Köpeklerin Çene Özellikleri ve Basıncı

Köpeklerin Çene Özellikleri ve Basıncı

Köpeklerin çene basıncı 300 kiloyu aşar bir nitelik taşır. Köpeklerde çene basıncı yüksekliği PSI tekniği ile ölçülür. PSI tekniğinde köpeklerin çeneleriyle ne kadar ağırlık çekebildiği öğrenilir.

Köpeklerde ısırma kuvveti olarak bilinen çene basıncı diğer hayvanlara oranla oldukça yüksek bir seviyededir. Köpekler sahip oldukları çene basıncı sayesinde birçok konuda insanların işlerini kolaylaştırır.

Köpeklerin sahip olduğu bu güç insanlar tarafından korkunç olarak görülse de aslında doğru kullanım ile hayatı kolaylaştırır. İnsanların sıklıkla dostluk kurduğu hayvanlardan olan köpekler sıcakkanlı, sevecen, korumacı ve itaatkar bir karakterdedir.

Oldukça uysal davranışlar sergileyen köpeklerde kötü yaşam koşulları ve yanlış eğitimler sonucunda sorunlar görülür. Kötü bakılan bir köpek sahip olduğu güç ve çene basıncı ile çevresine zarar verebilir.

Çene Basıncı En Fazla Olan Köpek Türleri

Çene basıncı en yüksek olan köpeklerin başında kangal gelir. Kangal köpekleri yıllardır ülkemizde patenti bulunan bir türdür. Güçlü ve heybetli duruşlarının artında oldukça yumuşak ve sakin bir karakter vardır.

Fiziği ve gövdesinin büyüklüğüne karşın çok erken ve az bir yiyecekle doyar. Kangallar 337 kilo çene basıncı ile dünyada bir numaradır. Kangal kadar büyük bir fiziğe sahip olmamasına rağmen 300 kilodan fazla çene basıncına sahip 2 köpek türü daha vardır.

Bandogge Mastif köpekleri 331 kiloluk bir çene basıncına sahiptir. Cane corso türü ise 317 kiloluk çene basıncı ile dikkatleri üzerine çeker. İnsanlar arasında köpeklerin çene baskısı düşünüldüğünde akla ilk olarak Pitbull gelir.

Pitbull köpekleri dışarıda sergiledikleri agresif tavır ve saldırganlıkları nedeniyle böyle bir düşünce yaratır. Ancak PSI tekniği ile ölçüm yapıldığında Pitbull’un çene basıncının 106 kg olduğu ortaya çıkmıştır.

Çene Basıncının En Yüksek Olduğu Köpekler ve Ağırlık Sıralamaları

Köpekler çene basınçları ile belirli bir sıralama içerisindedir. Köpek çene basıncında ilk sırada 337 kilo ile kangal gelir. En alt sırada ise 88 kilo ile Belçika Malinois kurdu gelir. Dünyanın en yüksek çene basıncına kangalın sahip olması ülkemiz tarafından önemlidir.

Köpeklerde çene basıncı sıralaması:

 • Kangal=337, 01 kg
 • Bandogge Mastif=331, 12 kg
 • Cane Corso=317, 51 kg
 • Dogue De Bordoeux=254, 01 kg
 • İngiliz Mastiff=252, 19 kg
 • Dogo Canairo=244, 93 kg
 • Dogo Argentino=226, 79 kg
 • Leonberger=180, 98 kg
 • Rottweiler= 148, 77 kg
 • Sibirya Kurdu=145,14 kg
 • Bulldog=138, 34 kg
 • Doberman=111,13 kg
 • Alman Kurdu=107, 95 kg
 • Pitbull=106,59 kg
 • Belçika Malinois Kurdu=88,45 kg ile en yüksek çene basıncına sahip köpeklerdir. Dünyanın bilinen en yüksek çene basıncına sahip köpekleri bunlardır. Ülkemizde ve dünyada bu çene basıncından sıklıkla istifade edilir.

Köpeklerde Çene Basıncının Türlere Göre Değişme Şartları

Köpeklerin çene basıncı dış görünüşlerine göre olur. Köpeklerde çene basıncının oranı genellikle aynı türden olanlarda birbirine benzerdir. Aynı ırk olan köpeklerde bu basınç hemen hemen aynıdır.

Ancak cinsiyet faktörü devreye girdiğinde köpeklerin aynı ırktan olması aynı basınca sahip olduğunu göstermez. Erkek köpeklerde çene basıncı dişilere göre daha fazladır. Her köpek türünde bu değişmez bir faktördür.

Köpeklerde çene basıncı ölçümünde cinsiyet farkından sonra en önemli etken köpeğin kilosudur. Oldukça yüksek bir kiloya sahip olan köpeklerin çene basıncı daha yüksektir. Köpeklerde çene basıncını kısaca köpeğin ırkı, cinsiyeti ve sahip olduğu kilo belirler. Ancak en önemli faktör köpeğin ırkıdır.

Köpeklerin Sosyal Yaşama Katkıları

Köpekler geçmişten günümüze kadar her zaman insanların en büyük yardımcısı olmuştur. Avcılık ve toplayıcılık yaparken başlayan katkıları günümüze kadar devam eder. Özellikle soğuk kutup bölgelerinde yüzyıllardır köpeklerin çene basınçları sayesinde ulaşım olur.

Hayvancılık yapılan bölgelerde köpekler özellikle de kangallar insanların en büyük yardımcısıdır. Hayvan sürülerini kurt saldırılarına karşı savunarak koruma sağlarlar. Bunun yanında köpekler insanlarla her zaman dost olmayı başarmış bir cinstir.

Kangal Köpeği Özellikleri

Kangal köpekleri özellikleri itibarıyla bakımı en kolay köpektir. Bakımının yanında sahip olduğu özellikler de insanlar tarafından sevilmesini sağlar. Kangal özellikleri:

 • Zeki olmaları
 • Hızlı ve çevik olmaları
 • Güçlü sezgilere sahip olmaları
 • Güçlü ve ağırbaşlı olmaları
 • Güven hissettirmesi
 • Koruyucu ve cesur olması gibi özellikleri ile ön plana çıkar. Kangal köpekleri oldukça hızlı doyan uysal hayvanlardır. Sert duruşlarının altında yumuşak ve utangaç bir tarafları vardır. İnsanlar tarafından azar işittiklerinde büyük utanç duyarlar. Bu bakımdan kangal sahipleri onlara yeterli sevgi ve ilgiyi vermelidir.

Köpeklerde Eğitimin Önemi

Köpeklerde eğitim son derece önemlidir. Köpeğin hal ve hareketleri, insanlara ve diğer hayvanlara zarar vermemesi adına eğitim hayatidir. Zeki hayvanlar olan köpekler kısa sürede eğitimi kavrar ve ona göre davranır.

Köpeklerde çene basıncı doğru kullanılmadığında insan hayatını tehlikeye sokabilir. Bu bakımdan eğitim sevgi ve saygı çerçevesinde olmalıdır.

Ayrıca Bakınız: Yavru Köpeklerde Karma Aşı Ne Zaman Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap