Köpekler Kapı Çalınca Neden Havlar

Köpekler kapı çalınca neden havlar? Genellikle köpeğiniz apartman dairesinde besleyenlerin çektiği büyük sıkıntılardan biri kapı zili çaldığında köpeğinizin aniden kapıya yönlenmesi heyecan içinde, havlayarak kapının açılmasını beklemesidir. Kapı açılınca dışarıya kaçması ya da kapı önündeki kişiyi rahatsız edici davranışlarda bulunmasıdır. Bu davranış biçimi birçok istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Köpekler Kapı Çalınca Neden Havlar

 Kapıya gelen kişi köpekten korkuyor olabilir aşırı tepki verebilir bunu gören köpek daha aşırı tepkiler verebilir, ya da dışarı kaçabilir apartmandaki diğer sakinleri rahatsız edecek davranış ve istenmeyen reaksiyonlar gösterebilir. Kimseye rahatsızlık vermese bile dışarı kaçması dışarıda sizin onu arama girişimleriniz de ayrı bir sıkıntıdır.

Köpekler kapıyı sizin dışardan eve geldiğinizde size kavuştuğu yer olarak bildiği, beraber dışarı çıktığınızı kendini özgür hissettiği yerde olarak bildiği, ya da misafir ve onu sevenlerin onunla ilgilenenlerin geldiği yerde orasıdır.  Kısaca birçok duygu durumunu yaşadığı ve hep tetikte olduğu bir yerdir kapı onun için, bu nedenle kapı zili çaldığında bunlardan herhangi birinin geçekleşeceğini bilerek heyecan duyar ve oraya yönlenir.

Kapı Zili Çaldığında Köpeğinizi Kontrol Altında Tutun

Bizim hedefimiz ise kapı zili çaldığında köpeğimizi mümkün olduğunca kontrol altında tutabilmektir. Kapı zili çaldığı anda köpeğiniz heyecanla fırlar sizden önce kapının önünde heyecanla beklemeye başlar, siz kapıyı açar açmaz dışarı doğru fırlamaya çalışır. Bu da yukarda bahsettiğimiz birçok istenmeyen sıkıntılara yol açabilir. Bunun önüne geçmek için kapı önünde, mümkün olduğunca, stabil mental algı ve duygu durumu içerisinde olması yönünde çalıştırılması ve egzersizler yapılması gereklidir.

Bu basit egzersizlere bahsetmeden önce kapı önünde sizin yapmamanız gerek davranışlardan bahsedelim. Örneğin kapı çaldığında, kapıyı açmadan önce köpeğiniz ayağınız ya da elinizle kapıya yönelmesini engellemek, bu negatif bariyer oluşturmaktır. Temasta olduğunuz için köpekle aranızda sürtüşme ve mücadele ve zıtlık oluşmasına neden olabilmektedir.

Diğer bir yanlış davranışta kapıyı açmadan önce kapı önündeki köpeğinizi dışarı yönelmesine engel olmak için; tasmadan tutmak, bu durum köpeği oldukça gerginleştiren ve tansiyon altına sokan bir durum oluşturur. Köpeği daha fazla karşı tarafa ve ya kişiye doğru tetikleyen bir davranış oluşturmaktadır.

Kapı Çaldığında Köpeğinizi Tutmanın Yolları

Köpeğin dışarı çıkmasını, ya da karşı tarafla iletişime geçmesini, engellemeye yönelik davranışlar negatif mental algı oluşturur. Sizin de onunla itiş kakış mücadelesi verip sağlıklı ve doğru bir iletişim sağlayamayacağınız anlamına gelir.

Diğer önemli yapılmaması gerek davranışta kapı çaldığında köpeğinizi bir odaya kapatmaktır. Bu davranış köpeğiniz evini bir parçası ve alanı olarak gördüğü aile bireylerinden biri gibi hissettiği için, geleni gideni bilmek merakını gidermek ister. Köpeğinizi bunlardan soyutlamak, kendini dışlanmış hissedip, onda güvensizliklere yol açıp hırçınlaşmasına yol açar.

Kapı Açılmadan Önce Köpeğinizi Tutun

Kapıyı açmadan önce stabil davranmasına yönelik basit egzersizlere gelirsek: Öncelikle sizde dışarıdan eve geldiğinizde sizi heyecanla karşılayan köpeğinize, kapı ön alanı içerisinde daha da heyecanlandırıp sevgi gösterilerinden kaçınmalı. Bu bölgenin kafasında fazla heyecan ve hareket uyandıran bir yer olmaması gerektiği düşüncesini oluşturmalısınız.

Kapı önünde kapıya çok yakın olmayan bir yere köpeğiniz için bir alan belirlemelisiniz. Bu bir paspas yada kilim olur. Orada dur eğitimi verip durmasını sağlamalısınız. Bunu yaparken, otur, dur, eğitimlerinde olduğu gibi ödüllerden faydalanmalısınız. Kapı önünden kapalı bir yerde mutlaka kuru bozulmayan ödüllerden bulundurun. Kapı çaldığında kendi alanından daha ileri gitmemesi gerektiğini belirtin ve ödüllendirin. Kapıyı açtığınızda hareket etmediğinde tekrar ödüllendirin, kapıyı kapattığınızda tekrar ödüllendirin.

Bu basit egzersizi her defasında günde bir kaç kere tekrarlayın. Bu köpeğin dışarıya değil size odaklanmasını sağlayacaktır. Bu egzersizi tamamladığınızda, kapı zili çaldığında köpeğiniz yine kapı önüne yönelecektir. Siz önünde durup onun kendi alanında yönelmesini sağlayıp kapıyı açmalısınız. Alanını ihlal etmeyecek şekilde sizden komut beklemeli, kapıyı kapattığınızda onu ödüllendirmelisiniz.

 Eğer misafiriniz içeri girecekse ona kendi alanında duran köpeği şımartacak hareketlerden kaçınması gerektiği belirtilmelidir. Bu basit egzersizi köpeğiniz alışına kadar, günlük kısa tekrarlarla yaptığınızda köpeğiniz bundan sonra kapı önü sakin duruşu, mental algısı kazanır. Sağa sola zıplamayacak, kaçmaya çalışmayacak misafirlerinizi rahatsız etmeyecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap