Maltese Terrier Mizacı: Maltase Hakkında Bilinmeyenler

Maltese terrier mizacı, oyuncu, sevecen, cesur ve hayat dolu bir köpektir. Maltese terrier köpek cinsini sadece bunlarla tanımak yeterli değildir. Nazik bir köpek olan maltese, terrier köpek grubuna ait olduğu için korkusuzdur. Göz alıcı beyaz tüyleri ile asaletli bir görünüme sahiptir. Bu safkan köpekleri ne yazık ki barınaklarda bulmak çok zordur.
Maltese terrier fiyat durumu köpeğin şecereli, ve safkan anne-babadan dünyaya gelmesine göre değişiklik gösterir.

Safkan köpekler özel olarak yetiştirilen bir ırk olduğu için ücretsiz bulmakta zorlaşıyor. Bu nedenle maltese terrier fiyat oranları da herkese uygun olmayabiliyor. Yurt dışından getirilen köpeklerin yurt içinde yetiştirilenlere göre daha da pahalı olması döviz kurundan dolayı sürekli değişmektedir.

Maltese Terrier Mizacı:

Bu köpek ırkının pahalı olması geçmiş yıllara kadar dayanmaktadır. Akdeniz bölgesinde keşfedilen bu ırkı sahiplenenlerde soylu, zengin insanlardı. Romalı aristokratlar tarafından Maltese, yüksek statü sahibi sembolü olarak görülürdü.

Roma İmparatorluğu çöküşünden sonra malta köpeklerinin de soyu azalmaya başlamıştır. Fakat Çinli köpek yetiştiricileri soyu tükenmekte olan Malta köpeklerini Pomeranian, poodle, kaniş, fino, maltipoo köpek cinsleri ile çapraz çiftleştirme yaparak soyunun devam ettirilmesini sağladılar.

Amerika Kennel Köpek Kulübü tarafından ilk defa 1888 yılında tanınarak popüler köpek ırklarına dahil olmuştur. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de popülerliğini koruduğu için Maltese terrier fiyat oranları da talepten dolayı yetiştiriciler tarafından sürekli güncellenmektedir.

Her Zaman Sevimli ve Sevecen Bir Köpek

Maltese terrier uyumlu ve çocuklarla, her yaştan yetişkinlerle iyi geçinirler. Özellikle erken yaşta sosyalleştiklerinde kediler ve diğer köpeklerle iletişimi oldukça güçlü olur. Küçük bir köpek ırkı için bu köpek ırkının çocuklu kişiler ve aileler için iyi bir seçenektir. Bununla beraber, ebeveynlerin çocuklarına bir hayvanı nasıl idare edeceklerini öğretmeleri ile sorumluluk bilincini aşılarlar. Özellikle hem yavru hem de çocuk küçükken etkileşimleri her zaman izlemeleri gerekir.

Maltese Terrier İyi Bir Bekçi Köpeği Olabilir

Küçük boyutuna rağmen malta köpeğinin terrier köpek sınıfından olduğunu unutmayın. Kendinden büyüklere karşı korkusuzca hareket eder. Bu da iyi bir refakatçi ve bekçi köpeği olduklarını gösterir. Maltalılar özetle hiçbir şeyden korkmazlar.

Son Derece İyi Bir Aile Köpeği

Çocuklu aileler için uygun bir ırktır. Ancak çok küçük çocukları olan kişilerin nazik olan maltese terrier’inize kaba davranmasına karşı dikkatli olmalısınız. Maltalı ister apartmanda ister evde yaşasın, çevresine duyarlıdır. Küçücük olmasına rağmen, duyarlılığı onu çok iyi bir bekçi köpeği yapıyor. Sizi bir soruna karşı uyarırlar. Çok akıllı bir köpek olmaları eğitimlerini de kolaylaştırır. Maltese terrier, çocukların yaptığı yüksek sesler ve sert hareketlere karşı hassastır. Aşırı gürültü ortamlarda biraz agresif davranabilirler.

Diğer Evcil Hayvanlarla İletişimi Kuvvetli

Barıştan yana olan Maltese, sorun olmadıkça saldırgan davranışlarda bulunmaz. Kendinden büyük olan köpeklere karşı agresif olurlar. Bunu yapmalarının nedeni sizi ve kendini korumaya çalışmadır. Malta köpeğinizi kendinden büyük köpeklere karşı sosyalleşme eğitimini almasını sağlamalısınız. Kendi ailesi dışındaki diğer köpeklerle arkadaş canlısı olabilir veya olmayabilir. Yavruluk dönemlerinden itibaren hayvanlarla ve yabancılarla iç içe olmaları gerekiyor. Sosyalleşme eğitimi almayan her köpek diğer hayvanlara karşı sert olacaktır.

Maltese Terrier İçin Tehlikeli Durumlar

Küçük oldukları için bazen fark edilmeyebilirler. Özellikle küçük çocuklar dikkatsiz oldukları için köpeğin üzerine basmaları durumunda çok acı verici trajedi bir an yaratır. Meraklı bir köpek olmaları buldukları her şeyin tadına bakmalarına neden olabilir. En küçük nesnelerde boğulma ihtimaline karşı bunların olmamasına dikkat etmelisiniz. Yüksek bir kanepeden, yataktan atlamaları ya da merdivenleri hızlıca inmelerinden dolayı ayak burkulmalarına yol açabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap