Köpeklerde Yaşlanma Belirtileri: Köpeğiniz Yaşlanıyor mu?

Köpeklerde yaşlanma belirtileri hemen her köpeğin yetişkinlikten itibaren gösterdiği durumlardır. Her canlı gibi köpeklerimiz de belli bir yaş aralığını geldiğinde zamanın bize söylediği yaşlanma evresine geçerler. Bu evre de onlarda bizim gibi fizyolojik olarak artık eski enerjisini, neşesini sergileyemeye bilir. Artık eskisi gibi yaramazlıklar yapamayabilir. Eskisi gibi enerjik ve kabına sığmaz davranışların yerine daha olgun ve düşmüş kaşlarının altından gözleriyle hayatı izleme konumuna geçer.

Bu döneme girdiğini belirten bazı göstergeler vardır. Gelin hep birlikte köpeğimizin bu evrede davranışlarını ve kendisini gözlemleyelim.

Köpeklerde Yaşlılık Döneminde Fiziksel Değişimler

Yaşlılık dönemine girmiş patilerin en belirgin göstereceği davranış tabi ki. Evde daha sık uyumaya başlayan sürekli bir rahat yer arama davranışları yaşlanma sürecinin ilk belirtileridir. Eskisi kadar heyecanlı ve oyun canlısı olmaması da gözlemleyebileceğiniz durumlardır.

Aktivite azalması sonucu kilo alımı da gözlemleyebilirsiniz.

Köpeklerde Yaşlılık Belirtileri: Tüylerde ve Deride ki Değişiklikler

Tüylerde azalma ve deride sertleşme de fiziksel bir değişiklik gösterecektir. Tüylerine daha fazla önem göstermeniz vücudunu rahatlatacaktır. Tarama ve sevme işlemini artırabilirsiniz.

Köpeklerde Yaşlanmaya Bağlı Psikolojik Değişimler

Köpeklerimiz yaşlandıkça fiziksel aktivitelerin yanında ruhsal değişimlerde gerçekleşmekte. Bunlar olumlu olabileceği aksi yönde de olur. Köpeğin bazı durumlara karşı gösterdiği davranış ve tutumlardaki değişiklikten bunları anlayabilirsiniz. Bunlar şu şekilde olur: Olgunlaştıkları için yavru köpeklere ve bebeklere karşı olgun olabilirler. Daha sabırlı davranışlar gösterebilirler.

Tam aksi davranış tutumları da sabırsızlık ve umursamazlık gösterebilirler. Aşırı strese yoğunluğu yaşayabilirler bu da saldırgan ve hırçın davranışlarla kendini belli edecektir.  Yüksek ses ve yoğunluğu da oldukça rahatsız edici olmaya başlar.

Ev içerisindeki kalabalıktan rahatsız olmaya başlayabilirler. Bu onları strese sokacaktır. Bu dönemde köpeğinize huzurlu ve konforlu bir alan oluşturarak strese ve bunalım gibi bilişsel durumların önüne geçebilirsiniz.

Bu dönemde normalde sergilediği davranışlardan farklı tutumlar sergilemesi olası. Gergin anlar geçirir. Oldukça sabırlı olmanız gerekmektedir.

Köpeklerde Yaşlanma Belirtileri: Görme ve Duyma Problemleri

Köpeklerinizin koklama duyuları oldukça gelişmiş ve bu yönde eğilimleri olsa da görme duyuları da onlar için önem arz eder. Yaşlılık döneminde görme ve görüşünde azalma meydana gelecektir.

Yaşlanmaya başlayan köpeğinizin bu hastalıklara yakalanma riski artacaktır. Birbirleri ile oldukça bağlantılı olduğundan bu iki rahatsızlığa gerekli önlemleri almalısınız.

Aynı oranda duyu kaybı da başlayacaktır. Seslendiğiniz de size tepki ve yönelim gerçekleştirmemesi bu döneme girdiğinin habercisidir.

Köpeklerde Diş Eti ve Diş Rahatsızlıkları

Köpeğinize bu zamana kadar gösterdiğiniz ilgi ve alaka önem arz etmektedir. Bu döneme kadar göstermiş olduğunuz bakım ve dikkat bu dönemde oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçecektir. Yaşlılık döneminde köpekte özellikle diş eti iltihaplanması artması görülür. Bu da beslenme ve ağrılar konusunda konforunu oldukça düşürecektir. Düzenli veteriner ziyareti artık daha çok önem kazanmaktadır.

Köpeklerde Yaşlanmaya Bağlı Sindirim Sistemi Sorunları

Daha yavaş işleyen ve bundan kaynaklı oluşabilecek durumlar artık söz konusu. Yavaş işleyen sindirim sistemi kabızlık ve ishal durumlarını daha sık yaşamasına sebebiyet verecektir. Bunu tuvaletini gözlemleyerek takip edebilirsiniz. Böyle bir dönemden geçtiği zamanlarda ishal ve kabızlık için uygun görülen diyet ve besinler tüketilmesini sağlayabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap