Köpeklerde Çok Uyuma Normal mi? Köpekler Neden Çok Uyur?

Köpeklerde çok uyuma birçok kişi tarafından bir problem olarak görülebilir. Fakat köpeklerin az uyumasının da bir sorun olduğunu bilmek gerekir. Uzmanlara göre köpekler günün %50’sini uyuyarak, %30’unu dinlenerek ve %20’sini aktif olarak geçirebilirler. Köpeklerde çok uyuma durumu, yorgunluktan ya da sıkıntıdan ortaya çıkıyorsa herhangi bir sorunu işaret etmiyor olabilir. Fakat yine de köpeklerde çok uyuma durumuna temkinli olunmalıdır.

Köpeğinizin uyuma nedenleri doğru analiz edilmelidir. Köpeğinizin fazla kilolu olduğu için hareket etmekte güçlük çekiyor ve uyumayı tercih ediyor olabilir. Aynı şekilde köpeğiniz yaşlı olduğu için çabuk yoruluyor ve sık sık uyuyor olabilir. Köpeğinizin uyku süresi ile ilgili gerçekleşen değişikliklerin nedenleri bilinmeli ve kısa sürede bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Köpeklerin Çok Uyumasının Nedenleri

Köpeğinizin aşırı uyuması doğal bir sonuç olabildiği gibi çeşitli fiziksel ve psikolojik sorunların habercisi. Köpeğiniz depresyon, diyabet, hipotiroidizm ve sağırlık gibi sorunlar nedeniyle çok uyur. Birçok köpek sıkıldığında, kendisi ile ilgilenilmediğinde ve yapacak bir şey bulamadığında uyumayı tercih edecektir.

Köpeklerde birçok hastalık, yaşa bağlı problemler ve psikolojik sorunlar uyku düzenlerinde değişikliklere neden olur. Çoğu köpek için 12 saat ve daha fazla uyuyan köpekler için endişe edilecek bir durum gerektirmiyor.
Bu durum normal kabul edilse de her ihtimali göz önünde bulundurmak ve olası sorunları kontrol altında tutmak gerekiyor. Köpeklerde sağırlık sebebiyle uyuyup uyumadığını anlamak için ona adıyla seslenip verdiği tepkileri gözlemleyebilirsiniz. Köpeğinizin diyabet ya da hipotiroidizm olup olmadığını anlamak için rutin kontrollerini aksatmamalısınız. Köpeğinizin davranış ve hareketlerini gözleyerek depresyonda olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Köpekler Kaç Saat Uyur?

Köpekler özellikle yavruluk dönemlerinde uzun süre uyuyabilirler. Yavru köpeklerin 18 ila 20 saat süren uyku dönemleri normaldir. Çok enerjikken bir anda oldukları yerde uyuyabilirler. Çünkü merkezi sinir sistemleri, bağışıklık sistemleri ve kasları gelişme evresinde oldukları için çabuk yorulurlar. Yetişkin köpeklerin uyku düzenleri ise ırklarına ve çevresel unsurlara göre farklılık gösterir. Genellikle 12 ila 14 saat uyuyabildikleri görülmektedir.

Büyük ırk köpeklerde bu süre biraz daha uzun olabilmektedir. Bazı köpeklerin uykuya daha düşkün, bazılarının ise enerjileri sebebiyle daha az uyuyabildikleri unutulmamalıdır. Köpekler yaşlandıkça uyku alışkanlıklarında da farklılıklar görülüyor. Uyku süreleri 16 ila 18 saate çıkabilir ve bu durum endişelenmeyi gerektirmez. Köpekler yaş aldıkça enerji seviyeleri düşer ve kolayca yorulurlar. Özellikle yaşlı köpeklerin uyku esnasında rahatsız edilmemesi yeteri kadar dinlenmeleri bakımından önemlidir. Aksi halde çeşitli fiziksel ve davranışsal problemler ortaya çıkar.

Köpeklerin Çok Uyumasının Tehlikeli Olduğu Durumlar

Köpeklerin günün çoğu saatini uyuyarak geçirmesi normal karşılanmaktadır. Fakat aşırı uyumaları çeşitli sağlık sorunlarına işaret ediyor. Uzun süren uykular sizi endişelendiriyorsa, belli başlı belirtileri göz önünde bulundurarak veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

 • Köpeğinizin normalden fazla uyumaya başlaması
 • Uyumasının yemek yemesini ve su içmesini engellemesi
 • Köpeğinizi uyandırmanın zorlaşması
 • Oyun oynarken uyuyakalması
 • Hareket etmekte isteksizlik
 • Topallama gibi fiziksel semptomlar
 • Korku ve stres anlarında uyanması
 • İştahsızlık
 • İdrara çıkmasının azalması
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Salya akması
 • Anksiyete
 • Saldırganlık ve korku
 • Köşelere ya da duvarlara uzun süre bakması

En Çok Uyuyan Köpek Cinsleri

Bazı cins köpeklerin ırk özellikleri sebebiyle daha uykucu olduğu bilinmektedir.

 • İngiliz Bulldog: En çok uyuyan köpek cinsleri arasında bulunmaktadır. Basık burunlu olmaları nedeniyle solunum problemlerine yatkınlık gösterirler. Bu nedenle de horlamaları oldukça sık görülmektedir. Sakin ve uysal köpeklerdir.
 • King Charles Spaniel: Oyuncu halleri ve sevimlilikleri ile gün içerisinde oldukça fazla enerji harcarlar. Bu nedenle de uzun süre dinlenmeyi severler. Özellikle kucakta uyumak en keyif aldıkları aktivitedir.
 • Minyatür Pinscher: Genel olarak çok enerjik oldukları bilinse de aslında uyumayı çok sever. Sahiplerinin kucakları ise en favori uyku mekanlarından biridir.
 • Pug: Yüksek enerjileri ile yerinde duramayan Pug ırkı köpekler, kolayca uykuya teslim olan ve uzun süre uyuyabilen köpek cinslerindendir.
 • Mastiff: Uykuya oldukça düşkün köpeklerdir. Aktif saatlerinde şaşırtıcı bir enerjileri bulunur. Bu nedenle uykunun hakkını da sonuna kadar verirler.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap