Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılır

Köpeğin dişlerini fırçalamak için öncelikli olarak gerekli materyallerin sağlanması gerekir. Kediler ve köpeklerin diş macun ve fırçaları insanlarınkinden farklıdır. Köpeklerinizin üzerinde kendi diş macun ve fırçalarınızı kullanmak köpeklerinizin sağlığına faydadan çok zararı bulunan bir eylem olur. Köpeklerinizin dişlerini fırçalamak için kedi ve köpeklere özel macun ve fırçalardan yardım almanız gerekir. Köpeklerin dişlerinin fırçalanmamasından dolayı ağızlarının hijyenleri sağlanamamış olur. Köpeklerin ağız sağlığı sağlanamaması sadece diş kayıplarına değil başka sağlık problemlerine de yol açabilir. Köpeklerdeki ağız enfeksiyonları çene problemlerine kadar uzanabilecek ciddi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda ağız sağlığı mide sağlığı ile de bağlantılı olduğundan çok önemlidir. Köpeklerde diş bakımı konusunda sıkıntı yaşamamak için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır:

 • Köpeğin tadını seveceği bir diş macunu tercih etmek
 • Köpeğin ağız büyüklüğüne uygun bir diş fırçası tercih etmek
 • Parmağa takılan diş fırçaları tercih edebilmek (zorunlu değildir tercihen daha kolay fırçalamanıza yardımcı olabilir)
 • Köpeğin stres olmasını engelleme amacı ile öncesinde macunu ve fırçayı onun koklayarak incelemesine izin vermek
 • Fırçalama işlemi öncesinde köpeğe macunu tattırarak tadını beğenip beğenmediğini kontrol etmek
 • Köpeğin dişlerini yavaş ve yumuşak hareketler ile fırçalamak

Köpeklerde Ağız Sağlığının Önemi

Köpeklerde ağız sağlığı çok önemli bir konudur. İnsanlar gibi köpeklerin de diş sağlıkları ve dolayısıyla ağız sağlıkları genel sağlıkları üzerinde etkili olan faktörlerdir. Köpeklerde ağız sağlığı çok önemli olduğundan dolayı köpeğinizin ağız sağlığı ile ilgili ters bir şeyler olduğunu anladığınız an veteriner hekime başvurmanız gerekir. Köpeğinizin ağız sağlığında sorun olduğunun bazı göstergeleri şunlardır:

 • Anormal ağız kokusu
 • Dişlerdeki sarı tartar
 • Dişlerde lekelenmeler
 • Ağız içerisinde yumru şeklindeki şişlikler
 • Çene hattındaki şişlikler
 • Aşırı salya salgılanması
 • Çiğneme alışkanlıklarında alışık olunmayan durumlarla karşılaşmak
 • Diş etlerinde kanamalar
 • Diş sallanmaları
 • Diş düşmeleri

Bu tür sorunlarla karşılaşıldığında büyük ihtimalle köpeğin ağız sağlığında yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir. Köpeğinizin ağız sağlığında sıkıntı olduğunu gözlemlediğiniz an vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanız gerekir. Köpeğinizin ağız problemlerini saptayarak hemen tedavi başlamak çok önemlidir. Köpeğin ağız sağlığının kötü olması bağışıklık sistemi problemlerine bile yol açabilecek kadar önemli bir sorundur. Köpeğin ağız sağlığının bozularak daha büyük problemler ile karşılaşılmaması için köpeklerde diş bakımı konusunda dikkatli olmak gerekir.

Köpeklerde Kullanılabilecek Diş Bakım Ürünleri Nelerdir?

Köpeklerde kullanılabilecek diş bakım ürünleri konusunda öncelikli olarak veteriner hekiminize danışmak gerekebilir. Köpeklere diş bakımı yapılırken asla insanların kullandığı macunların kullanılmaması gerekir. İnsan diş macunlarında bulunan bazı maddeler insan midesine bile zararlı olabilecek maddelerdir fakat insanlar dişlerini fırçaladıktan sonra macunu yutmak yerine tükürdükleri için durumdan etkilenmezler. Köpekler diş macunlarını yuttukları için köpeklerin ağız bakımlarında insanların kullandığı diş macunları kullanılamaz. Köpeklerin diş bakımlarında tıpkı insanlar gibi diş macunu ve fırça kullanılması gerekir fakat kullanılan macun ve fırçalar köpeklere özel üretilmiş olan ürünler olmalıdır. Köpeklerin ağız bakımları konusunda ağız bakım suları ve spreyleri de kullanılabilir. Ürün içerikleri köpeklerin ağız sağlıklarını olumlu etkileyecek şekilde olmalıdır. Ürün içeriklerinin köpeğinizin ağız sağlığına faydalı olacağından emin olmak için veteriner hekiminizin önerdiği ürünleri kullanabilir ya da yeni bir ürün kullanmayı denemek istiyorsanız veteriner hekiminizden ürün içeriği hakkındaki görüşlerini alabilirsiniz.

Köpeklerde Beslenmenin Diş Sağlığı Üzerindeki Etkisi Var Mıdır?

Köpeklerde beslenmenin diş sağlığı üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Köpeğinizi sert kuru mamalar ile beslemek köpeğinizin dişlerini aktif bir şekilde kullanarak diş etindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Buna ek olarak köpeğin sert yeteri sertlikteki kuru mamalar ile beslenmesi dişlerdeki tartar oluşumunu da engelleyebilir. Köpeklerin beslenmesinde kullanılan bazı mama çeşitleri içeriklerinde bulunan maddeler sayesinde köpeğin ağız bakımına faydalı olabilir. Köpeğin ağız bakımını olumlu yönde etkileyebilecek içeriğe sahip mamaları bulabilmek için veteriner hekime başvurmanız gerekir. Veteriner hekiminiz hem besleyici hem de ağız bakımına olumlu etkili olan mamaları size önerir. Bu sayede köpeğinizin ağız sorunlarının oluşmasının önüne geçilebilir. Köpeğin ağız sağlığına faydalı olacak ödül mamalarını tercih ederek köpeğinize eğitim verirken aynı zamanda ağız sağlığını da olumlu yönde etkilemiş olursunuz. Köpeklere verilen yenilebilir kemik çeşitleri sayesinde hem kemiğin faydalı içeriğinden faydalanılmış olur hem de diş sağlığı olumlu yönde etkilenir.

Köpek Diş Fırçalamaya Nasıl Alışır?

Köpeği diş fırçalamaya alıştırmak için sabırlı olmanız gerekir. Köpekler diş fırçalama eylemini ilk başlarda idrak edemedikleri için korkarak dişlerini fırçalamanıza engel olabilirler. Özellikle yavru köpekler zaten ürkek oldukları için diş fırçalama işleminden çok korkabilirler. Bu korkularını yenmek için köpeğinize diş fırçası ve macununu incelemesi için fırsat tanımanız gerekir. Özellikle yavru köpeklerde dış fırçalama konusunda ısrarcı olmanız ileride faydanıza olabilir. Yavru köpeklerde diş fırçalama yetişkin köpekler kadar önemli olmasa da alışkanlık kazanmaları için çok önemlidir. Köpeklerde diş bakımı yaptıktan sonra köpek buna izin verdiği için ödül mamaları ile ödüllendirilebilir.

Ayrıca Bakınız: Yavru Köpeklerde Parazit Tedavisi Nasıl Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap