Köpeklerde İdrar Kaçırma Neden Olur?

Köpeklerde İdrar Kaçırma

Köpek dostlarımız kendilerini kelimelerle ifade edemezlerse de her türlü bilgiyi davranış yoluyla bize aktarırlar. Bu mesajlar ile tüylü dostlarımızın ne anlattıklarını anlamak çok önemlidir. Gösterdikleri her davranışa kızmamak, eğitime cevap vermemeleri için umutsuzluğa kapılmamak gerekir. Bunun yerine, davranışlarını, tam olarak ne söylemek istediklerini ve sorunun nerede olduğunu değerlendirmek gerekir. Bu bakımdan köpek sahiplerinin evcil dostları arasında karşılaştıkları can sıkıcı sorunlardan biri de idrar kaçırmadır. Köpeklerde idrar kaçırma yani köpek inkontinansı, neredeyse tüm yaş gruplarında görülebilen bir hastalıktır. Fakat burada bahsedilen idrar kaçırma, tuvalet eğitimi olmayan yavrularda idrar kaçırma ile karıştırılmamalıdır. Bahsettiğimiz durum, tuvalet eğitimi almış olmasına ve köpeğin uygunsuz bir yerde bulunmasına rağmen psikolojik veya patolojik nedenlerle idrar kaçırmadır.

Köpeklerde İdrar Kaçırma Sorununun Kaynağı

En az istediğiniz anda, evcil hayvan arkadaşınız evinizin herhangi bir yerine işeyebilir. Yeniden temizledikten sonra bile çeşitli yerlerde küçük idrar damlalarıyla bile karşılaşabilirsiniz. Bu tarz belirtileri olan köpeklerde idrar kaçırma belirtileri daha belirgin olabilir. Örneğin, idrar tutamama nedeniyle cinsel organlarını yalayan bir köpek görebilirsiniz. Alt karın ve arka ayaklar arasında nem ve vulva çevresinde kızarıklık da olabilir. Köpeğin yatağında veya oyuncaklarında da idrar lekeleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu ve bunun gibi sebeplerden ötürü köpeklerde idrar kaçırma birçok farklı nedenden kaynaklanabilir.

Sağlık Sorunları İdrar Kaçırmaya Yol Açar Mı?

Köpek inkontinansı yani bir diğer deyişle köpeklerde idrar kaçırma, çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. İlki ise idrar yolu hastalığıdır. Özellikle köpeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonları uygun kas fonksiyonuna neden olamaz. Bu, istemsiz inkontinansa neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları dişi köpeklerde değişiklik gösterebilir. Nörolojik hastalıkların da idrar kaçırmaya neden olduğu görülmektedir. İdrar yolunu ve mesaneyi kontrol eden sinir hasarı veya basıncı, idrar kaçırmaya neden olabilir. Nadiren de olsa çeşitli ameliyatlardan sonra sinirlerin hasar görmesi de bu soruna neden olabilir.

Köpeklerde idrar kaçırma nedenlerine bakarken doğuştan gelen problemleri de göz ardı etmememiz gerekir. Bu çok yaygın bir durum olmamakla birlikte üriner sistemdeki anormal organların bir sonucu olarak idrar kaçırma görülebilmektedir. Ayrıca köpek prostatı, omurilik yaralanması ve çeşitli hormon problemleri idrar kaçırmaya neden olan semptomlardır.

Köpeğimin Davranış Bozuklukları İdrar Kaçırmasına Yol Açar Mı?

Köpeklerde idrar kaçırma sorunlarına yol açan bir diğer unsur ise davranış bozukluklarıdır. Özellikle tuvalet eğitimi sırasında gereksiz cezalandırma davranış bozukluklarına yol açabilir. Ancak tuvalet eğitimi sırasında bu kaçınılmazdır ve sabırlı olmanız gerekir. Bu süreçte kızgın olmak köpeğinizi cezalandırır ve korkuya ve idrar kaçırmaya neden olabilir. Ayrıca misafirler eve geldiklerinde aşırı heyecan, belirli seslerden korkma veya evdeki kavgaların neden olduğu gerginlik nedeniyle idrar kaçırma yaşayabilirler.

Köpeğimin İdrar Kaçırma Sorununu Nasıl Giderebilirim?

Köpeklerde idrar kaçırma sorununun üstesinden gelmek için önce kök neden belirlenmelidir. Veteriner hekim enfeksiyonu kontrol etmek için idrar tahlili, idrar kültürü ve fizik muayene gibi çeşitli prosedürler uygulayabilir. Benzer şekilde, evcil hayvan arkadaşınız su içerken idrarını düzgün tutmuyorsa, şeker gibi susuzluğa neden olabilecek hastalıkları dışlamak için kan testleri de yapabilir. Yaralanmaları kontrol etmek için belirli testler (ultrason gibi) da yapılabilir.

Köpeklerde idrar kaçırma sorunu giderme amaçlı sfinkterini güçlendirmek için bazı ilaçlar veya vitaminler kullanılabilir. Ayrıca köpeğin idrar kaçırma problemini çözmek için bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin, sıvı emen köpek pedleri kullanabilirsiniz. Ayrıca köpeği normalden daha sık dışarı çıkarın. Bunun için özellikle derin uykudan sonra sabah ve akşam arasında seçim yapabilirsiniz. Evcil hayvan arkadaşınızın cildinde olası enfeksiyonları önlemek için, bulunduğu yerin her zaman temiz olmasına özen göstermelisiniz. İdrar oldukça aşındırıcı olduğu için cildi ciddi şekilde tahriş edebilir. Konunun tedavisi konusunda veterinerinize danışmanızda fayda var.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap