Köpeklerde Temel Eğitim Komutları Nasıl Verilir

Köpeklerde temel eğitim komutları, aslında her köpeğin bilmesi gereken komutlardır. Köpeklerimiz ile kuracağımız iletişim saha sağlıklı ve mutlu anlarımızın artmasına olanak verecektir. Pati dostlarımızla her ne kadar aynı dili konuşamasak da, onlara vereceğimiz eğitimle ondan istediğimiz bazı durumları anlayabilirler.

Eğitim sürecinin köpeğinizin daha erken yaşlarında başlaması önemlidir. Bu süreçte öğrenmemiz gereken eğitimin nasıl yapıldığına dair bilmemiz gerekenler olacaktır. Ayrıca bu süreçte sizin bolca sabır ve şefkat göstermeniz gerekecektir.

Köpeklerde Temel Eğitim Komutları

Eğitim sürecinde sizden istenilen sabırlı olmanız. Buna ek olarak ta dikkat etmeniz gereken durumlar ses tonunuzun hep aynı tonda olması. Herhangi bir ses tonu yükselmesi bu süreci zorlaştıracaktır.

Sizin ve köpeğinizin işini kolaylaştıracak bir diğer hususta ödül maması. Her eğitim sırasında komut sonrası işleri kolaylaştıracaktır. Ödül mamasına ek olarak da yaptığı olumlu sonuç sonrası övgü ile onu ödüllendirmeniz. Aferin oğlum, aferin kızım gibi

Eğitimleri köpeğinizin sıkılmaması ve dikkatinin dağılmaması için kısa tutabilirsiniz. Eğitime başladığınız da köpeğinizin başka bir şeye dikkatinin dağılmaması için sadece siz ve köpeğinizin olduğu ortamları tercih edebilirsiniz.

Köpeklerde otur komutu;  köpeğinizin dikkatinin sizde olmasını sağladıktan sonra ödül mamasını burnunun önünde tutun. Otur komutunu verin. Ardından başının etrafında çevirerek istemsizce oturmasını sağladıktan hemen sonra ödül mamasını verin. Eğitim süreçlerinde zamanlama oldukça önemlidir. Oturma eylemini gerçekleştirdiği anda mamayı vermelisiniz.

Köpeklerde bekle komutu; oturma komutunun öğrenilmesinden sonra bu komuta geçebilirsiniz. Köpeğiniz oturma eylemini gerçekleştirdikten hemen sonra yüzünüz ona dönük şekilde elinizle bekle işareti yaparken komutu verin. Daha sonra bir adım geri gidiniz. Eğer köpeğiniz size doğru geliyorsa tekrar aynı konuma gelin ve tekrar yavaşça uzaklaşın.

Köpeğiniz bekliyorsa aferin diye seslenip ve ödül maması verin. Bu tarz eğitimler de tekrar söylüyoruz. Övgü yöntemi her zaman kullanabileceğiniz bir takdir ve sevgi göstereceği için daha sık kullanmanız için iyi olacaktır.

Köpeklerde yat komutu; ilk önce köpeğinizden oturmasını isteyin daha sonra burnunun ucuna ödül mamasını yakınlaştırarak takip etmesini sağlayın. Daha sonra yavaşça burnundan aşağı yere kadar takip ettirin ve mamayı L çizer gibi kendinize doğru çekin. Yattıktan hemen sonra aferin deyip mamayı verebilirsiniz.

Köpeklerde gel komutu; köpeğiniz otur ve bekle komutunda iken yüzünüzü köpeğinize dönün ve  gel diyerek size gelmesini sağladıktan sonra ödül mamasını veriniz. Bunu yapabildikten sonra aranızdaki mesafeyi artırarak gel komutunu daha da pekiştirebilirsiniz.

Köpeklerde takip et komutu; bu komuttaki en önemli püf nokta göz teması olacaktır. Ayrıca komut öncesi yürüyüş aktivitesi içerişimde olmanız gerekmektedir. Öncesinde köpeğinizin enerjisini attığından emin olun. Süreçte sakin kalmasını sağlayacaktır.

Köpeğiniz yanınız da yürürken tasma kayışını hafifçe gevşek bırakın. Göz temasını kesmeyin ve yanınızda yürümeye devam ettikçe ödül maması ile ödüllendirmeye devam edin

Bu komutlar temel komutlardır. Bu süreçte sizden beklenen sabırlı olmanız. Süreci hep aynı ses tonu ile götürmeniz. Kısa tutmanız köpeğinizin ve sizin sıkılmamanız. Son olarak da istikrarlı olmanız. Pes etmemeniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap