Maltese Terrier Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Maltese terrier tuvalet eğitimi ilk önce tuvaletin pedinde başlar. Yavru köpeğin çiş pedine tuvaleti geldiğinde gitmesi için anne sütünden kesildikten sonra başlanması gerekiyor. Maltese terrier tuvalet eğitimi yaklaşık 6 haftalıkken başlanabilir. Yavru maltese terrier tuvalet eğitimi köpek yavruları için çok önemlidir. Terrier maltese yavru köpeğinizi eve getirmeden önce bile tuvaletinin yerini ayarlamalısınız.

Apartman dairesinde yaşıyorsanız, Malta köpeğiniz için evde koku yaymadığından kapalı köpek tuvaleti almanız daha iyi olur.
Yavru maltese terrier köpeğinizin tuvalet eğitiminde hızlı bir şekilde gelişme yol almanız için ödül olarak kullanabileceğiniz bazı sağlıklı ödül mamalarına ihtiyacınız olacak. Köpeklerde başarılı tuvalet eğitiminin en önemlisi hem sizin hem de yavru köpeğiniz için düzenli ve tutarlı eğitim programı ayarlamaktır.

Maltese Terrier Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavruların tuvalet eğitimi, patileri kapıdan içeri girer girmez başlamalıdır. Yavru maltese terrier onlardan ne beklediğinizi bileceğinden, bu uzun vadede işinizi kolaylaştıracaktır.

Maltese terrier tuvalet eğitimi için izlenecek adımlar:

 • Terrier Maltese köpeğinizin her gün düzenli beslenme saatleri ayarlayın. Su içme seanslarını takip edin. Maltese terrier tuvalet eğitimi verirken daha kolay olacaktır.
 • Her 30 dakika ila 1 saatte bir yavru köpeğinizi çiş pedinin üzerine koyun. Eğer yetişkin bir maltese köpeğiniz varsa dışarı çıkarın. Ayrıca mamalarını yedikten ve oyun seanslarından hemen sonra yavruları çiş pedine koyun. Yetişkin maltese terrierleri ise dışarı tuvalete çıkarın.
 • Köpeğinizin tuvalete gittiği belirli bir yer olsun. Evde tuvalet pedini yapıyorlarsa eğer sürekli aynı yerde olmasını sağlayın. Her yemek sonrası köpeği çiş pedine koyduğunuzda tuvaleti geldiğinde de orası aklına gelecektir.
 • Tuvalet için dışarı çıktığınızda köpeğinizle oynamayın. Ne için dışarı çıktığınızı bilmeli. Tuvalet seanslarında önceliğin tuvaletini yapması gerektiğinin farkında olmalıdır.
 • Tuvaletini yaptıktan sonra takdir edici bir tonda onlara övgü dolu sözler söyleyin. Sonrasında ödül maması ile bu hareketini pekiştirin. Övgü ve sevgi seansı sonrasında köpeğinizi eve getirin.
 • Yavru köpeklerin mesanesi çok zayıf olduğu için tuvaletlerini tutamazlar. Bu yüzden gitmeleri gereken sinyallere dikkat edin. Tuvaleti geldiğini anlamak için köpeğin daire çizerek, koklayarak ve bir yerlere saklanma davranışlarını göstereceği için bu hareketlere dikkat edin.

Bahçeli Evde Maltese Tuvalet Eğitimi

Eğer bahçeli bir eviniz varsa köpeğinizin tuvaletini dışarıya yapması daha mümkün. Yavru köpeklerin aşıları tam olarak yapılmadan dışarı çıkarılamayacağı için ev yerine bahçeye tuvalet alanı belirlemeniz daha iyi olacaktır. Bahçenizin çevresinin kapılı olmasına emin olun. Köpeğin kaçmasını engellemek ve diğer köpeklerin bahçeye girmesini önlemelisiniz. Bahçeyi temiz tutmak için köpeğin kakasını temizlemeyi ihmal etmeyin. Bahçedeki dışkıları poşet yardımıyla toplayın. Aksi takdirde kötü bir kokuya neden olur ve yavru köpeğiniz içine basıp evin her tarafına yayabilir.

Maltese Terrier Gece Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Yavru maltese terrier tuvalet eğitimi için köpeğinizin nerde yatması gerektiğini belirleyin. Yavru maltese tuvalet eğitimi verirken köpek tuvalet pedini uyuduğu alana genişçe yerleştirin. Çevresine köpek kafesi ya da çıkmamasını sağlayacak başka bir şeyle çevreleyin. Böylece gece tuvaleti geldiğinde pede yapacak ve etrafta kirlenmeyecektir. Yetişkin maltese köpeğiniz ise sabaha kadar dayanabileceğinden emin olana kadar gece boyunca iki veya üç kez tuvalete götürmeye çalışın. Zamanla köpeğiniz neler olduğunu çok çabuk öğrenecek ve gitmeleri gerektiğinde sizi sızlanarak uyandıracaklar. Aşıları tamamlanana kadar yavru maltese tuvalet eğitimini ev içerisinde vermelisiniz.

Yetişkin Maltese Terrier Tuvalet İçin Ne Sıklıkla Dışarı Çıkar

Yavruyken çiş pedine rahatlıkla yapabilirler. Ancak 1-2 yaşlarına geldiklerinde dışkıları daha yoğun kokacağı için evinizde rahatsız olabilirsiniz. Artık aşıları tamamlandığı için dışarı çıkabilirler.

 • 6 aylıktan sonra dışarı tuvalete alıştırmalısınız.
 • Köpeğiniz uyandıktan hemen sonra ve uyumadan önce tuvalete çıkarmalısınız.
 • Akşam yatmadan 20 dakika önce dışarıya çıkın.
 • Yemek yedikten sonra yaklaşık 10 – 20 dakika sonra tuvaleti gelecektir.
 • Günlük yürüyüşten önce ve sonra. Bir köpeğin yürüyüş boyunca çiş yapmasına ve kaka yapmasına izin vermelisiniz.

Tuvaletini Tutamayan Köpeğinize Sert Olmayın

Eğer köpeğiniz tuvaletini tutamazsa kesinlikle fiziksel şiddet uygulamayın. Yanlış yere işediğini veya kaka yaptığını görürseniz, sesinizi kullanarak sert bir şekilde azarlayın. Daha sonra onu hemen belirlediğiniz tuvalet alanına götürün. Özellikle yavru maltese terrier tuvalet eğitimi sırasında bazı kazalar görülecektir. Ev içerisine idrar ve dışkısını yaptığı anda hızlı bir şekilde temizlemelisiniz. Zemindeki idrar kokusunu alırlarsa bir sonraki sefer yine aynı yere yapacaklardır. Amonyak içerikli temizleyiciler ile köpek idrar ve dışkılarını yerden temizlemelisiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap