Köpeklerde Hamilelik: Köpeklerde Düşük Neden Olur?

Köpeklerde hamilelik tüylü dostunuz ve sizin için kalabalık ve güzel bir yaşama başlangıçtır. Köpeğinizin hamile olduğunu fark ettiğiniz zaman beslenme, egzersiz ve uyuma planlarında bir değişiklik yapmanız gerekir. Bu durumlar düşük riskinden uzak kalmak için köpeğinizin sağlığını koruyabileceğiniz farklı etkenleri içerir. Hamile köpeğinizin farklı nedenlere bağlı olarak düşük yapması mümkündür. Bu durum bazen köpeğinizde olan bir rahatsızlıktan, bazen de düşüğe neden olan dış etkenlerden kaynaklanır. Ancak genel olarak köpeğinizin düşük riskini en aza indirmek için dış etkenleri kontrol altına almanız gerekir. Peki, köpeklerde düşük neden olur?

Köpeklerde Hamilelik: Köpeklerde Düşük Neden Olur?

Köpeklerde düşük riskinin ortaya çıkmasına neden olabilecek pek çok farklı etken söz konusu. Bu etkenler, kimi zaman köpeğinizin dış uyaranlara maruz kalması sonucu görülse de; bazı durumlarda köpeğinizin sahip olduğu rahatsızlıklar da düşük nedeni olabilmektedir.

Köpeklerde Hamilelik: Düşük Riskinde Kilo Kaybı ve Aşırı Kilo Alımı

Köpeğinizin hamilelik başladığı andan itibaren sağlıklı bir kiloda olması önemlidir. Hamilelik sürecinde aşırı kilo alması ya da aşırı kilo kaybetmesi, köpeğinizin hamileliğini ciddi anlamda etkileme riski vardır. Bu sebeple de beslenme ve egzersiz düzenlerini kontrol altına almanız önemlidir. Aşırı kilo kaybının en temel nedeni köpeğinizin bir anda beslenmeyi kesmesi olabilir. Sık ve çok yemek yiyen köpeklerin bir anda yemek yemeyi bırakması, sağlıklarını olumsuz etkiler. Yavrularını düşürmesine neden olabilir. Bu durumu önlemek için hamilelik süresince veteriner kontrollerini sağlamanız ve beslenme düzenine uygun şekilde hareket etmeniz gerekir.

Köpeğinizin hamilelik boyunca normalden daha fazla mama yemek istemesi de olasıdır. Bu durumda köpeğinizin daha fazla mama yemesini engellemeyin ancak gerekli egzersizleri yapmasını da sağlayın. Bu sayede aşırı kilo alımının önüne geçmeniz de mümkün olur. Ayrıca köpeğinizin evde yatarak tembellik etmesini de önleyebilirsiniz.

Köpeklerde Düşük Hamilelik: Uygun Olmayan Yaş

Köpeğinizin çok erken ya da geç yaşta çiftleşmesi düşükleri meydana getirebilir. Bu yaşlar her cins için farklılık gösterebilir. Köpeğinizi çiftleştirmek istediğiniz zaman veterinerinize danışarak çiftleşme için uygun olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür. Yavruluk dönemini yeni atlatmış olan köpeklerin ve çok yaşlı köpeklerin hamile kalması durumunda düşüklerin gözlemlenmesi yüksek olasılığa sahiptir. Bu nedenle de yeterli olgunluğa sahip olan köpeklerin çiftleştirilmesi, sağlıklı bir hamilelik için en önemli faktörlerden biridir.

Köpeklerde Orantısız Egzersizler Düşüğe Zemin Hazırlar

Köpeğinizin yaptığı aşırı egzersizler hamilelik döneminde devam ettirilmemelidir. Köpeğiniz hamileyken daha az ancak yine de düzenli şekilde egzersiz yapması önerilmekte. Hiç egzersiz yapmayan köpeğinizin aşırı kilo alımı göstermesi mümkündür. Ancak elbette ki çok egzersiz yapan ve ağır egzersiz programına sahip olan köpeğinizin de düşük riski mevcut.

Yaralanmaların önlenmesi, hamilelik için risk oluşturabilecek egzersiz ve hareketlerin yapılmaması önemlidir. Bu sayede köpeğinizin kilosunu sağlıklı şekilde korur. Aynı zamanda kaslarını çalıştırırken hamileliği için risk oluşturan faktörlerden uzak kalmanız da mümkün olabilir.

Köpek Yavrularının Anormal Gelişimi

Köpeğinizin yavrularının anormal şekilde gelişmesi durumunda düşükler meydana gelebilir. Fiziksel engele sahip olan köpekler anormal gelişim gösteren yavrulardır. Bu yavrular vücudun embriyoyu reddetmesine neden olur. Sonrasında ise mevcut problemlere bağlı olarak düşükler gerçekleşir. Yani aslında engelli doğabilecek olan yavrular doğal yollarla vücuttan atılır ve sonrasında yeniden hamile kalınabilir.

Yavruların ilk oluşmaya başladığında ve gelişimleri meydana gelirken bir problem olmayabilir. Ancak hamileliğin ilerleyen dönemlerinde yavrularda pek çok etkene bağlı şekilde iç organlara bağlı rahatsızlıklar, eksik gelişimler ve engellilik durumu görülmesi mümkündür. Bu da dış etkenlere bağlı olabilen bir durum olarak değerlendirilir.

Köpeklerde Hamilelik Sürecinde Enfeksiyon ve Parazitler

Köpeğinizin sahip olabileceği enfeksiyonlar ve parazitler düşük nedeni olabilir. Bu nedenle de doğru zamanda ve doğru şekilde aşılamanın sağlanması ve anne köpeğin hem de yavrularının sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine yardımcıdır. Enfeksiyonların korunmak için köpeğinizin olası tehlikelerden uzak durması gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

google-site-verification=l-PhV3_Fw5O_TGO6eh0cksrzEUu-HcUWyDaBtGZf_bQ

Giriş Yap