Köpekleri Serinletme : Yaz Mevsiminde Serinletme Yolları

Köpekleri serinletme yolları denildiğinde birçok farklı yöntemden bahsetmek mümkün. Soğutucu yataklar, klimalar ve tıraş edilmeleri gibi farkı seçenekler ile köpeğinizi serinletme yolları bulabilirsiniz. Yaz aylarında köpeğinizin sıcaktan etkilenmemesi için en fazla dikkat etmeniz gereken konu ise köpeğinizin sıvı kaybetmemesidir. Bu nedenle köpeğinizin su kabını sık sık değiştirmeli ve soğutmalısınız. Hatta suyunun içine buz katmayı dahi deneyebilirsiniz.

Köpeğinizin su kabına kolay ulaşması ve belli aralıklarla su içmesi önemlidir. Köpeğinizi serinletme yolları denerken köpeğinizin sıvı ihtiyacını hazırlayabileceğiniz sağlıklı içecekler ile karşılamasını sağlayabilirsiniz. Böylece hem sağlıklı beslenirken hem de yaz aylarında serinlemenin keyfini çıkarabilecektir.

Köpekleri Serinletme: Köpeğinizi Serinletecek  5 Yaz İçeceği: Sağlıklı Tarifler

Çeşitli meyve ve sebzeleri kullanarak köpeğinizin sağlıklı içecekler tüketmesini sağlayabilirsiniz. Böylece sıvı kaybı yaşamasının da önüne geçer.

  1. Karpuz Suyu: Yüksek oranda sıvı içeren karpuzu içeceklerde kullanmak doğru bir tercih olacaktır. Tam bir vitamin deposu olmasının yanı sıra köpeğinizi sıcak havalara karşı ferahlatacaktır. Haftada bir ya da iki defa tüketmesini sağlayabilirsiniz.
  • Şeftalili İçecek: Şeftali barındırdığı aktioksidanlar, çözünür lifler ve demir açısından oldukça sağlıklı. Köpeğiniz için hazırlayacağınız şeftalili içecekler bağırsak hareketlerini iyileştirir ve dejeneratif hastalıkları önler.
  • Kavunlu Meşrubat: Kavun hem sindirimi düzenler hem de antioksidan özelliğe sahiptir. Ayrıca A ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Kavunlu içecekler köpeğinizin sıvı ihtiyacı karşılayabilecek ideal içeceklerden biri.
  • Armut, Tarçın ve Yoğurtlu Smoothie: Armut, sıvı miktarı yüksek ve aynı zamanda kalorisi düşük bir meyvedir. Armutta bolca lif bulunur ve kalp hastalıklarını engelleyici özelliği bulunur. Yoğurt ise iyi bir protein kaynağı olarak köpeğinizi fayda sağlayacaktır. Tarçın da atienflamatuvar özelliği sayesinde köpeğinizi enfeksiyon hastalıklarına karşı korumaktadır.
  • Yaban Mersini Suyu: Yaban mersini, köpekler için en besleyici ve en iyi içeceklerden biri sayılır. Yaban mersini yüksek oranda antioksidan, lif ve C vitamini içermektedir. Fakat aşırı tüketiminde kusma ve ishal yaşanabilmektedir.

Köpeklerin İhtiyaç Duyduğu Besinler

Köpeklerin sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürebilmeleri için besin değeri yüksek gıdalar ile beslenmeleri önemlidir. Köpeğinize verdiğiniz gıdaların lezzetli olmasını tercih etmeniz de gayet doğaldır. Fakat köpek vücut sisteminin, insan vücudundan farklı olduğunu unutmamak gerekir. Köpeklerin besin ihtiyaçları insanlarınkinden farklıdır.

Belli gıdaların köpekler için zararlı olabileceğini de bilmelisiniz. İnsanların çok sevdiği, oldukça lezzetli görünen bazı gıdalar köpekler için son derece zararlı olabilmektedir. Örneğin çikolata, çoğu insanın sevdiği bir besin olsa da köpekler için oldukça zararlıdır. Aynı zamanda bazı sebze ve meyveler de köpeklerin sağlığını tehdit edebilecek düzeyde. Yeterince pişmemiş besinlerinde köpekler için tehlikeli olabileceğini bilmelisiniz. Köpekler protein, yağ, karbonhidrat, su, vitamin ve mineraller açısından yeterli beslenmelidir.

Köpeklerin Yememesi Gereken Besinler

  • Meyveler: Limon, portakal, avokado, kuru üzüm, üzüm, macadamia fıstığı ve greyfurt gibi besinler köpekler için son derece zararlıdır. Tüketmelerine engel olmak sağlıklarını korumak bakımından gereklidir.
  • Sebzeler: Soğan, sarımsak, frenk soğanı ve pırasa gibi sebzeler köpekler için zehirli denecek besinler arasında.
  • Şeker: İnsanların tükettiği kurabiye, şeker ve çikolata gibi besinler köpekler için zararlıdır. Bu tarz gıdaların içerdiği un, şeker ve yağ gibi maddeler köpeklerin bağışıklık sistemini zayıflatarak hastalıklara karşı korunmasız kalmalarını sağlamaktadır.
  • İçecekler: Köpeklerin hazır meyve suyu, gazlı ve gazsız her türlü şekerli içeceği tüketmeleri sakıncalıdır. Kahve, çay ve çikolatalı içeceklerde köpeklerin uzak kalması gereken diğer besinlerden biridir. Köpeğinizin alkollü içecek tüketmesi de ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap