Yavru Köpeğe İsmini Öğretme ipuçları

Yavru köpeğe ismini öğretme diğer tüm eğitimlerin en önemli aşamasıdır. Çünkü ismine tepki gösteren köpek sonraki eğitimlerinde de oldukça uyum gösterecektir. Ayrıca ismini bilen bir köpek, agresif tavırlara sahip değilse tasma takmasına gerek kalmadan gezdirilebilir. Yavru köpeğe ismini öğretmek için seçtiğiniz ismin bazı kriterlere uyduğundan emin olmalısınız. Özellikle kısa ve net olmasına dikkat etmelisiniz. İki heceden daha uzun isimler köpeklerin algılamasını zorlaştıracaktır. Komut verirken harcadığınız saniyelerin dahi önemi bulunmaktadır. Köpeğe ismini öğretmek için ismin içerisinde p, ç, t, s, ş, f, h ve k gibi sert sessiz ünlülerin barınmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü köpekler bu harfleri çok daha kolay algılamaktadır. Ayrıca yavru köpeklerde tercih edilen isimleri kullanılan komutlara benzememesi de önemlidir. Bu sayede verilen komut iki farklı anlam ifade etmez ve tüm odağını size verebilir.

Köpeğe İsmini Öğretme: Sessiz Bir Alan Bulmalısınız

Öncelikle yalnız kalabileceğiniz sessiz bir alan bulmalısınız. Çünkü köpeklerin odaklanmaları kısa sürer. Eğitimlerin başlangıcında köpeğinizin dikkatini dağıtacak bir şey bulunmaması sürecin kısa sürmesini sağlayacaktır. Köpeğiniz istediğiniz tepkileri verdiğinde onu bir ödül maması ile ödüllendirmelisiniz. Hazır olduğunu düşündüğünüz zaman ilgisini çekmek adına karşısına geçerek sakin bir ses tonu ile ismini söylemelisiniz. Tepki vermediği taktirde biraz bekleyip ardından el çırpma hareketi ya da öpücük ile beraber tekrar ismini tekrarlamalısınız. Köpeğiniz tepki verdiğinde evet ya da hayır gibi sözcükler kullanmalısınız. Ardından mutlaka bir ödül maması ile onu mükafatlandırmalısınız.

Yavru Köpeğinize Ara Ara Eğitimler Vermelisiniz

Köpeğinizin gün içerisinde kısa eğitim seanslarına devam etmesi odaklanma problemleri için idealdir. Günün farklı saatlerinde 4-5 defa ve 5’er dakika süreyle köpeğinizi ismi ile çağırabilirsiniz. İsmiyle seslendiğinizde size her bakışını ödüllendirmelisiniz. Köpeğiniz ödül almak amacıyla size bakmaya başlayabilir. Bu nedenle önemli olan ismini duyduğu an her ne yapıyorsa olsun dikkatini size vermesidir. Dikkatini dağılmasını bekleyerek ardından tekrar ismini söylemelisiniz. İsmine tepki verdikten sonra işaretleyerek ödül vermeyi unutmamalısınız. Bu şekilde ödül almak için tepki göstermesi gerektiğini öğrenecektir.

Yavru köpeklerin dikkati yetişkin köpeklere kıyasla daha çabuk dağılmaktadır. Girdikleri odalarda ki nesneler ve kokular odaklanmalarını zorlaştırır ve isimlerine daha zor tepki verebilirler. Fakat sabırlı olmakta fayda vardır. Ayrıca gürültülü olan ve yemek kokusu olan mutfak gibi alanlarda ismini tekrarlamaya devam etmelisiniz. Böylece farklı alanlarda tepki vermeyi öğrendikçe bir sonra ki aşamaya geçebileceksiniz.

Yavru Köpeğinize Ödül Vermeyi Bırakmalısınız

Köpeğinizin ismini kalıcı anlamda öğrendiğinden emin olmak için kademeli olarak ödül maması vermeyi bırakmalısınız. İsmine verdiği her iki tepkiden birinde ödül maması vermeyi denemelisiniz. Ardından herhangi bir ödüle ihtiyaç duymayacağı zamana kadar ödül mamalarının arasında ki zamanı uzatmalısınız.

Köpeğinize Dışarıda Eğitim Vermeye Başlamalısınız

Köpeğiniz artık her ismini söylediğinizde efendim der gibi bakıyorsa, aynı eğitimleri dışarıda uygulama vaktinizin geldiğini anlayabilirsiniz. İlk başlarda çok fazla uyaran bulunmayan alanları seçmelisiniz. Köpeğinizin öncelikle her yeri koklamasına ve enerjisini atmasına izin vermelisiniz. Yorulduğu zaman eğitime daha kısa sürede odaklanacaktır. Dışarıda yapacağınız eğitimlere top ve frizbi gibi oyuncakları da dahil edebilirsiniz. Özellikle köpeğinizin oynamasını bekleyecek zamanınız yoksa oyuncağını atmadan ismini söyleyin ve size baktığında ona oyuncağı atın. Her köpeğin öğrenme hızının aynı olmadığını unutmamalısınız. En önemli nokta ismini sık sık kullanmanızdır. Böylece ismini duyduğu zamanlarda onu çağırdığınızı anlayacaktır.

Yavru Köpeğe İsmini Öğretirken Yapmamanız Gerekenler

  • Köpeğiniz ismine tepki verdiği zaman onu görmezden gelirseniz kısa süre içerisinde ismi bir fon sesi haline gelecektir. Bu nedenle tepkilerini ödüllendirmeyi unutmamalısınız.
  • Eğitiminizi aşamalar halinde devam ettirmelisiniz. Herhangi bir adımda başarılı olduğunuzdan emin değilseniz diğer adıma geçmemelisiniz.
  • Köpeğinizin ismini daha alışkın olduğu olumlu komutlar ile kullanmalısınız.
  • Köpeğinize ismini öğretirken kızgın bir ses tonu kullanmamalısınız.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap