Köpek Göz Bakımı: Gözlerinin İçini Temizleme Yolları

Köpek göz bakımı atlanılmaması gereken hijyenlerinden biridir. Köpeğinizin genel bakımı sırasında gözlerinin de temizlenmesi gerekebilir. Özellikle de gününün büyük kısmını bahçede ve tozlu ortamlarda geçiren köpeklerin gözleri tozlara ve polenlere bağlı şekilde enfeksiyon kapar. Ya da alerji olabilir. Bu durumda da köpeklerin gözlerinin içinin temizlenmesi gerekir. Gerekli ekipmanlar ile yapılmayan göz temizliği köpeklerin çok daha ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Bu durumda da gerekli ekipmanlar için veteriner desteği almak gereklidir. Peki, köpeklerin gözlerinin içini temizleme yolları nelerdir? Köpeklerin gözlerini hangi durumlarda temizlemek gerekir?

Köpek Göz Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerin gözlerinin içinin temizlenmesi için veteriner desteği alabilirsiniz. Ancak evde kendiniz de yapabilirsiniz. bunu yapmak aslında oldukça kolaydır ancak doğru ekipmanları kullanmak ve panik yapmadan bu işlemi gerçekleştirmek gerekir. Köpeklerin hassas noktalarından biri olan gözleri, dikkatli şekilde bakımı yapılması gereken bir bölgedir.

Köpek Göz Bakımı: Göz Damlalarının Kullanımı

Köpeklerin gözlerinin içini temizlemek için gerekli görüldüğü zaman göz damlası kullanmanız mümkündür. Bu ürünler veteriner tarafından tavsiye edilen göz damlaları olabilir. Özellikle de basit göz enfeksiyonları ve çapaklanma gibi durumlarda düzenli şekilde bu ürünlerin kullanılması mümkündür. Göz damlaları hiçbir işlem uygulamadan köpeğinizin gözünü temizlemenin en etkili yoludur.

Köpeğinizin hareket edemeyeceğinden emin olduğunuz bir şekilde onu tutun ve ani şekilde kıpırdadığı zaman hareket etmesini engelleyin. Bu sayede siz göz damlasını damlatan kadar ani hareketlerini kısıtlamış olacağınız için olası kazaları engellemeniz de mümkündür. Köpeğinizi tuttuktan sonra alt göz kapağını aşağı çekerek açın ve içine gerekli görülen miktarda damlayı damlatın. Sonrasında köpeğinizin gözünü kırpmasına izin verin. Bu sayede köpeğinizin gözüne damlattığınız damla onun tüm gözüne kolayca yayılıp ve gözünü temizler.

Göz damlası ile gözleri temizlemek genellikle alerji ya da enfeksiyon gibi durumlarda gerekli görülür. Veteriner tavsiyesi ile göz damlalarının kullanımı mümkündür. Pek zor olmayan ancak dikkatli olunması gereken bu yol köpeğinizin gözünün kısa sürede temizlenmesini sağlar.

Köpeğinizin Gözlerini Bez ve Su İle Temizleme

Köpeğinizin gözlerini temizlemek için steril ve parçalanmayağına ya da iplik bırakmayacağına emin olduğunuz bir bezi alıp temiz su ile ıslatın. Suyun içme suyu gibi temiz bir su olması gerekir. Bu su ile ıslattığınız bezi köpeğinizin alt göz kapağında ve üst göz kapağında gezdirin. Sonrasında bezin farklı noktalarını kullanarak köpeğinizin gözlerinin etrafını da tamamen temizleyebilirsiniz.

Bu yöntem evde kolayca uygulanabilecek olan ve maliyetsiz bir yöntemdir . Ancak ciddi enfeksiyon ve benzeri durumlarda bu yöntem neredeyse hiç işe yaramayabilir. Yalnızca günlük temizlik sırasında tercih edilebilir.

Köpeklerde Göz Temizliği

Köpeklerin gözlerini temizlemek, köpeğinizin genel bakım ve temizliğinin bir parçasıdır. Duş öncesinde ve sonrasında köpeğinizin gözlerini temizlemeniz mümkündür. Özellikle de duş sırasında köpeğinizin göz ve yüz bölgesine mümkün olduğunca az şampuan gelmesi için yavaş hareketler ile kafa bölgesini yıkayın. Bu sayede gözlerinde alerji gibi durumların meydana gelmesi olasılığını en aza indirmeniz de mümkündür.

Köpeğiniz dışarı çıkıyorsa eve geldiği zaman gözlerini temizlemeniz gerekebilir. Muhtemelen tüm günü toz içinde oynayarak geçirir. Farkında olmadan gözlerinin alerji olması ya da enfeksiyon kapması mümkündür. Bu durumda da gözlerini temizlemeniz aslında pek çok enfeksiyonu ya da rahatsızlığı erken dönemde ortadan kaldırmak için oldukça etkili olacaktır.

Köpeğinizin gözüne kimyasalların, parfüm ve benzeri farklı içeriklerin gelmesi durumunda temizliği için veterinere başvurun. Bu tür ürünlerin gözlerde hasar bırakması mümkündür. Bu nedenle de etkili destek almak için veterinere başvurarak rahatsızlığın ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap