Yavru Köpeklerde Pire Nasıl Temizlenir?

Yavru köpeklerde pire, özellikle bahar ve yaz aylarında köpekler pirelere maruz kalır. Pire ve keneler köpeklerin kaşınmasına neden olduğu gibi çeşitli deri problemlerine de yol açar. Ayrıca pire ve keneler pek çok sistemik tehlikelere de neden olabilir. Köpeğinizi bu gibi hastalıklardan korumak için düzenli olarak dış parazit uygulamalarını ve aşılarını yaptırmalısınız. Yavru köpek sahiplenme kararı verdiyseniz pire sorunu için ekstra dikkat etmeniz gerekir. Pire tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar yavru köpeklere uygulanmaz. Dolayısıyla bilinçsiz ilaç kullanımından uzak durmalısınız. Yavru köpek sahiplenme ile birlikte piresi olduğunu fark ederseniz, veteriner hekiminiz köpeğin yaşına ve kilosuna göre bazı damlalar ya da spreyler tavsiye edebilir.

Özellikle yavrularda pire kontrolü yapılması son derece önemlidir. Bağışıklıkları zayıf olan yavru köpeklerde pire yok etme işlemi yapılması ihmal edilmemelidir. Yavru köpek sahiplenme ile birlikte köpeğinizi parazitlerden korumaya özen göstermelisiniz. Yavru köpekte pire nasıl yok edilir? Köpekte pire olur mu? Köpeklerdeki pire insanlara geçer mi? Tüm bunların cevabı için okumaya devalım.

Köpeklerde Pire Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Köpeğiniz devamlı kendini kaşıyor ve hatta bu nedenle uykuları bölünüyorsa pirelendiğini düşünebilirsiniz. Yavru köpeklerde pire temizliği için çeşitli bakımlardan geçmesi gerekiyor. Köpeğinizi pireler için özel üretilen bit tarakları ile tarayarak, vücudunda siyah noktalar olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Küçük ve siyah noktalar, pirelerin dışkısı ya da yumurtası olabilir. Fakat bit tarağı kullanarak da onları görmemeniz mümkündür.

Büyük ırk bir köpeğiniz varsa, vücudunda siyah döküntüler fark edebilirsiniz. Bu döküntüleri parçalayarak pas rengine veya kırmızıya dönüp dönmediğini kontrol edin. Kırmızı renkte olması, kısa zamanda pire kontrolüne ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Küçük ırk bir köpeğiniz varsa, onu düz bir zemine götürüp tarayabilirsiniz. Yere dökülen siyah noktalara çamaşır suyu sıkarak renk değişimlerini izlemelisiniz. Kahverengi ya da kırmızı renge dönmesi pire varlığına işaret edebilir.

Köpekler İçin Dış Parazit Tasması Kullanımı

Parazit tasmaları vücutta bulunan kene ve pirelere karşı etki göstermez. Tasmalar sadece vücuda pirelerin gelmesini engeller. Köpeğinize tasma takmadan önce dış parazit ilaçlarını kullanmalısınız. Tasmayı takarken bir parmak kadar boşluk olmasına dikkat etmelisiniz. Tasma köpeğin derisine sürttüğü zaman etki gösterir. Bu anlamda çok gevşek ya da sıkı olmaması önemlidir.

Tasmayı taktıktan 10 gün sonra etki göstermeye başlar. Riskli bir bölgeye gitmeden önce tasmanızı ortalama 10 gün önceden takmalısınız. Pire tasmaları sadece pire ve kenelerden değil, aynı zamanda tatarcık sineklerinden de koruma sağlar. Bu sinekler Leishmania hastalığına neden olan virüsleri taşır. Bu nedenle özellikle yaz aylarında tasmanın kullanılması fayda sağlamaktadır.

Köpeklerde Dış Parazit Damlaları

Pire damlaları köpeklerin ense kısmına uygulanır. Böylece köpeğin damlayı yalayarak toksine maruz kalması ve damlanın etkisinin azalması önlenir. Damlalar köpeğinizin kilosuna uygun olarak uygulanır. Veteriner hekiminizin tavsiyesi ile kendiniz de alarak evde kullanım sağlayabilirsiniz. Damlaları sadece veteriner kliniklerinden almaya özen göstermelisiniz. Satılan diğer ilaçlar köpeğiniz için zararlı olabilir.

Damla uygulandıktan 48 saat sonra tamamen deriden emilir ve en iyi etkiyi gösterir. Erişkin pireler köpeğinizi ısırdığı an ölür. Yumurtalara ve larvalara karşı daha az etki gösterebilir. Bu nedenle köpeğinizi tarayarak larvalardan kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz. Damlalar genellikle 1 ay için etki gösterir. Ayda bir tekrarlanması önerilir. Damla kullanımından 2 gün önce ve 2 gün sonra köpeğinizin suyla temas etmemesine özen göstermelisiniz. Aksi halde damlanın etkisi azalabilir.

Köpekler İçin Pire-Kene Tablet Kullanımı

Pire tabletleri, damlalara kıyasla daha hızlı etki göstermektedir. Tablet uygulandıktan yaklaşık 8 saat sonra köpeğinizi ısıran bütün pireler ölür. Tabletler tatlandırıcı maddeler içerdiği için köpeğinize ödül maması olarak verebilirsiniz. Köpeğiniz tableti yemeyi reddederse yaş mamasının içerisine karıştırabilirsiniz. Tablet kullanımında köpeğin suyla temasında herhangi bir zarar yoktur. Fakat bu tabletler epilepsi hastası olan köpekler için uygun değildir. Aynı zamanda NSAİD ilaçları kullanan köpekler için de önerilmez. Bu nedenle kullanmadan önce veteriner hekiminize danışmayı unutmamalısınız. Köpeklerin pirelerden 3 ay boyunca korunması için Bravecto ya da 1 aylık bir koruma için Nexgard ve Simparica tabletlerini kullanabilirsiniz. Bu tabletler yetişkin pirelerden kurtulmak için kullanılır. Pire yumurtalarından arınması için düzenli taranması gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap