Evde Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde köpek kokusu oluşması mümkündür. Özellikle de idrar gibi nedenlerden dolayı köpeğinizin evde koku yapması olasıdır. Buna ek olarak köpeğinizi yıkadıktan sonra ıslak bırakmanız, düzenli şekilde yıkamamanız ve çeşitli iltihapların olması köpeklerde kokuya neden olabilir. Bu tip problemler meydana geldiği zaman hem köpeğinizin hem de köpeğinizin değdiği her yerin kokması mümkün hale gelebilir. Peki, farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilen bu durumu önlemek için neler yapılabilir? Evinizde köpek kokusu nasıl giderilir?

Evde Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Farklı nedenlere bağlı olarak oluşan köpek kokusunu gidermek için farklı teknikler uygulayabilirsiniz. Bu sırada evinizin temizliğine de özen göstermeniz gerekir. Ayrıca köpeğinizin de temiz ve sağlıklı olması oluşabilecek kokuyu önleyecektir.

Halı ve Koltukların Temizliği

Halı ve koltukları temiz tutmanız, oluşan köpek kokusunu önleyebilir. Köpeğinizin sıklıkla sürtünebileceği bu alanlara ondaki kötü kokular sinebilir. Bu sebeple de koltuklarınızı düzenli şekilde silebilir ve yıkatabilirsiniz. Ayrıca halılarınızı da düzenli şekilde yıkatmanız ve sık sık temizlemeniz tavsiye edilir.

Halı ve koltuklar, kumaş yapılarından dolayı kötü kokuları hapsedebilir. Bu sebeple köpeğinizin kokusunun sinebileceği bu alanları düzenli şekilde temizlemeniz de evdeki kötü köpek kokusunu önleyebilecektir. Köpeğinizi temiz tutarsanız onun sürtündüğü bu alanların da kokması ayrıca pek mümkün olmayacaktır.

Köpeğinizin Eşyalarını Temiz Tutun

Köpeğinizin eşyalarının kirli olması ve köpeğinizin kötü kokularının onlara sinmesi evde kötü kokuların oluşmasına neden olabilir. Bu sebeple köpeğinizin temasta bulunduğu ona ait her eşyayı da düzenli şekilde temizlemelisiniz. Örneğin onun oyuncakları, yatağı, mama ve su kapları gibi her türlü eşyasını düzenli şekilde temizlemelisiniz.

Köpeğinizin salyası kokuyor olabilir. Bu salya da genellikle köpeğinizin yatağında ya da oyuncaklarında bulunur. Bu nedenle köpeğinizin ısırdığı ya da yaladığı her alandaki eşyalar düzenli olarak temizlenmelidir. Özellikle de oyuncaklarını düzenli olarak temizlerseniz bu alandaki kötü kokuları önler. Köpeğinizin sağlığını da koruyabilirsiniz.

Zeminin Temizlenmesi Önemlidir

Köpeğinizin her an temas halinde olduğu zemini de düzenli şekilde temizlemelisiniz. Özellikle de parkeler kokuyu ve çeşitli sıvıları emebilir. Bu nedenle de parkelerin temizlenmesi için özel ürünleri tercih edebilirsiniz. Düzenli şekilde parkelerinizi ya da zemini silmeniz, köpeğinizden yayılabilecek olan kötü kokuları da önleyecektir.

Zemini temizlerken kimyasal içeriğe sahip çamaşır suyu gibi ürünleri kullanmamalısınız. Köpeğiniz zemin ile devamlı temas halinde olabileceği için bu alanlarda kimyasal temizlik ürünlerini tercih etmek onun sağlığını tehlikeye atabilir. Ağır koku yaymayan, bebekler için uygun olan temizlik ürünlerini tercih ederseniz köpeğinizin sağlığını korurken bir yandan evde oluşabilecek kokuyu da önlersiniz.

Evi Havalandırmalısınız

Köpeğinizin yayabileceği her türlü kokunun evde hapsolmaması ve evdeki eşyalara sinmemesi için evinizi düzenli şekilde havalandırmalısınız. Örneğin havanın güzel olduğu günlerde camlarınızı açıp tüm evi havalandırarak kokunun içeri hapsolmamasını sağlayabilirsiniz. Uzun süre havalandırılmayan evlerde koku içeride sıkışıp kalacağı için koltuk, halı, perde gibi tekstil ürünleri bu kokuyu hapseder. Bu durumda havalanmayan evlerde hapsolan koku da devamlı hissedilmeye devam eder.

Köpeğinizi Yıkayın

Köpeğinizi düzenli şekilde yıkamalısınız. Çok sık yıkamanız elbette tavsiye edilmez ancak köpeğinizi uygun aralıklarda yıkarsanız onun kokmasını önleyebilirsiniz. Kısa tüylü köpeklerin iki bir kez, uzun tüylü köpeklerin ise ayda bir kez yıkanması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Yaz aylarında sıcaktan bunalan köpeğinizi ise şampuan kullanmadan yıkayabilir, onun serinlemesini sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizi yıkamak için gerekli koşullar olabilir. Örneğin köpeğiniz çamura girebilir, tozların içine dalabilir, vücuduna herhangi bir ürün bulaşabilir. Bu durumda köpeğinizi yıkayarak temizlemeniz onun kötü koku yaymasını da hastalanmasını da önler. Unutmayın ki köpeğinizin pis olması onun sağlığını etkiler ve kokmasına neden olur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap