Köpeklerin Kaslarının Geliştirilmesi İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Köpeklerin Kaslarının Geliştirilmesi İçin Yapılacaklar Nelerdir

Köpeklerin kas sağlıkları insanlarda olduğu gibi genel sağlıkları üzerinde çok önemli bir faktördür. Köpekler genel olarak çoğunlukla hareket halindeki canlılar oldukları için kas sağlıklarının iyi olmasına önem verirler. Köpeklerin genel sağlığının iyi durumda olması için köpeklerin kaslarının geliştirilmesi çok önemlidir. Köpeğinizin kaslarının geliştirilmesi için şu yöntemlere baş vurabilirsiniz:

Köpeğinizi Zengin İçerikleri Olan Besinlerle Beslemek

Köpeklerin beslendikleri besinlerin içerikleri hem genel sağlıklarına hep de kas sağlıklarına çok etki eden bir unsurdur. Köpeğinizi beslediğiniz mamanın içeriği köpeğinizin kas sağlığı için çok önemlidir. Köpeğinizin maması protein gibi zengin içerikler bakımından besleyici olursa köpeğinizin kas sağlığı olumlu şekilde etkilenmiş olur. Köpekleri zaman zaman veterinerinizin önerdiği şekilde mama haricindeki ek besin maddeleri ile de besleyebilirsiniz.

Örnek olarak köpeğinizin ırkı, yaşı gibi faktörleri göz önüne alarak düzenli aralıklar ile ona yağsız haşlama ya da ızgara lifli et verebilirsiniz. Bu ek beslenme besinlerinde de rutin olarak yiyeceği mamada da uzman bir veteriner hekimin görüşünü olmak köpeğinize en uygun beslenme düzenini oluşturmanızda yardımcı olur. Bunlara ek olarak somon yağı gibi faydalı yağlar sayesinde de köpeğinizin hem tüy sağlığı hem de kas sağlığı gibi birden fazla konuda olumlu etki görmesini sağlayabilirsiniz. Doğru bilinen yanlışlardan biri de köpeklere fazla yemek vermenin onların kas sağlığına olumlu etki edeceği bilgisidir. Köpeğinize fazla yemek vermek genel kütlesini arttırsa da bu kütle artışı yağ şeklinde olur. Köpeğiniz gereğinden fazla kilolu olursa kas sağlığı olumsuz etkilenir.

Köpeğinizin Yeterince Dinlendiğinden Emin Olmak

Köpeklerin kaslarının geliştirilmesi konusunda en önemli faktörlerden biri de köpeğinizin yeterince dinlenmesidir. Dinlenme tüm canlılarda olduğu gibi köpeklerde de kasların onarılması ve dolayısı ile gelişmesi için çok önemli bir faktördür. Köpeğinizin dinlenme kalitesini arttırmak için ona dinlenebileceği alan ve zaman tanımanız gerekir. Yetişkin bir köpeğin bir gün için 12 ila 14 saat arasında uyuması gerekir. Köpekler de kediler kadar olmasa da uykuya düşkün olan canlılar oldukları için zaten çoğunlukla bu uyuma süresini sizin bir çaba harcamanıza gerek kalmadan gerçekleştirirler. Buna rağmen köpeğinizin uyku kalitesini olumlu etkilemek için uyurken onu rahat bırakmanız ya da uyuyabileceği güzel bir yatak hazırlamanız gerekebilir. Köpeğiniz eğer yeterince uyumuyorsa bu bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir ve bu durumlarda hem genel sağlıkları hem de kas sağlıkları olumsuz etkilenebilir. Bu gibi durumlarda yapılacak en doğru davranış uzman bir veteriner hekime köpeğinizi muayene ettirmek olur.

Köpeğinize Egzersiz Yaptırmak

Egzersiz, tıpkı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de hem genel sağlık durumlarına hem de kas sağlıklarına etki eden bir unsurdur. Köpeğinizin egzersiz yapması doğru bir beslenme ve dinlenme ile desteklendiğinde kaslarının gelişmesine neden olacak bir eylem haline gelir. Köpeğinizin kaslarının geliştirilmesi için yapacağınız egzersizlerden en kolay ve eğlenceli yöntemi onunla oyun oynamak ya da ona kendi kendine oyun oynayabileceği oyuncaklar almaktır. Köpeğiniz ile oyunlar oynarsanız hem aranızdaki bağ hem de köpeğinizin kasları kuvvetlenmiş olur.

Köpek türlerinin neredeyse hepsi doğuştan oyuncu canlılar olduğundan dolayı onların oyun oynamasını sağlamak hiç de zor bir eylem değildir. Köpeğinizle oyun oynamak için fazla vakit ayıramıyorsanız onun kendi başına oyun oynayabileceği oyuncaklardan da yararlanabilirsiniz. Bu oyuncaklar sayesinde köpeğiniz hem kendi başına vakit geçirmeyi öğrenir hem de kas sağlığını kuvvetlendirmiş olur. Bu iki yönteme ek olarak köpeklerin kaslarının geliştirilmesi için yapabileceğiniz egzersizlerde çeşitli köpek egzersiz aletlerinden faydalanabilirsiniz. Köpek egzersiz aletleri bazı ırktaki ve yaştaki köpeklere ağır gelebileceğinden bu aletleri kullanmadan önce uzman bir veteriner hekime danışmak gerekir.

Ayrıca Bakınız: Köpekte Karın Ağrısı Sorununa Ne İyi Gelir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap