Köpeklerin Havuç Yemesi: Köpekler Havuç Yer mi?

Köpeklerin havuç yemesi tıpkı insanlar ve hatta tavşanlar için olduğu gibi oldukça faydalıdır. Birçok veteriner tarafından önerilen ödül mamaları ve konserve mamalarına ek olarak organik sebze ve meyveleri de tercih edebilirsiniz. Köpeklerin havuç yemesi hem beslenmesini çeşitlendirecek hem de onları mutlu edecektir. Birçok köpek sahibi, meyve ve sebzeleri köpeklerinin beslenme programına dahil etmeyi tercih etmektedir. Bu sebzelerin başında ise havuç gelmektedir.

Köpeklerin Havuç Yemesi: Köpekler Havuç Yer mi?

Köpeklerin havuç yemesi onlar için oldukça besleyici ve faydalıdır. Havuç, yüksek kalorili ödül mamaları yerine tercih edilebilir ve iyi davranışların ödüllendirilmesi için kullanılabilmektedir. Çünkü havuç yağ içermez ve bu sayede hem kilolu hem de yaşlı köpekler için ideal bir seçim olabilir.

Köpekler İçin Havucun Faydaları

 • Havuç, köpekler için besin değeri yüksek bir besindir. Bağışıklık sistemine iyi geldiği bilinen A, B, B6, B1, C, K ve D vitaminleri içerdiği gibi mineral, kalsiyum, sodyum, karotenoid, fosfor, klor ve potasyum içermektedir.
 • Havuç köpeklerin diş sağlığına iyi gelmektedir. Çiğ yedikleri havuç, sert yapısı sayesinde dişlerinde oluşan besin artıklarının temizlenmesi sağlamaktadır.
 • Havyç tüketen köpeklerin sinir sistemi daha düzenlidir. Besin değeri yüksek olduğu gibi havucu çiğnediklerinde endişe ve streslerinin azalacağı görülebilir.
 • Bazı köpekler çok fazla yese de doyduklarını anlayamazlar. Bu nedenle öğün aralarında parça parça havuç tüketmeleri iştahlarının azalmasını sağlayabilir.
 • Hamile köpeğinizin havuç tüketmesi süt üretimini arttırır ve kan dolaşımını düzenler.
 • İçerdiği yüksek su ve yağ nedeniyle, aşırı kilolu köpekler için idealdir.
 • Havuçta bulunan A vitamini ve karotenoidler sayesinde, cilt sağlığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda katarakt gibi göz problemlerini de engellediği bilinmektedir.

Köpeğinize Havuç Verirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Köpeğinize havuç vermeden önce iyice yıkadığınızdan emin olmalısınız. Havucun uçlarını keserek çiğ bir şekilde tüketmesini sağlamalısınız. Köpeğinizin boyutunu düşünerek havucu ona bütün halde ya da parçalar halinde verebilirsiniz. Küçük boyutlu köpeklerin havuç yerken boğazına takılma ihtimali düşünülerek küçük havuç parçaları verilebilir.
 • Köpeğinize pişmiş havuç vermeyi de tercih edebilirsiniz. Ancak bu şekilde köpeğinizin diş temizliği sağlanmaz. Ayrıca çiğneme içgüdüsünü köreltme gibi faydaları da görülmez. Havuç piştiği zaman içerisinde ki faydalı bazı besin maddelerini de kaybedeceği için besleyici özelliği çok daha az olacaktır.
 • Köpeğinize havuç verirken miktarı abartmadığınızdan emin olmalısınız. Dışkısının hafif bir turuncu renk alması ya da sebze parçaları içermesi normal karşılanabilir. Küçük havuçlar için, günde bir defa ile başlayarak orta büyüklükteki köpeğinize 6, küçük boyutlu köpeğiniz için 4, büyük köpeğinize 8’i aşmamak şartı ile havuç verebilirsiniz.
 • Köpeğinize büyük havuç vermeyi tercih ediyorsanız günde en fazla 2 defa beslemelisiniz. Diyabet ve sindirim sorunları olan köpeğinizin havuç ile beslenmesi önerilmemektedir.

Havuç Köpeğinizin Diğer Yiyecekleri ile Karıştırılabilir Mi?

Köpekler için havuç ve kabak gibi sebzeler ile karıştırılmış çiğ et diyeti Barf gibi, ev yapımı diyetlerde havuç kullanılabilir. Havuç pişirilip; pişmiş et ve balık ya da haşlanmış pirinç ile birleştirilebilir. Bu gibi durumlar için köpeğin ağırlığı göz önünde bulundurulur. Köpeğinizin ağırlığının her 10 kilosu için, ortalama 120 gram et, 20 gram sebze ve 30 gram tahıl bulunması gerekir. Eksiksiz ve sağlıklı bir diyet için köpeğinizin hem tahıl hem de sebze bakımından beslenmesi önemlidir. Doğal besinlerin ticari mamalar ile karıştırılması önerilmemektedir. Çünkü her iki besin de tamamen farklı sindirim süreçlerini içermektedir. Bu sebeple uygun olmayan fermantasyonlar üretilebildiği bilinmektedir. Köpeğinize havuç verirken diğer doğal yiyecekler ile karıştırmanızda herhangi bir problem yoktur.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap