklı bir vücuda sahip olmasıyla çoğu popüler köpek mamaları içerisinde de görünürler. İçerdiği magnezyum sayesinde kan şekerini düzenler. Ancak bazı köpeklerde gıda hassasiyetine neden olacağı için veteriner hekiminize danışmanız iyi olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap