Köpeklerle Seyahat Nasıl Yapılır İpuçları

Köpeklerle seyahat planlarınıza dostunuzu da katıyorsanız önceden bilmemiz gerekenler olabilir. Birlikte çıkacağınız bu yolculukta köpeğinizin de en az siz kadar hazır olması lazım. Bizler dış dünyaya ve yoğun hareketli tempoya alışığızdır. Fakat pati dostlarımızın ilk seferde gerçekleştireceği aktiviteler için her zaman kolay ve hızlı olmaz.

Köpeklerle Seyahat

Pati dostunuzla yapacağınız ilk seyahat için oldukça heyecanlı olmalısınız. Aynı zaman da köpeğinizin de bu yolculuk için hazır olmasını da istiyorsunuzdur. Sizlere bu yazımız da seyahat öncesinde nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiğini, seyahat esnasında oluşabilecek durumlar hakkında da bilgi sahibi olmanız konusunda yardımcı olacak püf noktaları bulacaksınız.

Köpeklerle Seyahat: Köpeğinizle Yapacağınız Seyahat Öncesi

Seyahat öncesinde kendinize bavul hazırlarken köpeğiniz için de hazırlayacağınız bavula koyacaklarınız hakkında birkaç bilgi işinizi kolaylaştıracaktır. Köpeklerimiz için sizler her ne kadar onlar için mükemmel ebeveyni ve tek ilgi odağı olsanız da köpeğiniz evini özleyecektir.

İlk defa da evinden uzaklaşıyorsa bu onun için biraz daha tetikleyici olacaktır. Evinizin kokusunun sinmiş olduğu battaniye minder gibi gittiğiniz yerde de kullanabileceğiniz küçük bir parça bu özlemi giderecektir.Buna oyuncaklarını da dâhil etmeyi unutmayınız.

Köpeğinize ait bakım eşyalarını ( tarak, diş temizleme eşyaları, bakım malzemeleri) almayı unutmayınız.

Ayrıca yolculuk öncesi veterinerinize gidip gerekli kontrolleri yapmalısınız. Aşılarının tam olması ulaşım yollarınızda oluşabilecek durumların önüne geçecektir. Karnesi ve gerekli belgeler için de gereklidir.

Veterinerinizden yolculuk da kullanabileceğiniz ilaçları güvenli ve sağlıklı yollardan temin edebilirsiniz.

Yatıştırıcı ilaçlar çok tercih edilmemekle birlikte onun yerine yolculuk esnasında yol tutmasına karşı verilen mide ilaçları tercih edilecektir.

Yanınıza yolculuk çeşidinize göre yeterli mama aldığınızdan emin olun. Ayrıca katlanır su ve mama kabına da ihtiyacınız olur. Ödül maması da sizlere zaman kazandıracak durumlar için ekstra olacaktır.

Yolculuk öncesi köpeğinizin antrenmanını ve tuvalet ihtiyacını da gidermelisiniz.

Köpeğinizle Yapacağınız Araba Yolculukları

Pati dostunuzla yolculuğa çıkmadan onu bunu hazırlamak adına öncesinde araba ile gezerek buna alıştırma yapabilirsiniz. Bu sırada köpeğinizi gözlemleyerek nasıl bir karaktere sahip olduğunu ve nasıl bir tutum sergilediğini öğrenebilirsiniz.

Araba yolculularında yol tutma olayı köpeğinizin de başına gelir. Bu durumlar için veteriner önerisinde aldığınız mide ilacını kullanabilirsiniz.

Seyahatler için kullanılan taşıma kutularına ek olarak tasmalarına fikse edilerek kullanılan emniyet kemerleri ile köpeğinizi araç içerisin de emniyete alabilirsiniz.

Camdan hava almasını her ne kadar isteseniz de yolculuk boyunca buna izin vermemelisiniz. Kaza riskinin yanında şiddetli rüzgârın gözlerinde biriktireceği tozların mikrop üremesini sağlayarak enfeksiyona sebebiyet verecektir.

Araçlarında ki klima kullanımı da köpeklerinizde daha sonradan akut gibi solunum rahatsızlığı oluşturabileceğini de unutmayınız.

Köpeğinizle Yapacağınız Uçakla Seyahatleri

Uçakla yapacağınız seyahatte önceliğiniz belgeler olacaktır. Hava alanı şirketlerinin istediği belgelerin eksiksiz ve tam olmasını sağlayınız. Bunlar köpeğinizin aşı karnesi tüm aşılarının yapılı olduğundan emin olun.

Köpeğinizin ağırlığı sizinle mi yoksa bunun kargo kısmında mı seyahat edeceğini belirleyecektir. 8 kilonun altında bir pati dostunuz varsa sizinle birlikte seyahat edebilir. Ayrıca taşıma kabı şart olacaktır.

Uçak biletinizi alırken köpeğinizin kilosu ve taşıma kabının ağırlığı ve boyutu da vermeniz gereken bilgiler arasında olacaktır.

Ayrıca hazırlayacağınız belgeler arasında köpeğinizin tüm aşılarının yaptırılmış olmasının dışında seyahat öncesi kuduz testi yapılmalı en az 3 ay öncesine kadar yapılmış test sonuçları geçerli olmaktadır.

Seyahat firmalarının da çeşitli kontrol ve raporlar istemektedir. Seyahat öncesi firmadan ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz. Şimdiden iyi yolcuklar.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap